Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 22

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 22:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

EZEK 22:2 "Tani, bir njeriu, nuk do tė gjykosh ti, nuk do ta gjykosh qytetin gjakatar? Bėji, pra, tė njohura tė gjitha veprimet e tij tė neveritshme.

EZEK 22:3 Pastaj thuaj: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Qyteti derdh gjak nė mes tė tij pėr tė sjellė kohėn e tij; pėrveē kėsaj bėn idhuj kundėr vetvetes pėr t`u ndotur.

EZEK 22:4 Pėr gjakun qė ke derdhur je bėrė fajtor dhe je ndotur pėr idhujt qė ke sajuar. Ke afruar ditėt e tua dhe ke arritur nė fund tė viteve tė tua; prandaj do tė tė bėj turpin e kombeve dhe objekt talljeje pėr tė gjitha vendet.

EZEK 22:5 Ata qė janė afėr dhe ata qė janė larg teje do tė tallen me ty o i molepsur pėr lavdi dhe plot ērregullim.

EZEK 22:6 Ja princat e Izraelit: secili ka pėrdorur pushtetin e tij pėr tė derdhur gjak te ti.

EZEK 22:7 Te ti pėrēmohet ati dhe nėna, nė mes teje shtypet i huaji, te ti keqtrajtohet jetimi dhe e veja.

EZEK 22:8 Ti ke pėrēmar gjėrat e mia tė shtrėnjta dhe ke pėrdhour tė shtunat e mia.

EZEK 22:9 Te ti ka njerėz qė shpifin pėr tė derdhur gjak, te ti ka njerėz qė hanė mbi male, nė mes teje ka njerėz qė kryejnė kobe.

EZEK 22:10 Te ti zbulohet lakuriqėsia e atit, te ti poshtėrohet gruaja gjatė papastėrtisė sė saj.

EZEK 22:11 Dikush kryen njė veprim tė neveritshėm me gruan e tė afėrmit tė tij, dikush tjetėr ndot me incest nusen e tė birit, njė tjetėr akoma poshtėron motrėn e tij, bijėn e atit tė tij.

EZEK 22:12 Te ti pranohen dhurata pėr tė derdhur gjak; ti kėrkon kamatė tė lartė, ti ke realizuar fitime nga i afėrti dhe mė ke harruar mua", thotė Zoti, Zoti.

EZEK 22:13 "Por ja, unė rrah duart pėr fitimin e pandershėm qė ke nxjerrė dhe pėr gjakun e derdhur qė ėshtė nė mes teje.

EZEK 22:14 A do tė mund tė qėndrojė zemra jote ose a do tė mund tė qėndrojnė tė forta duart e tua nė ditėt kur unė do tė veproj kundėr teje? Unė, Zoti, fola dhe do ta kryej.

EZEK 22:15 Unė do tė tė shpėrndaj midis kombeve, do tė tė shkapėrdaj midis vendeve dhe do tė eleminoj papastėrtinė tėnde prej teje.

EZEK 22:16 Ti do tė pėrdhosėsh vetveten nė sytė e kombeve dhe do tė pranosh qė unė jam Zoti".

EZEK 22:17 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

EZEK 22:18 "Bir njeriu, shtėpia e Izraelit ėshtė bėrė pėr mua tėrė skorje: janė tė gjithė bronz, kallaj, hekur dhe plumb nė mes tė njė furre; janė bėrė skorje argjėndi".

EZEK 22:19 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Duke qenė se tė gjithė ju jeni bėrė skorje tė shumta, ja, unė do t`ju mbledh nė mes tė Jeruzalemit.

EZEK 22:20 Ashtu si mblidhet argjėndi, bronzi, hekuri, plumbi dhe kallaji nė mes tė furrės dhe mbi ta i fryjnė zjarrit pėr t`i shkrirė, kėshtu nė zemėrimin tim dhe nė tėrbimin tim do t`ju mbledh, do t`ju fus atje dhe do t`ju shkrij.

EZEK 22:21 Do t`ju mbledh dhe do tė fryj mbi ju me zjarrin e zemėrimit tim dhe ju do tė shkriheni nė mes tė tij.

EZEK 22:22 Ashtu si shkrihet argjendi nė mes tė furrės, kėshtu dhe ju do tė shkriheni nė mes tė qytetit; dhe do tė pranoni qė unė, Zoti, kam derdhur mbi ju tėrbimin tim".

EZEK 22:23 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

EZEK 22:24 "Bir njeriu, i thuaj Jeruzalemit: Ti je njė tokė qė nuk ėshtė pastruar ose lagur nga shiu nė njė ditė indinjate.

EZEK 22:25 Komploti i profetėve tė tij nė mes tė tij ėshtė si njė luan qė ulėrin dhe shqyen gjahun, ata i gllabėrojnė njerėzit, pėrvetėsojnė thesaret dhe gjėrat e ēmueshme, shtojnė tė vejat nė mes tė tij.

EZEK 22:26 Priftėrinjtė e tij shkelin ligjin tim dhe pėrdhosin gjėrat e mia tė shenjta, nuk bėjnė dallim midis asaj qė ėshtė e shenjtė dhe jo e shenjtė, nuk e bėjnė tė njohur ndryshimin ndėrmjet tė papastrės dhe tė pastrės dhe i largojnė sytė nga tė shtunat e mia, prandaj jam pėrdhosur nė mes tyre.

EZEK 22:27 Krerėt e tij nė mes tė tij janė si ujqėr qė shqyejnė gjahun pėr tė derdhur gjak, pėr tė shkatėrruar shpirtėra, pėr tė realizuar njė fitim jo tė drejtė.

EZEK 22:28 Profetėt e tij suvatojnė pėr ata me llaē qė nuk mban, duke pasur vegime tė rreme dhe duke shqiptuar shortari tė gėnjeshtėrta pėr ta, dhe thonė: "Kėshtu thotė Zoti, Zoti", ndėrsa Zoti nuk ka folur.

EZEK 22:29 Populli i vendit ushtron shtypjen, kryen grabitje, keqtrajton tė varfėrin dhe nevojtarin, shtyp tė huajin duke marrė nėpėr kėmbė drejtėsinė.

EZEK 22:30 Unė kėrkova midis tyre njė burrė qė tė ndėrtonte njė mur dhe t`i dilte pėr zot vendit, qė unė tė mos e shkatėrroja, por nuk e gjeta.

EZEK 22:31 Prandaj do tė derdh mbi ta indinjatėn time, do t`i konsumoj me zjarrin e zemėrimit tim dhe do tė bėj qė tė bjerė mbi kryet e tyre sjellja e tyre", thotė Zoti, Zoti.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase