Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 5:1 kėshtu ai mund tė ketė dhembshuri pėr ata qė janė tė paditur dhe tė gėnjyer, sepse edhe ai ėshtė i veshur me dobėsi,

HEB 5:2 dhe pėr kėtė arsye ėshtė i detyruar tė ofrojė flijime pėr fajet, si pėr popullin ashtu edhe pėr veten e tij.

HEB 5:3 Dhe askush nuk e merr kėtė nder prej vetes sė tij, po ai qė thirret nga Perėndia, sikurse Aaroni.

HEB 5:4 Kėshtu edhe Krishti nuk e pėrvetėsoi ai vetė lavdinė qė tė bėhet kryeprift, por ia dha Ai qė i tha: ``Ti je im Bir, sot ti mė linde``,

HEB 5:5 dhe ashtu si thuhet diku gjetiu: ``Ti je prift pėrjetė, sipas rendit tė Melkisedekut``.

HEB 5:6 I cili, nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia.

HEB 5:7 Edhe pse ishte Bir, mėsoi tė jetė i bindur nga ato qė pėsoi,

HEB 5:8 dhe, si u bė i pėrkryer, u bė vepronjėsi i shpėtimit tė amshuar pėr tė gjithė ata qė qė i binden,

HEB 5:9 duke qenė i shpallur kryeprift nga Perėndiaa sipas rendit tė Melkisedekut,

HEB 5:10 pėr tė cilin kemi shumė gjėra pėr tė thėnė, por tė vėshtira pėr t`u shpjeguar, sepse ju jeni rėnduar nga veshėt pėr tė dėgjuar.

HEB 5:11 Sepse, ndonėse tashmė duhet tė ishit mėsues, keni pėrsėri nevojė qė t`ju mėsojnė njohuritė e para tė orakujve tė Perėndisė, dhe keni nevojė pėr qumėsht, dhe jo pėr ushqime tė forta.

HEB 5:12 Sepse kushdo qė ushqehet me qumėsht nuk ka pėrvojėn e fjalės sė drejtėsisė, sepse ėshtė foshnjė;

HEB 5:13 kurse ushqimi i fortė ėshtė pėr tė rriturit, tė cilėt, nga pėrvoja, i kanė tė zhvilluara vetitė pėr tė dalluar tė mirėn dhe tė keqen.

HEB 5:14 Prandaj, duke e lėnė fjalėn e fillimit tė Krishtit, le tė synojmė pėrkryerjen, pa hedhur pėrsėri themel pendimi nga vepra tė vdekura dhe nga besimi te Perėndia,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase