Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 10:1 Unė po shikoja dhe ja, mbi kupėn qiellore qė ishte mbi kryet e kerubinėve, dukej mbi ta njė si gur safiri qė i pėrngjante nga forma njė froni.

EZEK 10:2 Zoti i foli pastaj njeriut tė veshur me rroba liri dhe i tha: "Shko midis rrotave poshtė kerubinit, mbushi duart me qymyr tė ndezur qė ėshtė midis kerubinėve dhe pėrhapi mbi qytetin". Dhe ai shkoi, ndėrsa unė shikoja.

EZEK 10:3 Kur hyri ai njeri, kerubinėt rrinin nė tė djathtė tė tempullit dhe reja mbushte oborrin e brendshėm.

EZEK 10:4 Pastaj lavdia e Zotit u ngrit mbi kerubinin duke lėvizur drejt pragut tė tempullit; atėherė tempulli u mbush me renė dhe oborri u mbush me shkėlqimin e lavdisė tė Zotit.

EZEK 10:5 Zhurma e krahėve tė kerubinėve u dėgjua deri nė oborrin e jashtėm, ashtu si zėri i Perėndisė tė plotfuqishėm kur flet.

EZEK 10:6 Kur Zoti e urdhėroi njeriun e veshur me rroba liri, duke thėnė: "Merr zjarrin midis rrotave qė ndodhen ndėr kerubinė", ai shkoi tė ndalet pranė njė rrote.

EZEK 10:7 Atėherė njė kerubin shtriu dorėn midis kerubinėve drejt zjarrit qė ishte mes tyre, e mori dhe e vuri nė duart e njeriut tė veshur me rroba liri, qė e pranoi dhe doli.

EZEK 10:8 Kerubinėt dukeshin sikur kishin formėn e dorės sė njeriut poshtė krahėve.

EZEK 10:9 Shikova akoma dhe ja, nė krah tė kerubinėve kishte katėr rrota, njė rrotė pėrbri ēdo kerubini dhe njė rrotė tjetėr pėr ēdo kerubin tjetėr; rrotat kishin pamjen e njė guri tė topazit.

EZEK 10:10 Dukej sikur qė tė katra kishin po atė formė, sikur njė rrotė tė ishte nė mes tė tjetrės.

EZEK 10:11 Kur lėviznin, shkonin nga njė prej katėr drejtimeve tė tyre dhe, duke shkuar, nuk silleshin, por ndiqnin drejtimin qė kishte marrė koka e tyre dhe, duke shkuar, nuk silleshin.

EZEK 10:12 Tėrė trupi i tyre, kurrizi i tyre, duart e tyre, krahėt e tyre ishin plot me sy rreth e qark, po, edhe vetė rrotat qė kishin tė katėr.

EZEK 10:13 Unė dėgjova qė rrotat quheshin "Turbina".

EZEK 10:14 Ēdo kerubin kishte katėr fytyra; fytyra e parė ishte fytyra e kerubinit, fytyra e dytė ishte fytyra e njeriut, fytyra e tretė fytyra e luanit dhe fytyra e katėrt ajo e shqiponjės.

EZEK 10:15 Pastaj kerubinėt u ngritėn. Ata ishin po ato qenie tė gjalla qė kisha parė pranė lumit Kebar.

EZEK 10:16 Kur kerubinėt lėviznin, edhe rrotat lėviznin nga ana e tyre; dhe kur kerubinėt hapnin fletėt pėr t`u ngritur nga toka, rrotat nuk largoheshin nga krahu i tyre.

EZEK 10:17 Kur ata ndaleshin, ndaleshin edhe ato; kur ata ngriheshin, ngriheshin edhe ato bashkė me ta, sepse fryma e qėnieve tė gjalla ishte ndėr ta.

EZEK 10:18 Lavdia e Zotit u largua pastaj nga pragu i tempullit dhe u ndal te kerubinėt.

EZEK 10:19 Pastaj kerubinėt i hapėn krahėt e tyre dhe u ngritėn nga toka para syve tė mi; ndėrsa po largoheshin edhe rrotat ishin pranė tyre. U ndalėn pastaj te hyrja e portės qė shikonte nga lindja e shtėpisė tė Zotit, ndėrsa lavdia e Perėndisė tė Izraelit qėndronte lart mbi ta.

EZEK 10:20 Ishin po ato qenie tė gjalla qė kisha parė nėn Perėndinė e Izraelit pranė lumit Kebar dhe njoha qė ishin kerubinė.

EZEK 10:21 Secili prej tyre kishte katėr fytyra, secili katėr krahė dhe poshtė krahėve tė tyre dilte forma e dorės sė njeriut.

EZEK 10:22 Sa pėr pamjen e fytyrave tė tyre, ishin po ato fytyra qė kisha parė pranė lumit Kebar; ishin po ato shėmbėlltyra dhe po ata kerubinė. Secili shkonte drejt para tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase