Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 16

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 16:1 Sa pėr tė mbledhurit e ndihmave pėr shenjtorėt, bėni edhe ju ashtu si i urdhėrova kishat e Galatisė.

1COR 16:2 Tė parėn ditė tė ēdo jave, secili nga ju le tė vėrė mėnjanė aq sa mundet sipas tė ardhurave tė tij, qė, kur tė vij, tė mos bėhen atėherė mbledhje ndihmash.

1COR 16:3 Edhe, kur tė vij, ata qė ju do tė miratoni, unė do t`i dėrgoj me letra, qė tė ēojnė nė Jeruzalem dhuratėn tuaj bujare.

1COR 16:4 Dhe po tė jetė e udhės qė tė shkoj vetė, ata do tė shkon me mua.

1COR 16:5 Edhe unė do tė vij te ju, pasi tė kem kaluar nėpėr Maqedoni.

1COR 16:6 Dhe ndoshta do tė rri te ju, ose edhe tė dimėroj, qė ju tė mė pėrcillni kudo qė tė shkoj.

1COR 16:7 Sepse kėsaj here nuk dua t`ju shoh vetėm kalimthi, por shpresoj tė rri pak kohė pranė jush, nė dashtė Zoti.

1COR 16:8 Dhe unė do tė rri nė Efes deri pėr Rrėshajėt,

1COR 16:9 sepse m`u hap njė derė e madhe dhe e efektshme, dhe kundėrshtarė ka shumė.

1COR 16:10 Tani, nėse vjen Timoteu, kujdesuni qė tė rrijė me ju pa druajtje, sepse ai punon pėr veprėn e Zotit ashtu si unė.

1COR 16:11 Pra, asnjė tė mos e pėrēmojė, por pėrcilleni nė paqe qė tė vijė tek unė, sepse e pres bashkė me vėllezėrit.

1COR 16:12 Sa pėr vėllanė Apol, iu luta shumė qė tė vijė tek ju bashkė me vėllezėrit, por ai s`deshi kurrsesi tė vinte tani; por do tė vijė kur ta ketė volinė.

1COR 16:13 Rrini zgjuar, qėndroni tė palėkundshėm nė besim, silluni si burrat, jini tė fortė.

1COR 16:14 Dhe ēdo gjė qė bėni, ta bėni me dashuri!

1COR 16:15 Tani, o vėllezėr (ju e njihni familjen e Stefanas qė ėshtė fryti i parė i Akaisė dhe qė i janė kushtuar shėrbesės sė shenjtorėve),

1COR 16:16 ju bėj thirrje qė t`u nėnshtroheni edhe ju atyreve dhe kujtdo qė punon dhe mundohet nė punėn tonė tė pėrbashkėt.

1COR 16:17 Edhe gėzohem pėr ardhjen e Stefanas, tė Fortunatit dhe tė Akaikut, sepse ata e plotėsuan mungesėn tuaj,

1COR 16:18 sepse e freskuan frymėn tim dhe tuajin; prandaj nderoni njerėz tė tillė.

1COR 16:19 Kishat e Azisė ju pėrshėndesin; Akuila dhe Prishila, bashkė me kishėn qė ėshtė nė shtėpi tė tyre, ju pėrshendesin shumė nė Zotin.

1COR 16:20 Tė gjithė vėllezėrit ju pėrshėndesin; pėrshėndetni njėri-tjetrin me njė puthje tė shenjtė.

1COR 16:21 Tė fala me shėndet me dorėn time, tė Palit.

1COR 16:22 Nėse ndokush nuk e do Zotin Jezu Krisht, qoftė mallkuar! Maranatha a.

1COR 16:23 Hiri i Zotit Jezu Krisht qoftė me ju.

1COR 16:24 Dashuria ime qoftė me ju tė gjithė nė Krishtin Jezu. Amen.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase