Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 12:1 Kujtoni, pra, atė qė duroi njė kundėrshtim tė tillė nga ana e mėkatarėve kundėr tij, qė tė mos lodheni dhe tė ligėshtoheni nė shpirtin tuaj.

HEB 12:2 Ju akoma nuk keni qėndruar deri nė gjak, duke luftuar kundėr mėkatit,

HEB 12:3 dhe keni harruar kėshillėn qė ju drejtohet juve porsi bijve: ``Biri im, mos e pėrēmo qortimin e Perėndisė dhe mos e humb zemrėn kur ai tė qorton,

HEB 12:4 sepse Perėndia ndreq atė qė do dhe fshikullon ēdo bir qė i pėlqen``.

HEB 12:5 Nė qoftė se ju do ta duroni qortimin, Perėndia do t`ju trajtojė si bij; sepse cilin bir nuk e korigjon i ati?

HEB 12:6 Por, po tė mbeteni tė pandrequr, ku tė gjithė u bėnė pjestarė, atėherė jeni kopila dhe jo bij.

HEB 12:7 Pastaj etėrit tanė sipas mishit i patėm pėr tė na ndrequr dhe i nderonim ata; a nuk do t`i nėnshtrohemi edhe mė tepėr Atit tė shpirtrave, pėr tė jetuar?

HEB 12:8 Sepse ata na ndreqėn pėr pak ditė, ashtu siē u dukej mė mirė, kurse ai na ndreq pėr tė mirėn tonė qė tė bėhemi pjestarė tė shenjtėrisė sė tij.

HEB 12:9 Ēdo ndreqje, pra, aty pėr aty, nuk duket se sjell gėzim, po hidhėrim; por mė pas u jep njė fryt drejtėsie atyre qė janė ushtruar me anė tė tij.

HEB 12:10 Prandaj forconi duart e kapitura dhe gjunjėt e kėputur,

HEB 12:11 dhe bėni shtigje tė drejta pėr kėmbėt tuaja, qė ajo e cila ēalon tė mos ndrydhet, por mė tepėr tė shėrohet.

HEB 12:12 Kėrkoni paqe me tė gjithė dhe shenjtėrim, pa tė cilin askush nuk ka pėr tė parė Perėndinė,

HEB 12:13 duke u kujdesur fort qė askush tė mos mbetet pa hirin e Perėndisė dhe se mos mbijė ndonjė rrėnjė e hidhur dhe t`ju turbullojė dhe me anė tė saj tė ndoten shumė njerėz;

HEB 12:14 se mos ndodhet ndonjė kurvar ose profan, si Esau, i cili pėr njė gjellė shiti tė drejtėn e tij tė parėbirnisė.

HEB 12:15 Sepse e dini se, mė pas, kur ai deshi tė trashėgojė bekimin, iu refuzua, ndonėse e kėrkoi me lot, sepse nuk gjeti vend pendimi.

HEB 12:16 Sepse ju nuk iu afruat malit qė mund tė kapet me dorė dhe qė digjet me zjarr, as errėsirės, as territ, as stuhisė,

HEB 12:17 as zėrit tė borisė, as zėrit tė fjalėve, tė cilin ata qė e dėgjuan u lutėn qė atyre tė mos u drejtohej mė asnjė fjalė,

HEB 12:18 sepse nuk mund tė duronin urdhėrin: ``Nė se edhe njė shtazė e prek malin, tė vritet me gurė ose me shigjeta``;

HEB 12:19 dhe aq e llahtarshme ishte pamja, sa Moisiu tha: ``Unė jam i frikėsuar dhe po dridhem i tėri``.

HEB 12:20 Por ju iu afruat malit Sion dhe qytetit tė Perėndisė sė gjallė, qė ėshtė Jeruzalemi qiellor, edhe morisė sė engjėjve,

HEB 12:21 kuvendit universal dhe kishės tė tė parėlindurve qė janė shkruar nė qiej, Perėndisė, gjykatėsit tė tė gjithėve, shpirtėrave tė tė drejtėve qė u bėnė tė pėrsosur,

HEB 12:22 dhe Jezusit, Ndėrmjetėsit tė Besėlidhjes sė re, dhe gjakut tė spėrkatjes, qė flet mė mirė se ai i Abelit.

HEB 12:23 Shikoni se mos refuzoni atė qė flet, sepse nė qoftė se nuk shpėtuan ata qė refuzuan tė dėgjojnė atė qė fliste si orakull mbi dhe, aq mė pak do tė shpėtojmė ne, po tė mos refuzojmė tė dėgjojmė atė qė flet prej qiellit,

HEB 12:24 zėri i tė cilit e drodhi atėherė dheun, por tashti bėri kėtė premtim, duke thėnė: ``Unė edhe njė herė do tė tund jo vetėm dheun, por edhe qiellin``.

HEB 12:25 Dhe kjo fjalė "edhe njė herė" tregon ndryshueshmėrinė e gjėrave, qė tunden, si tė bėra me dorė, qė tė mbeten ato qė nuk tunden.

HEB 12:26 Prandaj, duke marrė mbretėrinė tė patundur, le ta ruajmė kėtė hir me anė tė tė cilit i shėrbejmė Perėndisė nė njė mėnyrė tė pėlqyeshme, me nderim e me frikė,

HEB 12:27 sepse Perėndia ynė ėshtė njė zjarr qė konsumon.

HEB 12:28 Dashuria vėllazėrore le tė mbetet.

HEB 12:29 Mos harroni mikpritjen, sepse disa duke e praktikuar e priten pa ditur engjėj!

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase