Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 3:1 i cili ėshtė besnik ndaj atij qė e bėri, ashtu si qe edhe Moisiu nė tėrė shtėpinė e tij.

HEB 3:2 Sepse Jezusi ėshtė i denjė pėr mė shumė lavdi se Moisiu, meqenėse ai qė ndėrton shtėpinė ka mė shumė nder se shtėpia.

HEB 3:3 sepse ēdo shtėpi ndėrtohet prej dikujt, por ai qė ka ndėrtuar gjithēka ėshtė Perėndia.

HEB 3:4 Dhe Moisiu qe me tė vėrtetė besnik nė shtėpinė e Perėndisė si shėrbėtor, pėr tė dėshmuar pėr tė gjitha gjėrat qė duheshin thėnė,

HEB 3:5 por Krishti, si bir, ėshtė mbi shtėpinė e tij dhe shtėpia e vet jemi ne, nė qoftė se e mbajmė deri nė fund guximin dhe mburrjen e shpresės.

HEB 3:6 Prandaj, sikurse thotė Fryma e Shenjtė: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij,

HEB 3:7 mos i ngurtėsoni zemrat tuaja si nė provokim, nė ditėn e tundimit nė shkretėtirė,

HEB 3:8 ku etėrit tuaj mė tunduan duke mė vėnė nė sprovė, ndonėse i kishin parė veprat e mia dyzet vjet.

HEB 3:9 Prandaj u indinjova me atė brez dhe thashė: Gabojnė gjithnjė me zemėr dhe nuk i njohėn udhėt e mia;

HEB 3:10 kėshtu u betova nė mėrinė time: Nuk do tė hyjnė nė prehjen time``.

HEB 3:11 Kini kujdes, vėllezėr, se mos ndonjė nga ju ka zemėr tė ligė, mosbesimi, qė tė largohet nga Perėndia i gjallė,

HEB 3:12 por nxitni njeri tjetrin ēdo ditė, derisa thuhet: "Sot", qė tė mos ngurtėsohet ndonjė nga ju prej mashtrimit tė mėkatit.

HEB 3:13 Sepse ne jemi bėrė pjestarė tė Krishtit, nė qoftė se do ta ruajmė tė palėkundur deri nė fund fillimin e besimit,

HEB 3:14 kur thuhet: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij, mos jini zemėrgur si nė ditėn e kryengritjes``.

HEB 3:15 Kush janė ata qė, mbasi e dėgjuan, e provokuan? A thua jo tė gjithė ata qė dolėn nga Egjipti me anė tė Moisiut?

HEB 3:16 Dhe kush qenė ata me tė cilėt u zemėrua pėr dyzet vjet? A s`qenė vallė ata qė mėkatuan, kufomat e tė cilėve ranė nėpėr shkretėtirė?

HEB 3:17 Dhe pėr cilėt bėri be se nuk do tė hynin nė prehjen e tij, veē se pėr ata qė qenė tė pabindur?

HEB 3:18 Ne shohim se ata nuk mundėn tė hyjnė pėr shkak tė mosbesimit.

HEB 3:19 Prandaj, pėrderisa mbetet akoma njė premtim pėr tė hyrė nė prehjen e tij, le tė kemi frikė se mos ndonjė nga ju tė mbetet jashtė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase