Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 10:1 Por nė kėto flijime pėrtėrihet ēdo vit kujtimi i mėkateve,

HEB 10:2 sepse ėshtė e pamundur qė gjaku i demave dhe i cjepve tė heqė mėkatėt.

HEB 10:3 Prandaj, duke hyrė nė botė, ai thotė: ``Ti nuk deshe as flijim as mblatė, po bėre gati pėr mua njė trup;

HEB 10:4 ti nuk pėlqeve as olokauste as flijimet pėr mėkatin.

HEB 10:5 Atėherė unė thashė: "Ja, unė po vij; nė rotullin e librit ėshtė shkruar pėr mua; pėr tė bėrė, o Perėndi, vullnetin tėnd"``.

HEB 10:6 Mbasi tha: ``Ti nuk deshe as flijim as mblatė, as olokauste as flijime pėr mėkatin, qė tė blatohen sipas ligjit``,

HEB 10:7 ai shtoi: ``Ja, unė vij pėr tė bėrė, o Perėndi, vullnetin tėnd``. Ai heq tė parėn, qė tė vėrė tė dytėn.

HEB 10:8 Prej kėtij vullneti, ne jemi shenjtėruar me anė tė kushtimit tė trupit tė Jezu Krishtit, qė u bė njė herė pėr tė gjithė.

HEB 10:9 Dhe ndėrsa ēdo prift rri pėrdita nė kėmbė duke shėrbyer dhe duke mblatuar shpesh herė tė njėjtat flijime, qė nuk mund tė heqin kurrė mėkatet,

HEB 10:10 ai, pėrkundrazi, pasi dha pėr gjithnjė njė flijim tė vetėm pėr mėkatet, u vu tė rrijė nė tė djathtėn e Perėndisė,

HEB 10:11 duke pritur paskėtaj vetėm qė armiqtė e tij t`i vihen si ndenjėse pėr kėmbėt e tij.

HEB 10:12 Sepse, me njė ofertė tė vetme, ai i bėri tė pėrsosur pėr gjithnjė ata qė shenjtėrohen.

HEB 10:13 Por edhe Fryma e Shenjtė na e dėshmon; sepse, mbasi pat thėnė mė parė:

HEB 10:14 ``Kjo ėshtė Besėlidhja qė unė do tė bėj me ata pas atyre ditėve, thotė Perėndia, unė do t`i shtie ligjet e mia nė zemrat e tyre dhe do t`i shkruaj nė mendjet e tyre``,

HEB 10:15 shton: ``Dhe nuk do t`i kujtoj mė mėkatet e tyre dhe paudhėsitė e tyre``.

HEB 10:16 Edhe atje ku ka ndjesė tė kėtyre gjėrave, nuk ka mė ofertė pėr mėkatin.

HEB 10:17 Duke pasur, pra, o vėllezėr, liri tė plotė pėr tė hyrė nė shenjtėrore me anė tė gjakut tė Jezusit,

HEB 10:18 me anė tė njė udhe tė re dhe tė gjallė qė ai pėruroi pėr ne me anė tė velit, domethėnė tė mishit tė tij,

HEB 10:19 edhe duke pasur njė kryeprift mbi shtėpinė e Perėndisė,

HEB 10:20 le t`i afrohemi me zemėr tė vėrtetė, me siguri tė plotė besimi, duke i pasur zemrat tona tė lara prej ndėrgjegjės sė ligė dhe trupin tė larė me ujė tė kulluar.

HEB 10:21 Le tė mbajmė tė patundur rrėfimin e shpresės sonė, sepse besnik ėshtė ai qė premtoi.

HEB 10:22 Dhe le tė kujdesemi pėr njeri tjetrin, pėr t`u nxitur pėr dashuri dhe vepra tė mira,

HEB 10:23 pa hequr dorė nga tė mbledhurit bashkė tonin, sikurse kanė zakon disa, por tė nxisim njeri tjetrin, aq mė tepėr se e shihni ditėn qė po afrohet.

HEB 10:24 Sepse, nė qoftė se ne mėkatojmė me dashje mbasi kemi marrė dijeni tė sė vėrtetės, nuk mbetet mė asnjė flijim pėr mėkatet,

HEB 10:25 por vetėm njė pritje gjyqi e tmerrshme dhe njė e ndezur zjarri qė do tė pėrpijė kundėrshtarėt.

HEB 10:26 Kushdo qė shkel ligjin e Moisiut vritet pa mėshirė me deponimet e dy ose tre dėshmitarėve.

HEB 10:27 Ē`dėnim mė tė keq meriton, sipas mendimit tuaj, ai qė ka shkelur me kėmbė Birin e Perėndisė dhe e ka konsideruar profan gjakun e Besėlidhjes me tė cilin u shenjtėrua, dhe ka fyer Frymėn e hirit?

HEB 10:28 Sepse ne e dimė atė qė ka thėnė: ``Hakmarrja mė takon mua, unė do ta jap shpagimin``, thotė Perėndia. Dhe pėrsėri: ``Perėndia do tė gjykojė popullin e vet``.

HEB 10:29 Gjė e tmerrshme ėshtė tė bjerė njeriu nė duart e Perėndisė sė gjallė.

HEB 10:30 Dhe tani sillni ndėrmend ditėt e mėparshme, nė tė cilat, pasi u ndriēuat, keni duruar njė luftė tė madhe vuajtjesh,

HEB 10:31 herė duke u bėrė objekt fyerjesh dhe mundimesh, herė duke u solidarizuar me ata qė trajtoheshin nė kėtė mėnyrė.

HEB 10:32 Sepse treguat dhembje pėr mua nė prangat e mia dhe keni pranuar me gėzim t`ju zhveshin nga pasuria juaj, duke ditur se keni pėr veten tuaj njė pasuri mė tė mirė e tė qėndrueshme nė qiej.

HEB 10:33 Mos e hidhni tej guximin tuaj, qė do tė ketė njė shpėrblim tė madh.

HEB 10:34 Sepse ju keni nevojė pėr ngulm qė mbasi, tė bėni vullnetin e Perėndisė, tė merrni gjėrat e premtuara.

HEB 10:35 ``Edhe fort pak kohė, edhe ai qė duhet tė vijė do tė vijė dhe nuk do tė vonojė.

HEB 10:36 Dhe i drejti do tė jetojė prej besimit; por ne qoftė se ndokush tėrhiqet prapa, shpirti im nuk do tė gjejė pėlqim nė tė``.

HEB 10:37 Por ne nuk jemi nga ata qė tėrhiqen prapa pėr humbje, por nga ata qė besojnė nė shpėtimin e shpirtit.

HEB 10:38 Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen;

HEB 10:39 sepse me anė tė saj tė moēmit morėn dėshmimin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase