Main Index: Albanian Bible

 

Revelation 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22]

REV 14:1 Pastaj pashė Qengjin qė rrinte nė kėmbė nė mal tė Sionit, dhe bashkė me tė ishin njėqind e dyzet e katėr mijė njerėz, qė e kishin tė shkruar mbi ballin e tyre emrin e tij dhe emrin e Atit tė tij.

REV 14:2 Dhe dėgjova pastaj njė zė nga qielli si ushtima e shumė ujėrave dhe si gjėmimi i njė bubullime tė madhe; dhe zėri qė dėgjova ishte si ai i kitaristėve qė u bien qesteve sė tyre.

REV 14:3 Ata kėndonin njė kėngė tė ri pėrpara fronit, pėrpara katėr qenjeve tė gjalla dhe pėrpara pleqve; dhe asnjė nuk mund ta mėsonte kantikun pėrveē tė njėqind e dyzet e katėr mijėve, qė ishin shpenguar nga toka.

REV 14:4 Kėta janė ata qė nuk janė ndotur me femra; janė nė fakt tė virgjėr. Kėta janė ata qė ndjekin Qengjit, kudo qė tė shkojė ai; kėta u shpenguan ndėr njerezit, qė tė jenė tė parat fruta pėr Perėndinė dhe Qengjin.

REV 14:5 Edhe nė gojė tė tyre nuk u gjet gėnjeshtėr, sepse janė tė paqortueshėm pėrpara fronit tė Perėndisė.

REV 14:6 Pastaj pashė njė engjėll tjetėr qė fluturonte nė mes tė qiellit dhe qė kishte ungjillin e pėrjetshėm, qė t`ua predikojė banorėve tė dheut dhe ēdo kombi, dhe fisi, dhe gjuhe, dhe populli,

REV 14:7 dhe thoshte me zė tė madh: ``Druani Perėndinė dhe i jepni lavdi, sepse ora e gjyqit tė tij erdhi; adhuroni atė qė bėri qiellin, dheun, detin dhe burimet e ujėrave``.

REV 14:8 Pastaj njė tjetėr ėngjėll shkoi pas tyre, duke thėnė: ``Ra, ra Babilona, qyteti i madh qė u ka dhėnė tė pinė tė gjithė kombeve verėn e zemėrimit tė kurvėrimit tė saj``.

REV 14:9 Njė engjėll i tretė shkoi pas tyre duke thėnė me zė tė madh: ``Nėse ndokush adhuron bishėn dhe figurėn e saj dhe merr damkėn mbi ballin e vet ose mbi dorėn e vet,

REV 14:10 do tė pijė edhe ai nga vera e zemėrimit tė Perėndisė, qė ėshtė derdhur e papėrzier nė kupėn e zemėrimit tė tij dhe do tė mundohet me zjarr e squfur pėrpara engjėjve tė shenjtė dhe pėrpara Qengjit.

REV 14:11 Dhe tymi i mundimit tė tyre ngjitet nė shekuj tė shekujve, dhe nuk do tė kenė prehje ditė e natė ata qė adhurojnė bishėn dhe figurėn e saj dhe kushdo qė merr damkėn e emrit tė saj``.

REV 14:12 Kėtu ėshtė qėndrueshmėria e shenjtorėve; kėtu janė ata qė zbatojnė urdhėrimet e Perėndisė dhe besimin e Jezusit.

REV 14:13 Pastaj dėgjova nga qielli njė zė qė mė thoshte: ``Shkruaj: Lum tė vdekurit qė kėtej e tutje vdesin nė Zotin; po, thotė Fryma, qė tė prehen nga mundimet e tyre; dhe veprat e tyre t`i ndjekin``.

REV 14:14 Pastaj pashė njė re tė bardhė, dhe ja, mbi re po rrinte i ulur njė i ngjashėm me njė Bir njeriu, i cili kishte mbi krye njė kurorė tė artė dhe nė dorė njė drapėr tė mprehtė.

REV 14:15 Njė engjėll tjetėr doli nga tempulli, duke i thirrur me zė tė madh atij qė ulej mbi re: ``Vėr dorė mbi drapėrin tėnd dhe korr, sepse ora e tė korrurit ka ardhur dhe tė korrat e dheut janė pjekur``.

REV 14:16 Atėherė ai qė ulej mbi re e lėshoi drapėrin e tij mbi tokė dhe dheu u korr.

REV 14:17 Pastaj njė engjėll tjetėr doli nga tempulli qė ėshtė nė qiell, duke mbajtur dhe ai njė drapėr tė mprehtė.

REV 14:18 Dhe njė engjėll tjetėr, qė kishte pushtet mbi zjarrin, doli nga altari dhe i thirri me zė tė madhe atij qė kishte drapėrin e mprehtė, duke thėnė: ``Vėre nė punė drapėrin tėnd tė mprehtė dhe vil bistakėt e vreshtit tė dheut, sepse rrushi i tyre ėshtė pjekur``.

REV 14:19 Atėherė engjėlli e lėshoi drapėrin e tij mbi tokė dhe voli vreshtin e dheut dhe hodhi rrushin nė vozėn e madhe tė zemėrimit tė Perėndisė.

REV 14:20 Dhe voza u shtrydh jashtė qytetit dhe nga voza doli gjak deri te frerėt e kuajve, pėr njėmijė e gjashtėqind stade.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase