Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 34

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 34:1 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

EZEK 34:2 "Bir njeriu, profetizo kundėr barinjve tė Izraelit; profetizo dhe u thuaj atyre barijve: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Mjerė barinjtė e Izraelit qė kullotin veten e tyre! A nuk duhet pėrkundrazi tė kullosin kopenė?

EZEK 34:3 Ju hani yndyrėn, visheni me leshin, vritni delet e majme, por nuk e kullotni kopenė.

EZEK 34:4 Nuk i keni forcuar delet e dobėta, nuk jeni kujdesur pėr tė sėmurėn, nuk keni fashuar atė tė plagosurėn, nuk e keni rikthyer nė shtėpi tė hutuarėn dhe nuk e keni kėrkuar tė humburėn, por keni sunduar mbi to me forcė dhe ashpėrsi.

EZEK 34:5 Kėshtu ato, pėr mungesė bariu, janė shpėrndarė, janė bėrė pre e tė gjitha bishave tė fushės dhe kanė humbur.

EZEK 34:6 Delet e mia po enden nėpėr tėrė malet dhe mbi ēdo kodrinė tė lartė; po, delet e mija janė pėrhapur mbi gjithė faqen e vendit dhe askush nuk ka shkuar t`i kėrkojė ato as nuk tregoi kujdes".

EZEK 34:7 Prandaj, o barinj, dėgjoni fjalėn e Zotit:

EZEK 34:8 Ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė unė rroj", thotė Zoti, Zoti, "duke qenė se delet e mija janė bėrė njė pre, delet e mia i hanė tė gjitha bishat e fushave pėr mungesė tė njė bariu dhe sepse barinjtė e mi nuk kanė vajtur ti kėrkojnė delet e mia, por barinjtė kanė kullotur pėr veten e tyre dhe nuk kanė kullotur delet e mia".

EZEK 34:9 Prandaj, o barinj, dėgjoni fjalėn e Zotit:

EZEK 34:10 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė jam kundėr barinjve; do t`u kėrkoj llogari pėr delet e mia dhe nuk do t`i lė t`i kullotin delet. Barinjtė nuk do tė kullotin mė veten e tyre, sepse do t`u heq nga goja e tyre delet e mia dhe nuk do tė jenė mė ushqimi i tyre.

EZEK 34:11 Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė vetė do tė shkoj tė kėrkoj delet e mia dhe do tė kujdesem.

EZEK 34:12 Ashtu si bariu kujdeset pėr kopenė e tij kur ndodhet nė mes tė deleve tė tij, tė shpėrndara, kėshtu unė do tė kujdesem pėr delet e mia dhe do t`i heq nga tė gjitha vendet ku janė shpėrndarė nė njė ditė me re dhe errėsirė tė dendur.

EZEK 34:13 Do t`i nxjerr nga popujt dhe do t`i mbledh nga vende tė ndryshme; do t`i ēoj pėrsėri nė tokėn e tyre dhe do t`i kullot nė malet e Izraelit, gjatė rrjedhave ujore dhe nė tėrė vendet e banuara tė vendit.

EZEK 34:14 Do t`i kullot nė kullota tė mira dhe vatha e tyre do tė jetė nė malet e larta tė Izraelit; atje do tė pushojnė nė njė vathė dhe do tė kullotin nė kullota tė pasura nė malet e Izraelit.

EZEK 34:15 "Unė vetė do t`i kullot delet e mia dhe do t`i bėj tė pushojnė", thotė Zoti, Zoti.

EZEK 34:16 "Unė do tė kėrkoj tė humburėn, do ta kthej tė hutuarėn, do t`i lidh plagėn, do ta forcoj tė sėmurėn, por do tė shkatėrroj tė majmen dhe tė fortėn; do t`i kullot me drejtėsi.

EZEK 34:17 Sa pėr ju, o delet e mia", kėshtu thotė Zoti, Zoti, "ja, unė do tė gjykoj midis dele e dele, midis deshėve dhe cjepve.

EZEK 34:18 Ju duket gjė e vogėl tė kullotėsh nė njė kullotė tė mirė dhe pastaj tė shkelėsh me kėmbė atė qė mbetet nga kullota juaj, ose tė pish ujra tė pastra dhe pastaj tė turbullosh me kėmbė atė qė mbetet?

EZEK 34:19 Kėshtu delet e mia duhet tė hanė atė qė kanė shkelur kėmbėt tuaja dhe duhet tė pijnė atė qė kanė turbulluar kėmbėt tuaja".

EZEK 34:20 Prandaj kėshtu u thotė atyre Zoti, Zoti: "Ja, unė vetė do tė gjykoj midis deles sė dhjamur dhe deles sė dobėt.

EZEK 34:21 Duke qenė se ju keni shtyrė me ijė dhe me shpatull dhe u keni rėnė me brirė tė gjitha deleve tė dobėta deri sa i shpėrndatė rreth e rrotull,

EZEK 34:22 unė do t`i shpėtoj delet e mia dhe nuk do tė bėhen mė pre, dhe do tė gjykoj midis dele e dele.

EZEK 34:23 Do tė vendos mbi to njė bari tė vetėm qė do t`i kullosė, shėrbėtorin tim David. Ai do t`i kullosė dhe ka pėr tė qenė bariu i tyre.

EZEK 34:24 Dhe unė, Zoti, do tė jem Perėndia i tyre dhe shėrbėtori im Davidi do tė jetė princ nė mes tyre. Unė, Zoti, fola.

EZEK 34:25 Do tė vendos me to njė besėlidhje paqeje dhe do tė zhduk nga vendi kafshėt e liga, kėshtu ato do tė mund tė rrinė tė sigurta nė shkretėtirė dhe tė flenė nėpėr pyje.

EZEK 34:26 Dhe do t`ua bėj tė bekura vendet rreth kodrės sime; do tė bėj tė bjerė shiu nė kohėn e duhur, dhe do tė jenė shira bekimi.

EZEK 34:27 Druri i fushės do tė japė frytin e tij dhe toka do tė japė prodhimet e saj. Ato do tė jenė tė sigurta nė tokėn e tyre dhe do tė pranojnė qė unė jam Zoti, kur do tė kėpus shufrat e zgjedhės sė tyre dhe do t`i ēliroj nga dora e atyre qė i mbanin nė skllavėri.

EZEK 34:28 Dhe nuk do tė jenė mė pre e kombeve as do t`i hanė mė bishat e fushės, por do tė qėndrojnė tė sigurta dhe askush nuk ka pėr t`i trembur.

EZEK 34:29 Do ta bėj qė tė mbijė pėr ta njė kopėsht me famė tė madhe; nuk do tė konsumohen mė nga uria nė vend dhe nuk do tė mbajnė mė turpin e kombeve.

EZEK 34:30 Kėshtu ata do tė pranojnė qė unė, Zoti, Perėndia i tyre, jam me ta, dhe qė ata, shtėpia e Izraelit, janė populli im", thotė Zoti, Zoti.

EZEK 34:31 "Ju jeni delet e mia, delet e kullotės sime; jeni njerėz dhe unė jam Perėndia juaj", thotė Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase