Main Index: Albanian Bible

 

Hebrews 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13]

HEB 11:1 Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen.

HEB 11:2 Me anė tė besimit Abeli i ofroi Perėndisė flijim mė tė mirė nga ai i Kainit; me anė tė tij ai mori dėshmimin se ishte i drejtė, sepse Perėndia dha dėshmin se i pranoi ofertat e tij; dhe me anė tė tij, ndonėse vdiq, ai po flet ende.

HEB 11:3 Me anė tė besimit Enoku u zhvendos qė tė mos shikonte vdekje dhe nuk u gjet mė, sepse Perėndia e kishte zhvendosur; sepse para se tė merrej, ai pati dėshmimin se i kishte pėlqyer Perėndisė.

HEB 11:4 Edhe pa besim ėshtė e pamundur t`i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.

HEB 11:5 Me anė tė besimit Noeu, i lajmėruar hyjnisht pėr ato qė ende nuk shiheshin, u frikėsua dhe ndėrtoi njė arkė pėr shpėtimin e shtėpisė sė tij, me anė tė sė cilės e dėnoi botėn dhe u bė trashėgimtar i drejtėsisė qė ėshtė me anė tė besimit.

HEB 11:6 Me anė tė besimit Abrahami, kur u thirr, u bind tė shkojė nė atė vend qė do tė merrte pėr trashėgim; dhe u nis pa ditur se ku po shkonte.

HEB 11:7 Me anė tė besimit Abrahami banoi nė tokėn e premtuar, si nė njė dhe tė huaj, dhe ndenji nė ēadra bashkė me Isakun dhe Jakobin, bashkėtrashėgimtarė tė tė nėjtit premtim,

HEB 11:8 sepse priste qytetin qė ka themelet, mjeshtėr dhe ndėrtues i tė cilit ėshtė Perėndia.

HEB 11:9 Me anė tė besimit edhe vetė Sara, ndonėse e kishte kaluar moshėn, mori fuqi tė bėhet me barrė dhe tė lindė, sepse e konsideroi besnik atė qė i kishte bėrė premtimin.

HEB 11:10 Prandaj edhe prej njė tė vetmi, edhe ky gati pėr tė vdekur, lindėn pasardhės tė shumtė sa yjet e qiellit dhe si rėra qė ėshtė nė breg tė detit dhe qė nuk numėrohet dot.

HEB 11:11 Tė gjithė kėta vdiqėn nė besim, pa marrė premtimet e bėra, por i panė ato pėr se largu dhe u bindėn dhe i pėrshėndetėn ato me gėzim duke rrėfyer se janė tė huaj dhe shtegtarė mbi dhe.

HEB 11:12 Sepse ata qė flasin tė tilla, tregojnė se kėrkojnė atdhe.

HEB 11:13 Dhe, po ta kishin pasur nė mend atė nga e cila kishin dalė, do tė kishin gjetur kohė tė ktheheshin atje.

HEB 11:14 Por ata tani dėshirojnė njė atdhe mė tė mirė, domethėnė qiellor; prandaj Perėndisė nuk i vjen turp tė quhet Perėndi i tyre, sepse u bėri gati atyre njė qytet.

HEB 11:15 Me anė tė besimit Abrahami, pasi u vu nė provė, ofroi Isakun dhe ai qė kishte pritur premtimet ofroi birin e tij tė vetėm,

HEB 11:16 ndonėse Perėndia i pati thėnė: ``Te Isaku do tė quhet pasardhja jote (qė do tė mbajė emrin tėnd)``,

HEB 11:17 sepse Abrahami mendonte se Perėndia ishte i fuqishėm sa ta ringjallte edhe prej sė vdekurish; prej tė cilėve edhe e mori atė pėrsėri si njė lloj figure.

HEB 11:18 Me anė tė besimit Isaku bekoi Jakobin dhe Esaun, pėr gjėrat qė do tė ndodhnin.

HEB 11:19 Me anė tė besimit Jakobi, duke vdekur, bekoi secilin nga bijtė e Jozefit dhe adhuroi duke u mbėshtetur mbi majėn e shkopit tė tij.

HEB 11:20 Me anė tė besimit Jozefi, duke vdekur, pėrmendi eksodin e bijve tė Izraelit dhe dha porosi pėr eshtrat e tij.

HEB 11:21 Mė anė tė besimit Moisiu, si lindi, u fsheh nga prindėrit e tij tre muaj, sepse ata panė se fėmija ishte i bukur dhe nuk u frikėsuan nga urdhėri i mbretit.

HEB 11:22 Me anė tė besimit Moisiu, si u bė i madh, nuk pranoi tė thuhet i biri i sė bijės sė Faraonit,

HEB 11:23 duke parapėlqyer tė keqtrajtohet bashkė me popullin e Perėndisė se sa tė gėzonte pėr njė farė kohe dėfrimet e mėkatit,

HEB 11:24 duke e ēmuar dhunėn e Krishtit si pasuri mė tė madhe nga thesaret e Egjiptit, sepse i drejtonte sytė nga shpėrblimi.

HEB 11:25 Me anė tė besimit e la Egjiptin pa pasur frikė mėrinė e mbretit, sepse qėndroi i patundur sikur tė shihte tė padukshmin.

HEB 11:26 Me anė tė besimit kremtoi Pashkėn dhe bėri spėrkatjen e gjakut, me qėllim qė ai i cili i vriste tė parėlindurit tė mos ngiste ata tė Izraelit.

HEB 11:27 Me anė tė besimit kaluan nėpėr Detin e Kuq si tė ishte tokė e thatė, ndėrsa kur Egjiptasit u pėrpoqėn ta bėjnė, u mbytėn.

HEB 11:28 Me anė tė besimit ranė muret e Jerihos, pasi u suallėn rreth tyre shtatė ditė.

HEB 11:29 Me anė tė besimit Rahabi, njė prostitutė, nuk humbi bashkė me ata qė nuk besuan, sepse kishte pritur paqėsisht zbuluesit.

HEB 11:30 Dhe ē`tė them mė? Sepse nuk do tė mė mjaftonte koha, po tė doja tė tregoja pėr Jedeonin, Barakun, Sansonin, Jeftin, Davidin, Samuelin dhe pėr profetėt,

HEB 11:31 tė cilėt, me anė tė fesė nėnshtruan mbretėrira, realizuan drejtėsinė, arritėn ato qė u premtuan, ua zunė grykėn luanėve,

HEB 11:32 fikėn fuqinė e zjarrit, shpėtuan nga tehu i shpatės, nga tė dobėt u bėnė tė fuqishėm, u bėnė tė fortė nė betejė, thyen ushtritė e huaja.

HEB 11:33 Gratė morėn tė vdekurit e tyre me anė tė ringjalljes; e tė tjerėt u torturuan, sepse nuk pranuan ēlirimin, pėr tė fituar njė ringjallje mė tė mirė.

HEB 11:34 Dhe tė tjerė hoqėn pėrqeshje dhe goditje, madje edhe pranga dhe burgime.

HEB 11:35 U vranė me gurė, me sharrė, u prenė, u vranė nga shpata, u endėn tė mbuluar me lėkurė dhėnsh e dhish, nevojtarė, tė pikė-lluar, tė keqtrajtuar

HEB 11:36 (bota nuk ishte e denjė pėr ta), u sollėn nėpėr shkretėtira e nėpėr male, nėpėr shpella dhe nėpėr guva tė dheut.

HEB 11:37 E pra, tė gjithė kėta, ndonėse morėn dėshmim tė mirė me anė tė besimit, nuk morėn atė qė u ishte premtuar,

HEB 11:38 sepse Perėndia kishte paraparė diēka mė tė mirė pėr ne, qė ata tė mos arrinin nė pėrsosje pa ne.

HEB 11:39 Prandaj edhe ne, duke qenė tė rrethuar nga njė re kaq e madhe dėshmimtarėsh, duke hedhur tej ēdo barrė dhe mėkatin qė na qarkon vazhdimisht duke na joshur, le tė rendim me durim nė udhėn qė ėshtė pėrpara nesh,

HEB 11:40 duke i drejtuar sytė te Jezusi, kreu dhe plotėsonjėsi i besimit, i cili, pėr gėzimin qė ishte pėrpara tij, duroi kryqin duke e pėrēmuar fyerjen dhe u ul nė tė djathtėn e fronit tė Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase