Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 37

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 37:1 Dora e Zotit u ndodh mbi mua, mė ēoi jashtė nė Frymėn e Zotit, dhe mė lėshoi nė mes tė njė lugine qė ishte plot me kocka.

EZEK 37:2 Pastaj mė bėri tė kaloj afėr tyre, rreth e qark; dhe ja, ishin nė sasi tė madhe mbi sipėrfaqen e luginės; dhe ja, ishin shumė tė thata.

EZEK 37:3 Mė tha: "Bir njeriu, a mund tė rijetojnė kėto kocka?". Unė u pėrgjigja: "O Zot, o Zot, ti e di".

EZEK 37:4 Mė tha akoma: "Profetizo kėtyre kockave dhe u thuaj atyre: Kocka tė thata, dėgjoni fjalėn e Zotit.

EZEK 37:5 Kėshtu ju thotė Zoti, Zoti, kėtyre kockave: Ja, unė po fus te ju frymėn dhe ju do tė rijetoni.

EZEK 37:6 Do tė vė mbi ju mishin, do t`ju mbuloj me lėkurė dhe do tė shtie te ju frymėn, dhe do tė jetoni; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti".

EZEK 37:7 Profetizova ashtu si mė ishte urdhėruar; ndėrsa profetizoja, pati njė zhurmė; dhe ja njė tronditje; pastaj kockat iu afruan njėra tjetrės.

EZEK 37:8 Ndėrsa po shikoja, ja ku u rritėn mbi ta dejet dhe mishi, qė lėkura i mbuloi; por fryma nuk ishte tek ato.

EZEK 37:9 Atėherė ai mė tha: "Profetizoji frymės, profetizo bir njeriu dhe i thuaj frymės: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Frymė, eja nga tė katėr erėrat dhe fryj mbi kėta tė vrarė, qė tė jetojnė".

EZEK 37:10 Kėshtu profetizova, si mė kishte urdhėruar dhe shpirti hyri nė to, dhe u kthyen nė jetė dhe u ngritėn mė kėmbė; ishte njė ushtri e madhe, shumė e madhe.

EZEK 37:11 Pastaj mė tha: "Bir njeriu, kėto kocka janė gjithė shtėpia e Izraelit. Ja, ato thonė: "Kockat tona janė tė thata, shpresa jonė ėshtė zhdukur dhe ne jemi tė humbur".

EZEK 37:12 Prandaj profetizo dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė hap varret tuaja, do t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im, do t`ju ēoj pėrsėri nė vendin e Izraelit.

EZEK 37:13 Do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur tė hap varret tuaja dhe t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im.

EZEK 37:14 Do tė shtie te ju Frymėn tim dhe ju do tė jetoni, dhe do t`ju ēoj nė tokėn tuaj; atėherė do tė pranoni qė unė, Zoti, fola dhe e kam kryer kėtė gjė", thotė Zoti.

EZEK 37:15 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

EZEK 37:16 "Ti, bir njeriu, merr njė copė dru dhe mbi tė shkruaj: "Pėr Judėn dhe pėr bijtė e Izraelit, shokė tė tij". Pastaj merr njė copė tjetėr dru dhe shkruaj mbi tė: "Pėr Jozefin, bastun i Efraimit dhe i tėrė shtėpisė sė Izraelit, shokė tė tij".

EZEK 37:17 Afroi pastaj njeri te tjetri nė njė dru tė vetėm, me qėllim qė tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn tėnde.

EZEK 37:18 Kur bijtė e popullit tėnd do tė tė flasin, duke thėnė: "A do tė na shpjegosh ē`kuptim kanė kėto gjėra pėr ty?",

EZEK 37:19 ti do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr drurin e Jozefit, qė ėshtė nė dorė tė Efraimit, dhe fiset e Izraelit qė janė shokė tė tij, dhe do t`i bashkoj me kėtė, domethėnė me drurin e Judės, pėr ta bėrė njė dru tė vetėm; kėshtu ata do tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn time.

EZEK 37:20 Mbaj nė dorėn tėnde para syve tė tyre drurėt mbi tė cilėt ke shkruar,

EZEK 37:21 dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr bijtė e Izraelit nga kombet ndėr tė cilėt kanė vajtuar, do t`i mbledh nga ēdo anė dhe do t`i ēoj pėrsėri nė vendin e tyre,

EZEK 37:22 dhe do tė bėj njė komb tė vetėm prej tyre nė vend, nė malet e Izraelit; njė mbret i vetėm do tė mbretėrojė mbi tė gjithė ata; nuk do tė jenė mė dy kombe, as do tė ndahen mė nė dy mbretėri.

EZEK 37:23 Nuk do tė ndoten mė me idhujt e tyre, me veprimet e tyre tė neveritshme dhe me gjithė shkeljet e tyre; do t`i ēliroj nga tė gjitha vendet ku kanė banuar dhe ku kanė kryer mėkate, dhe do t`i pastroj; kėshtu do tė jenė populli im dhe unė do tė jem Perėndia i tyre.

EZEK 37:24 Shėrbėtori im David do tė jetė mbret mbi ta dhe do tė ketė njė bari tė vetėm pėr tė gjithė; ata do tė ecin sipas dekreteve tė mia, do tė respektojnė statutet e mia dhe do t`i zbatojnė nė praktikė.

EZEK 37:25 Dhe do tė banojnė nė vendin qė i dhashė shėrbėtorit tim Jakob, atje ku banuan etėrit tuaj. Do tė banojnė aty ata, bijtė e tyre dhe bijtė e bijve tė tyre pėr jetė dhe shėrbėtori im David do tė jetė princi i tyre pėrjetė.

EZEK 37:26 Do tė lidh me ta njė besėlidhje paqeje; do tė jetė njė besėlidhje e pėrjetshme me ta; do t`i bėj tė qėndrueshėm, do t`i shumoj dhe do tė vė shenjtėroren time nė mes tyre pėrjetė.

EZEK 37:27 Banesa ime do tė jetė pranė tyre; po, po unė do tė jem Perėndia i tyre dhe ata do tė jenė populli im.

EZEK 37:28 Edhe kombet do tė pranojnė qė unė, Zoti, e shenjtėroj Izraelin, kur shenjtėrorja ime tė jetė nė mes tyre pėrjetė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase