Main Index: Albanian Bible

 

Ezekiel 41

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48]

EZEK 41:1 Pastaj mė ēoi nė shenjtėrore dhe mati shtyllat; gjashtė kubitė gjėrėsi nga njė anė dhe gjashtė kubitė gjerėsi nga ana tjetėr, ashtu siē ishte gjerėsia e tabernakullit.

EZEK 41:2 Gjerėsia e hyrjes ishte dhjetė kubitė dhe muret anėsore tė hyrjes pesė kubitė nga njė anė dhe pesė kubitė nga ana tjetėr. Mati gjatėsinė e shenjtėrores: dyzet kubitė, dhe gjerėsinė e tij njėzet kubitė.

EZEK 41:3 Pastaj hyri brenda dhe mati mbajtėset e portės: dy kubitė; porta ishte gjashtė kubitė dhe gjerėsia e saj shtatė kubitė.

EZEK 41:4 Mati gjatėsinė e saj: njėzet kubitė, dhe gjerėsinė e saj pėrpara shenjtėrores, njėzet kubitė; pastaj mė tha: "Ky ėshtė vend shumė i shenjtė".

EZEK 41:5 Pastaj mati murin e tempullit: gjashtė kubitė; ndėrsa gjerėsia e ēdo dhome anėsore rreth e rrotull tempullit ishte katėr kubitė.

EZEK 41:6 Dhomat anėsore ishin me tre kate, njėra mbi tjetrėn, tridhjetė dhoma pėr kat; ato mbėshteteshin mbi disa dalje tė murit tė tempullit, tė bėra rreth e qark pėr dhomat anėsore; kėshtu ishin ngjitur por nuk mbėshteteshin mbi murin e tempullit.

EZEK 41:7 Madhėsia e dhomave anėsore rritej dora dorės qė kalohej nga njė kat nė tjetrin, sepse daljet e strukturės sė murit tė tempullit vinin si shkallare rreth e qark tempullit; prandaj madhėsia e strukturės sė tempullit rritej dora dorės qė ngjiteshe nga kati i poshtėm nė tė lartin dhe duke kaluar nėpėr atė tė mesit.

EZEK 41:8 Pashė gjithashtu rreth tempullit njė lartėsim; themelet e dhomave anėsore ishin sa njė kallam i tėrė prej gjashtė kubitėsh.

EZEK 41:9 Gjerėsia e murit tė jashtėm tė dhomave anėsore ishte pesė kubitė; hapėsira e lėnė e lirė ndėrmjet dhomave anėsore qė i pėrkisnin tempullit

EZEK 41:10 dhe dhomat e jashtme ishte njėzet kubitė rreth e qark tempullit.

EZEK 41:11 Portat e dhomave anėsore shikonin nga hapėsira e lirė: njė portė nga veriu dhe tjetra nga jugu; gjerėsia e hapėsirės sė lirė ishte pesė kubitė rreth e qark.

EZEK 41:12 Ndėrtimi qė ndodhej pėrballė hapėsirės boshe nga ana e perėndimit kishte njė gjerėsi prej gjashtėdhjetė kubitėsh; muri i ndėrtimit ishte i trashė pesė kubitė rreth e qark dhe i gjatė nėntėdhjetė kubitė.

EZEK 41:13 Pastaj mati tempullin, qė kishte njė gjatėsi prej njėqind kubitėsh. Hapėsira boshe, konstruksioni dhe muret e tij kishin gjithashtu njėqind kubitė gjatėsi.

EZEK 41:14 Gjerėsia e fasadės sė tempullit dhe hapėsira boshe nga ana lindore ishin njėqind kubitė.

EZEK 41:15 Mati gjatėsinė e ndėrtimit pėrpara hapėsirės boshe tė konstruksionit, nė pjesėn e pasme tė tij, me gjithė galeritė nga njė anė dhe nga ana tjetėr: njėqind kubitė. Kėshtu mati pjesėn e brendėshme tė shenjtėrores dhe atriumet e oborrit.

EZEK 41:16 Pragjet, dritaret me kanata dhe galeritė rreth e rrotull tri kateve pėrballė pragjeve ishin mbuluar me dru rreth e qark, nga dyshemeja deri te dritaret (dritaret ishin tė mbuluara),

EZEK 41:17 deri mbi portėn, nė pjesėn e brendėshme dhe tė jashtme tė tij tė tempullit pėrqark, brenda dhe jashtė, me pėrmasa tė pėrpikta.

EZEK 41:18 Ishin riprodhuar kerubinė dhe palma, njė palmė midis kerubinit dhe kerubinit; ēdo kerubin kishte dy fytyra:

EZEK 41:19 fytyra e njeriut ishte e kthyer drejt njė palme nga njė anė, dhe fytyra e luanit ishte e kthyer drejt palmės tjetėr nga ana tjetėr. Ishin riprodhuar rreth a qark tempullit.

EZEK 41:20 Nga dyshemeja deri pėrmbi portėn dhe mbi murin e shenjtėrores ishin riprodhuar kerubinė dhe palma.

EZEK 41:21 Shtalkėt e shenjtėrores ishin katrorė, po kėshtu fasada e vendit tė shenjtė; pamja e njerės ishte si pamja e tjetrės.

EZEK 41:22 Altari ishte prej druri, i lartė tre kubitė dhe i gjatė dy kubitė; qoshet e tij, gjatėsia dhe faqet e tij ishin prej druri. Burri mė tha: "Kjo ėshtė tryeza qė rri para Zotit".

EZEK 41:23 Shenjtėrorja dhe vendi i shenjtė kishin dy porta.

EZEK 41:24 Ēdo portė kishte dy kanate, dy kanate qė mblidheshin dysh: dy kanate pėr njė portė dhe dy kanate pėr tjetrėn.

EZEK 41:25 Mbi to, mbi portat e shenjtėrores, ishin gdhendur kerubinė dhe palma, si ata qė ishin gdhendur mbi mure. Mbi fasadėn e atriumit, nga jashtė, kishte njė strehore prej druri.

EZEK 41:26 Kishte dritare me grilje dhe palma nga tė dy anėt, mbi muret anėsorė tė atriumit dhe mbi dhomat anėsore tė tempullit dhe mbi strehoret.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase