Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 35

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 35:1 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

EZEK 35:2 "Bir njeriu, kthe fytyrėn tėnde nga mali Seir dhe profetizo kundėr tij,

EZEK 35:3 dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o mal i Seirit. Do ta shtrij dorėn time kundėr teje dhe do tė tė kthej nė njė mjerim dhe nė njė shkreti.

EZEK 35:4 Do t`i kthej qytetet e tua nė gėrmadha dhe ti do tė bėhesh njė shkreti. Atėherė do tė pranosh qė unė jam Zoti.

EZEK 35:5 Sepse ti ke patur njė armiqėsi tė vjetėr dhe i ke dorėzuar bijtė e Izraelit nė mėshirė tė shpatės nė kohėn e fatkeqėsisė sė tyre, kur paudhėsia e tyre kishte arritur kulmin.

EZEK 35:6 Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "tė ruaj pėr gjak dhe gjaku do tė tė ndjekė; duke qenė se nuk e ke urryer gjakun, gjaku do tė tė ndjekė.

EZEK 35:7 Kėshtu do ta katandis malin Seir nė njė mjerim dhe nė njė shkreti dhe do tė shfaros ata qė shkojnė dhe qė vijnė.

EZEK 35:8 Do t`i mbush malet e tij me tė vrarėt e tij; nė tė gjitha kodrat e tua, nė luginat e tua dhe nė tė gjitha pėrroskat e tua do tė bien tė vrarėt nga shpata.

EZEK 35:9 Do tė tė katandis nė njė shkreti pėrjetė dhe qytetet e tua nuk do tė banohen mė; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti.

EZEK 35:10 Sepse ke thėnė: "Kėta dy kombe dhe kėto dy vende do tė jenė tė mitė; ne do t`i zotėrojmė", megjithėse aty ishte Zoti,

EZEK 35:11 ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė do tė veproj me po atė zemėrimin tėnd dhe me xhelozinė qė ke treguar nė urrejtjen tėnde kundėr tyre dhe do tė bėhem i njohur nė mes tyre kur tė tė gjykoj.

EZEK 35:12 Ti atėherė do tė pranosh qė unė, Zoti, kam dėgjuar tė gjitha fyerjet qė ke shqiptuar kundėr maleve tė Izraelit, duke thėnė: "Janė tė shkretuar; na janė dhėnė neve pėr ti gllabėruar".

EZEK 35:13 Me gojėn tuaj jeni mburrur kundėr meje dhe i keni shumuar fjalėt tuaja kundėr meje, kam dėgjuar ēdo gjė".

EZEK 35:14 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kur gjithė toka do tė gėzohet, unė do tė tė katandis nė shkreti.

EZEK 35:15 Me qenė se u gėzove qė trashėgimia e shtėpisė sė Izraelit ishte katandisur nė shkreti, unė do tė veproj kėshtu me ty: do tė bėhesh i shkretė, o mal i Seirit, madje edhe tėrė Edomi. Atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase