Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 26

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 26:1 Ndodhi nė vitin e njėmbėdhjetė, ditėn e parė tė muajit, qė fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

EZEK 26:2 "Bir njeriu, duke qenė se Tiro ka folur kundėr Jeruzalemit: "Ah, Ah! Porta e popujve ėshtė thyer, ajo ėshtė drejtuar nga unė; unė do tė mbushem tani qė ajo ėshtė prishur"".

EZEK 26:3 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė jam kundėr teje, o Tiro. Do tė bėj tė ngrihen kundėr teje shumė kombe, ashtu si deti bėn tė ngrihen valėt e tij.

EZEK 26:4 Ata do tė shkatėrrojnė muret e Tiros dhe do tė shembin kullat e tij; do tė fshij prej tij edhe pluhurin e tij dhe do ta bėj si njė shkėmb tė zhveshur.

EZEK 26:5 Ai do tė jetė njė vend pėr tė hedhur rrjetat nė mes tė detit, sepse unė fola", thotė Zoti, Zoti; "do tė plaēkitet nga kombet;

EZEK 26:6 edhe bijat e tij qė janė nė fshat do tė vriten nga shpata; atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

EZEK 26:7 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė sjell nga veriu kundėr Tiros Nebukadnetsarin, mbretin e Babilonisė, mbretin e mbretėrve, me kuaj, me qerre, me kalorės dhe njė shumicė tė madhe njerėzish.

EZEK 26:8 Ai do tė vrasė me shpatė bijat e tua qė janė nė fshat, do tė ngrejė kundėr teje kulla, do tė ndėrtojė kundėr teje njė ledh dhe do tė ngrejė kundėr teje njė ēati mburojash.

EZEK 26:9 Do tė drejtojė kundėr mureve tė tua deshtė e tij dhe do tė rrėzojė kullat e tua me kazmat e tij.

EZEK 26:10 Pėr shkak tė morisė sė kuajve tė tij do tė mbulohesh nga pluhuri i tyre; muret e tua do tė dridhen nga zhurma e kalorėsve, tė rrotave dhe tė qerreve, kur tė hyjė nėpėr portat e tua, ashtu siē hyhet nė njė qytet nėpėr tė cilin ėshtė hapur njė e ēarė.

EZEK 26:11 Me kėmbėt e kuajve tė tij do tė shkelė tėrė rrugėt e tua, do tė vrasė popullin tėnd me shpatė dhe shtyllat e tua tė fuqishme do tė rrėzohen.

EZEK 26:12 Do tė grabitin pasuritė e tua, do tė plaēkitin mallrat e tua, do tė rrėzojnė muret e tua, do tė shkatėrrojnė shtėpitė e tua tė bukura, do tė hedhin nė mes tė ujit gurėt e tua, drurin tėnd dhe tokėn tėnde.

EZEK 26:13 Do tė bėj tė pushojė zhurma e kėngėve tė tua dhe zėri i harpave tė tua nuk do tė dėgjohet mė.

EZEK 26:14 Do tė tė bėj si njė shkėmb tė zhveshur; do tė jesh njė vend pėr tė nderur rrjetat; nuk do tė rindėrtohesh mė, sepse unė, Zoti, fola, thotė Zoti, Zoti".

EZEK 26:15 Kėshtu i thotė Zoti, Zoti, Tiros: "Nė zhurmėn e rėnies sate, nė rėnkimin e tė plagosurve pėr vdekje, nė kėrdinė qė do tė bėhet nė mes teje, a nuk do tė dridhen vallė ishujt?

EZEK 26:16 Atėherė princat e detit do tė zbresin nga fronet e tyre, do tė heqin mantelet e tyre dhe do tė heqin rrobat e tyre tė qėndisura; do tė vishen me drithėrim, do tė ulen pėr tokė, do tė dridhen nė ēdo ēast dhe do tė jenė tė tronditur thellė pėr ty.

EZEK 26:17 Do tė ngrenė njė vajtim pėr ty dhe do tė thonė: "Si je zhdukur, ti qė ishe banuar nga princat e detit, qytet i famshėm, qė ishe aq i fuqishėm nė det? Ti dhe banorėt e tu u kallje tmerrin gjithė atyre qė banonin atje.

EZEK 26:18 Tani ishujt do tė dridhen ditėn e rėnies sate, ishujt e detit do tė tmerrohen nga fundi yt"".

EZEK 26:19 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kur tė tė bėj njė qytet tė shkretė si qytetet qė nuk kanė banorė dhe kur tė bėj tė ngjitet humnera mbi ty dhe ujėrat e mėdha tė tė mbulojnė,

EZEK 26:20 atėherė do tė zbresėsh me ata qė zbresin nė gropė, midis popullit tė dikurshėm, do tė tė bėj tė rrish nė thellėsitė e tokės, nė vende tė shkretuara qysh prej lashtėsisė, me ata qė zbresin nė gropė me qėllim qė ti tė mos banohesh mė, por do tė jap shkėlqim mbi tokėn e tė gjallėve.

EZEK 26:21 Do tė bėj njė tmerr dhe nuk do tė jesh mė; do tė tė kėrkojnė, por nuk do tė tė gjejnė kurrė mė", thotė Zoti, Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase