Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 20:1 Ja, ndodhi nė vitin e shtatė, mė dhjetė tė muajit tė pestė, qė disa nga pleqtė e Izraelit erdhėn tė konsultohen me Zotin dhe u ulėn para meje.

EZEK 20:2 Pastaj fjala e Zotit m`u drejtua, duke mė thėnė:

EZEK 20:3 "Bir njeriu, folu pleqve tė Izraelit dhe u thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: A keni ardhur tė mė konsultoni? Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj, nuk do tė lejoj tė konsultohem prej jush", thotė Zoti, Zoti.

EZEK 20:4 "A do t`i gjykosh, a do t`i gjykosh, bir njeriu? Bėji tė njohin veprimet e neveritshme tė etėrve tė tyre,

EZEK 20:5 dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ditėn kur zgjodha Izraelin dhe ngrita dorėn pėr betim pasardhėsve tė shtėpisė sė Jakobit dhe e bėra veten tė njohur nė vendin e Egjiptit, ngrita dorėn pėr

EZEK 20:6 Atė ditė ngrita dorėn duke ju betuar atyre se do t`i nxirrja nga vendi i Egjiptit dhe do t`i ēoja nė njė vend qė kisha vėzhguar pėr ta ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, lavdia e tė gjitha vendeve.

EZEK 20:7 Pastaj u thashė atyre: Secili tė flakė gjėrat e neveritshme qė janė para syve tė tij dhe mos u ndotni me idhujt e Egjiptit. Unė jam Zoti, Perėndia juaj.

EZEK 20:8 Por ata u rebeluan kundėr meje dhe nuk deshėn tė mė dėgjojnė; asnjė prej tyre nuk flaku gjėrat e neveritshme qė ishin para syve tė tyre dhe nuk braktisi idhujt e Egjiptit. Atėherė vendosa tė derdh mbi ta tėrbimin tim dhe tė shfryj mbi ta zemėrimin tim nė mes tė vendit tė Egjiptit.

EZEK 20:9 Megjithatė veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė ai tė mos pėrdhosej para kombeve nė mes tė tė cilėve ata ndodheshin, nė sytė e tė cilėve mė kishin njohur, pėr t`i nxjerrė nga vendi i Egjiptit.

EZEK 20:10 Kėshtu i nxora nga vendi i Egjiptit dhe i ēova nė shkretėtirė.

EZEK 20:11 U dhashė atyre statutet e mia dhe u bėra tė njohura dekretet e mia, duke respektuar tė cilat, njeriu do tė jetojė pėr ato.

EZEK 20:12 Gjithashtu u dhashė atyre tė shtunat e mia, me qėllim qė tė ishin njė shėnjė midis meje dhe atyre, dhe qė tė njihnin qė unė jam Zoti qė i shenjtėroj.

EZEK 20:13 Por shtėpia e Izraelit u rebelua kundėr meje nė shkretėtirė; nuk eci sipas statuteve tė mia dhe hodhi poshtė dekretet e mia, duke respektuar tė cilat njeriu do tė jetojė pėr ato, dhe pėrdhosėn me tė madhe tė shtunat e mia. Kėshtu unė vendosa tė hedh mbi ta zemėrimin tim pėr ti zhdukur nė shkretėtirė.

EZEK 20:14 Megjithatė unė veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė tė mos pėrdhosej pėrpara kombeve, nė sytė e tė cilėve unė i kisha bėrė tė dalin nga Egjipti.

EZEK 20:15 Ngrita madje dorėn nė shkretėtirė, duke u betuar se nuk do t`i bėja tė hynin nė vendin qė u kisha dhėnė atyre, ku rrjedh qumėsht dhe mjaltė, lavdia e tė gjitha vendeve,

EZEK 20:16 sepse kishin hedhur poshtė dekretet e mia, nuk kishin ecur sipas statuteve tė mia dhe kishin pėrdhosur tė shtunat e mia, sepse zemra e tyre shkonte pas idhujve tė tyre.

EZEK 20:17 Megjithatė syri im i fali nga shkatėrrimi dhe nuk i shfarosa krejt nė shkretėtirė.

EZEK 20:18 Pastaj u thashė bijve tė tyre nė shkretėtirė: "Mos ecni sipas statuteve tė etėrve tuaj, mos respektoni dekretet e tyre dhe mos u ndotni me idhujt e tyre.

EZEK 20:19 Unė jam Zoti, Perėndia juaj; ecni sipas statuteve tė mia, respektoni dekretet e mia dhe i vini nė praktikė,

EZEK 20:20 shenjtėroni tė shtunat e mia dhe ato le tė jenė njė shenjė midis meje dhe jush, nė mėnyrė qė ju tė pranoni qė unė jam Zoti, Perėndia juaj".

EZEK 20:21 Por bijtė u rebeluan kundėr meje; nuk ecėn sipas statuteve tė mia, nuk respektuan dekretet e mia pėr t`i vėnė nė jetė, duke i respektuar tė cilat njeriu do tė jetojė pėr to; pėrdhosėn tė shtunat e mia, dhe kėshtu vendosa tė derdh mbi ta tėrbimin tim dhe tė shfryj mbi ta zemėrimin tim nė shkretėtirė.

EZEK 20:22 Megjithatė unė e tėrhoqa dorėn dhe veprova pėr hir tė emrit tim, me qėllim qė ai tė mos pėrdhosej pėrpara kombeve, nė sytė e tė cilėve i kisha nxjerrė nga Egjipti.

EZEK 20:23 Por ngrita dorėn nė shkretėtirė, duke u betuar qė do t`i shpėrndaja midis kombeve dhe do t`i hallakatja nėpėr tėrė vendet,

EZEK 20:24 Sepse nuk vinin nė jetė dekretet e mia, por i hidhnin poshtė statutet e mia, pėrdhosnin tė shtunat e mia dhe sytė e tyre ishin drejtuar te idhujt e etėrve tė tyre.

EZEK 20:25 Prandaj u dhashė statute jo tė mira dhe dekrete me tė cilat nuk mund tė jetonin;

EZEK 20:26 dhe i molepsa me vetė dhuratat e tyre, me qenė se ata kalonin nėpėr zjarr ēdo tė parėlindur tė tyre, pėr t`i katandisur nė shkretim tė plotė me qėllim qė tė pranonin qė unė jam Zoti.

EZEK 20:27 Prandaj bir njeriu, foli shtėpisė sė Izraelit dhe i thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zotit. Etėrit tuaj mė kanė fyer edhe nė kėtė rast, duke u sjellė pabesisht me mua:

EZEK 20:28 mbasi i futa nė vendin pėr tė cilin kisha ngritur dorėn dhe isha betuar, ata i kthyen sytė nė ēdo kodėr tė lartė dhe nė ēdo dru gjetheshumė dhe atje ofruan flijimet e tyre dhe paraqitėn ofertat e tyre provokuese; atje vunė parfumet e tyre me erė tė kėndshme dhe atje derdhėn libacionet e tyre.

EZEK 20:29 Atėherė u thashė atyre: Ē`ėshtė vendi i lartė nė tė cilin shkoni? Kėshtu vazhdojnė ta quajnė "vendi i lartė" deri ditėn e sotme.

EZEK 20:30 Prandaj i thuaj shtėpisė sė Izraelit: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: A doni tė ndoteni duke ndjekur rrugėn e etėrve tuaj dhe tė kurvėroheni me idhujt e tyre tė urrejtshėm?

EZEK 20:31 Nė fakt kur ofroni dhuratat tuaja dhe kaloni nėpėr zjarr bijt tuaj, ju e ndotni veten deri ditėn e sotme me tė gjithė idhujt tuaj. Prandaj nuk do tė lejoj tė konsultohem nga ju, o shtėpi e Izraelit. Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė nuk do tė lejoj tė konsultohem nga ju.

EZEK 20:32 Dhe nuk do tė ndodhė aspak ajo qė ju shkon ndėr mend, kur thoni: "Ne jemi si kombet, si familjet e vendeve tė tjera, qė i ngrenė kult drurit dhe gurit"".

EZEK 20:33 "Siē ėsthe e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "unė do tė mbretėroj mbi ju me dorė tė fortė, me krahun e shtrirė dhe me njė tėrbim tė shfrenuar.

EZEK 20:34 Do t`ju nxjerr nga mesi i popujve dhe do t`ju mbledh nga vendet nė tė cilėt jeni shpėrndarė me dorė tė fortė, me krahė tė shtrirė dhe me tėrbim tė shfrenuar,

EZEK 20:35 dhe do t`ju ēoj nė shkretėtirėn e popujve, dhe atje do tė zbatoj gjykimin tim mbi ju, ballė pėr ballė.

EZEK 20:36 Ashtu siē e zbatova gjykimin tim mbi etėrit tuaj nė shkretėtirėn e vendit tė Egjiptit, kėshtu do ta zbatoj gjykimin tim mbi ju", thotė Zoti, Zoti.

EZEK 20:37 "Do tė bėj qė tė kaloni nėn shufėr dhe do t`ju kthej nė detyrimet e besėlidhjes.

EZEK 20:38 Do tė ndaj nga ju rebelėt dhe ata qė janė tė pabesė ndaj meje; do t`i nxjerr nga vendi ku banojnė, por nuk do tė hyjnė nė vendin e Izraelit; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti.

EZEK 20:39 Ju, pra, shtėpia e Izraelit", kėshtu flet Zoti, Zoti: "Shkoni, u shėrbeni secili idhujve tuaj; por pastaj do tė mė dėgjoni dhe nuk do tė pėrdhosni mė emrin tim tė shenjtė me dhuratat tuaja dhe me idhujt tuaj.

EZEK 20:40 Sepse mbi malin tim tė shenjtė, mbi malin e lartė tė Izraelit", thotė Zoti, Zoti, "atje tėrė shtėpia e Izraelit, tė gjithė ata qė do tė jenė nė vend, do tė mė shėrbejnė; atje do tė kėnaqem me ta, do tė kėrkoj ofertat tuaja dhe dhuratat tuaja prodhimet e hershme sė bashku mė tė gjitha sendet tuaja tė shenjtėruara.

EZEK 20:41 Unė do tė kėnaqem me ju si me njė parfum me erė shumė tė kėndshme, kur do t`ju nxjerr nga mesi i popujve dhe t`ju mbledh nga vendet ku keni qenė shpėrndarė; dhe do tė shenjtėrohem tek ju para syve tė kombeve.

EZEK 20:42 Ju do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur do t`ju ēoj nė tokėn e Izraelit, nė vendin pėr tė cilin kisha ngritur dorėn dhe isha betuar t`ia jepja etėrve tuaj.

EZEK 20:43 Atje do tė kujtoni sjelljen tuaj dhe tė gjitha veprimet me tė cilat jeni ndotur dhe do tė ndjeni neveri pėr veten tuaj pėr tė gjitha ligėsitė qė keni kryer.

EZEK 20:44 Kėshtu do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur do tė veproj me ju pėr hir tė emrit tim dhe jo sipas sjelljes suaj tė keqe dhe as sipas veprimeve tuaja tė korruptuara, o shtėpi e Izraelit", thotė Zoti, Zoti".

EZEK 20:45 <aaa see> Fjala e Zotit m`u drejtua duke thėnė:

EZEK 20:46 <aaa see> "Bir njeriu, kthe fytyrėn nga jugu, fol hapur kundėr jugut dhe profetizo kundėr pyllit tė fushės, Negevit,

EZEK 20:47 <aaa see> dhe i thuaj pyllit tė Negevit: Dėgjo fjalėn e Zotit. Kėshtu thotė Zoti, Zoti: unė po ndez te ti njė zjarr qė do tė gllabėrojė ēdo dru tė blertė dhe ēdo dru tė thatė; flaka e zjarrtė nuk do tė shuhet dhe ēdo fytyrė nga veriu nė jug do tė digjet.

EZEK 20:48 <aaa see> Ēdo mish do ta shohė qė unė, Zoti, e kam ndezur; nuk do tė shuhet".

EZEK 20:49 <aaa see> Atėherė thashė: "Ah, Zot, Zot, ata thonė pėr mua: "A nuk flet ky me shėmbėlltyra?"

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase