Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 2:1 Sepse, nė qoftė se fjala qė u fol nga engjėjt ėshtė e patundur dhe ēdo shkelje e mosbindje mori njė shpagim tė drejtė,

HEB 2:2 si do tė shpėtojmė ne, nėqoftėse e lėmė pas dore njė shpėtim kaq tė madh? Ky shpėtim, si u shpall nė fillim prej Perėndisė, u vėrtetua ndėr ne nga ata qė e dėgjuan,

HEB 2:3 ndėrsa Perėndia dėshmonte pėr tė me anė shenjash e mrekullish, me vepra tė ndryshme tė fuqishme dhe me dhurata tė Shpirtit tė Shenjtė, sipas vullnetit tė tij.

HEB 2:4 Sepse Perėndia nuk e vuri nėn pushtet tė engjėjve botėn qė ka pėr tė ardhur, pėr tė cilin po flasim,

HEB 2:5 por dikush dėshmoi diku duke thėnė: ``Ē`ėshtė njeriu, qė tė bie ndėrmend pėr tė? Ose i biri i njeriut qė tė kujdesesh pėr tė?

HEB 2:6 Ti e bėre pėr pak kohė mė tė vogėl nga engjėjt, ti e kurorėzove me lavdi dhe me nder dhe e vure pėrmbi veprat e duarve tė tua;

HEB 2:7 Ti i vure tė gjitha nėn kėmbėt e tij``. Sepse, mbasi i vuri tė gjitha nėn pushtetin e tij, nuk la asgjė pa iu nėnshtruar. Por tani nuk shohim ende qė tė gjitha janė nėn pushtetin e tij,

HEB 2:8 por shohim Jezusin tė kurorėzuar me lavdi dhe me nder pėr vdekjen qė pėsoi; ai u bė pėr pak kohė mė i vogėl se engjėjt, qė me hirin e Perėndisė tė provonte vdekjen pėr tė gjithė njerėzit.

HEB 2:9 Sepse i duhej atij, pėr tė cilin dhe nėpėrmjet tė cilit janė tė gjitha, duke ēuar shumė bij nė lavdi, ta bėnte tė pėrsosur me anė tė vuajtjeve realizuesin e shpėtimit tė tyre.

HEB 2:10 Sepse ai qė shenjtėron dhe ata qė shenjtėrohen janė tė gjithė prej njė; prandaj as nuk turpėrohet t`i quajė vėllezėr,

HEB 2:11 duke thėnė: ``Vėllezėrve tė mi do t`ua shpall emrin tėnd, do tė tė lavdėroj nė mes tė kishės``.

HEB 2:12 Edhe mė: ``Do tė shpresoj nė tė``. Dhe pėrsėri: ``Ja unė, dhe fėmijėt qė m`i dha Perėndia``.

HEB 2:13 Sepse, duke qenė se bijtė kanė marrė pjesė prej mishi dhe gjaku, po ashtu edhe ai u bė pjestar nė po ato gjėra, qė tė shkatėrronte, me anė tė vdekjes, atė qė ka pushtetin e vdekjes, domethėnė djallin,

HEB 2:14 edhe tė ēlironte tė gjithė ata qė nga frika e vdekjes i ishin nėnshtruar robėrisė pėr tėrė jetėn.

HEB 2:15 Sepse ai nuk kujdeset pėr engjėjt, por ndihmon pasardhjen e Abrahamit.

HEB 2:16 Prandaj ai duhej t`u ngjante nė ēdo gjė vėllezėrve, qė tė mund tė ishte i mėshirshėm e kryeprift besnik nė ato qė i pėrkasin Perėndisė, pėr pėr t`u bėrė pajtim pėr mėkatet e popullit.

HEB 2:17 sepse, duke qenė se ai vetė hoqi kur u tundua, mund t`u vijė nė ndihmė atyre qė tundohen.

HEB 2:18 Prandaj, o vėllezėr tė shenjtė, pjestarė tė thirrjes qiellore, vėshtroni apostullin dhe kryepriftin e rrėfimit tė besimit tonė, Jezu Krishtin,

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase