Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 1:1 sė fundi, kėto ditė na ka folur me anė tė Birit, tė cilin e bėri trashėgimtar tė tė gjitha gjėrave, me anė tė tė cilit e krijoi dhe gjithėsinė.

HEB 1:2 Ai, duke qenė shkėlqimi i lavdisė sė tij dhe vula e qenies sė tij dhe duke i mbajtur tė gjitha me fjalėn e fuqisė sė tij, mbasi e bėri vetė pastrimin nga mėkatet tona, u ul nė tė djathtėn e Madhėrisė nė vendet e larta,

HEB 1:3 edhe u bė aq mė i lartė nga engjėjt, sa mė tė madhėrueshėm se ata ėshtė emri qė ai e trashėgoi.

HEB 1:4 Sepse cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Ti je Biri im, sot mė je lindur``? Edhe pėrsėri: ``Unė do t`i jem Atė, dhe ai do tė mė jetė Bir``?

HEB 1:5 Dhe akoma, kur ta shtjerė tė Parėlindurin nė botė, thotė: ``Le ta adhurojnė tė gjithė engjėjt e Perėndisė``.

HEB 1:6 Kurse pėr engjėjt thotė: ``Engjėjt e vet ai i bėn erėra, dhe shėrbenjėsit e tij flakė zjarri``;

HEB 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.

HEB 1:8 E ke dashur drejtėsinė dhe e ke urryer paudhėsinė; prandaj Perėndia, Perėndia yt, tė vajosi me vaj gėzimi pėrmbi shokėt e tu``.

HEB 1:9 Edhe: ``Ti, o Perėndi, nė krye themelove tokėn dhe qiejt janė vepėr e duarve tė tu.

HEB 1:10 Ata do tė prishen, por ti mbetesh; edhe tė gjithė do tė vjetrohen si rrobė,

HEB 1:11 dhe ti do t`i mbėshtjellėsh si njė mantel edhe do tė ndėrrohen; por ti je po ai, dhe vitet e tua nuk do tė shteren kurrė``.

HEB 1:12 Dhe cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Rri nė tė djathtėn time, gjersa t`i vė armiqtė e tu shtroje tė kėmbėve tė tua``?

HEB 1:13 A nuk janė ata tė gjithė frymėra shėrbenjės, qė dėrgohen pėr tė shėrbyer pėr tė mirėn e atyre qė kanė pėr tė trashėguar shpėtimin?

HEB 1:14 Prandaj ne duhet t`u pėrmbahemi mė shumė atyre qė dėgjuam, se mos shkasim ndonjė herė nga ruga.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase