Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 6:1 nga doktrina pėr pagėzimet, tė vėnies sė duarve, tė ringjalljes tė tė vdekurve dhe tė gjyqit tė pėrjetshėm;

HEB 6:2 dhe kėtė do ta bėjmė, nė e lejoftė Perėndia.

HEB 6:3 Sepse ata qė janė ndriēuar njė herė, e shijuan dhuntinė qiellore dhe u bėnė pjestarė tė Frymės sė Shenjtė,

HEB 6:4 dhe shijuan fjalėn e mirė tė Perėndisė dhe mrrekullitė e jetės sė ardhshme,

HEB 6:5 dhe po u rrėzuan, ėshtė e pamundur t`i sjellėsh pėrsėri nė pendim, sepse ata, pėr vete tė tyre, e kryqėzojnė pėrsėri Birin e Perėndisė dhe e poshtėrojnė.

HEB 6:6 Sepse toka, qė pi shiun, i cili bie shpesh mbi tė dhe prodhon barėra tė dobishme pėr ata qė e punojnė, merr bekim nga Perėndia;

HEB 6:7 kurse, po tė prodhojė ferra e murriza, shahet edhe afėr mallkimit dhe fundi i vet ėshtė pėr t`u djegur.

HEB 6:8 Dhe ndonėse flasim kėshtu, ne, o tė dashur, lidhur me ju jemi tė bindur pėr gjėra mė tė mira dhe qė i takojnė shpėtimit;

HEB 6:9 sepse Perėndia nuk ėshtė i padrejtė, qė tė harrojė veprėn dhe mundimin tuaj tė dashurisė qė treguat pėr emrin e tij me shėrbesėn qė u bėtė dhe po u bėni shenjtorėve.

HEB 6:10 Dhe dėshirojmė qė secili nga ju tė tregojė deri nė fund tė njėjtin zell pėr tė arritur nė sigurimin e plotė tė shpresės,

HEB 6:11 qė tė mos bėheni pėrtacė, por t`u pėrngjani atyre qė nėpėrmjet besim dhe durim trashėgojnė premtimet.

HEB 6:12 Sepse kur Perėndia i dha premtimin Abrahamit, duke qenė se s`kishte ndonjė mė tė madh qė tė pėrbetohej, bėri be me veten e tij

HEB 6:13 duke thėnė: ``Sigurisht do tė tė bekoj dhe do tė tė shumoj fort``.

HEB 6:14 Dhe kėshtu Abrahami, duke pritur me durim, fitoi premtimin.

HEB 6:15 Sepse njerėzit bėjnė be pėr dikė qė ėshtė mė i madh, dhe nė kėtė mėnyrė betimi pėr ta ėshtė garancia qė i jep fund ēdo mosmarrėveshjeje.

HEB 6:16 Kėshtu Perėndia, duke dashur t`u tregojė trashėgimtarėve tė premtimit nė mėnyrė mė tė qartė palėkundshmėrinė e vendimit tė tij vuri ndėrmjetės betimin,

HEB 6:17 qė me anė tė dy gjėrave tė pandryshueshme, nė tė cilat ėshtė e pamundur tė Perėndia tė gėnjejė, tė kemi trimėrim tė madh ne, qė kemi kėrkuar strehė duke u kapur nga shpresa qė na u vu pėrpara.

HEB 6:18 Kjo shpresė qė ne kemi ėshtė si njė spirancė e sigurt dhe e patundur, dhe qė hyn deri nė brendėsinė e velit,

HEB 6:19 ku ka hyrė Krishti, si pararendės pėr ne, pasi u bė kryeprift nė amshim sipas rendit tė Melkisedekut.

HEB 6:20 Sepse ky Melkisedeku, mbret i Salemit dhe prift i Shumė tė Lartit Perėndi, i doli pėrpara Abrahamit, kur po kthehej nga disfata e mbretėrve dhe e bekoi;

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase