Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 47

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 47:1 Ai mė ēoi pėrsėri nė hyrje tė tempullit, dhe ja disa ujėra dilnin nga poshtė pragut tė tempullit nė drejtim tė lindjes, sepse fasada e tempullit shikonte nga lindja; ujėrat zbrisnin poshtė anės sė djathtė tė tempullit, nė jug tė altarit.

EZEK 47:2 Pastaj mė ēoi jashtė nėpėrmjet portės veriore dhe mė bėri tė sillem jashtė deri nė portėn e jashtme, qė shikon nga lindja; dhe ja, ujėrat buronin nga ana e djathtė.

EZEK 47:3 Burri eci deri drejt lindjes me njė litar tė hollė nė dorė dhe mati njėmijė kubitė; pastaj mė bėri tė kapėrcej ujėrat, tė cilat mė arrinin deri te kyēet e kėmbėve.

EZEK 47:4 Mati katėrmijė kubitė tė tjerė, pastaj mė bėri tė kapėrcej ujėrat; mė arrinin te kyēet e kėmbėve. Mati katėrmijė kubitė tė tjerė, pastaj mė bėri tė kaloj ujėrat: mė arrinin deri te ijėt.

EZEK 47:5 Mati njėmijė kubitė tė tjerė: ishte njė lumė qė nuk mund ta kapėrceja, sepse ujėrat e tij ishin shtuar; ishin ujėra nė tė cilat duhet tė notoja; njė lumė qė nuk mund tė kapėrcehej.

EZEK 47:6 Ai mė tha: "E pe, bir njeriu?". Pastaj mė ktheu pėrsėri nė bregun e lumit.

EZEK 47:7 Pas kthimit tim, ja mbi bregun e lumit shumė drurė nga njė anė dhe nga ana tjetėr.

EZEK 47:8 Pastaj mė tha: "Kėto ujėra drejtohen pėr nė krahinėn lindore, zbresin nė Arabah dhe do tė derdhen nė det; me tė hyrė nė det, ujėrat e tij do tė shėndoshen.

EZEK 47:9 Dhe do tė ndodhė qė ēdo qenie e gjallė qė lėviz do tė jetojė, kudo qė arrin lumi; do tė ketė bollėk tė madh peshqish, sepse vijnė kėto ujėra dhe shėndoshin ujėrat e tjera; kudo qė arrin lumi gjithēka ka pėr t`u gjallėruar.

EZEK 47:10 Dhe do tė ndodhė qė nė brigjet e tij do tė ketė peshkatarė; nga En-gedi deri nė Englegaim do tė jetė njė vend ku do tė shtrihen rrjetat; peshku i tij do tė jetė i po atij lloji dhe nė sasi tė madhe, si peshku i Detit tė Madh.

EZEK 47:11 Por kėnetat tij dhe moēalet e tij nuk do tė shėndoshen; do tė lihen pėr tė nxjerrė kripė.

EZEK 47:12 Gjatė lumit, mbi tė dyja brigjet e tij, do tė rritet ēdo lloj druri qė jep fryte, fletėt e tyre nuk do tė fishken dhe frytet e tij nuk do tė mungojnė kurrė. Do tė mbajnė fryte ēdo muaj, sepse ujėrat e tyre dalin nga shenjtėrorja, fryti i tyre do tė shėrbejė pėr ushqim dhe fletėt e tyre pėr mjekim".

EZEK 47:13 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kėta janė kufijtė nė bazė tė tė cilėve ju do ta ndani vendin nė trashėgimi midis dymbėdhjetė fiseve tė Izraelit. Jozefit do t`i takojnė dy pjesė.

EZEK 47:14 Secili prej jush do tė trashėgojė njė pjesė tė barabartė me atė tė vėllait tė tij, sepse unė e ngrita dorėn si betim pėr t`ua dhėnė etėrve tuaj. Ky vend do t`ju pėrkasė si trashėgimi.

EZEK 47:15 Kėta do tė jenė kufijtė e vendit nga ana e veriut: nga Deti i Madh nė drejtim tė Hethlonit deri sa tė arrijnė nė Tsedad,

EZEK 47:16 Hamathi, Berothahi, Sibraimi (qė ėshtė midis kufirit tė Damaskut dhe kufirit tė Hamathit), Hatserhatikoni (qė ėshtė nė kufi me Hauranin).

EZEK 47:17 Kėshtu kufiri do tė jetė nga deti deri nė Hatsarenon, nė kufijtė e Damaskut, me kufirin e Hamathit nė veri. Kjo ėshtė ana veriore.

EZEK 47:18 Nga ana lindore do tė shtriheni midis Hauranit dhe Damaskut, midis Galaadit dhe vendit tė Izraelit, gjatė Jordanit dhe gjatė bregut lindor tė detit. Kjo ėshtė ana lindore.

EZEK 47:19 Ana jugore, nė drejtim tė jugut, do tė shtrihet nga Tamari deri nė ujėrat e Meribothit tė Kadeshit, pastaj gjatė pėrroit tė Egjiptit deri nė Detin e Madh. Kjo ėshtė ana jugore, nė jug.

EZEK 47:20 Ana perėndimore do tė jetė Deti i Madh, nga kufiri i jugut deri pėrpara hyrjes sė Hamathit. Kjo ėshtė ana perėndimore.

EZEK 47:21 Do ta ndani kėshtu kėtė vend midis jush, nė bazė tė fiseve tė Izraelit.

EZEK 47:22 Do ta ndani me short nė trashėgimi midis jush dhe tė huajve qė banojnė midis jush dhe qė u kanė lindur bij nė mes tuaj. Kėta do tė jenė pėr ju si ata qė kanė lindur nė vend midis bijve tė Izraelit; do tė kenė edhe ata me short njė trashėgimi nė mes tė fiseve tė Izraelit.

EZEK 47:23 Nė fisin ku i huaji banon, atje do t`i jepni pjesėn e tij", thotė Zoti, Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase