Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 7:1 Tani lidhur me ato qė mė shkruat, mirė ėshtė pėr njeriun tė mos prekė grua.

1COR 7:2 Por, pėr shkak tė kurvėrimit, le tė ketė secili gruan e vet dhe secila grua burrin e vet.

1COR 7:3 Burri le tė kryejė detyrėn martesore ndaj gruas, po ashtu edhe gruaja ndaj burrit.

1COR 7:4 Gruaja nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por burri; gjithashtu burri nuk ka pushtet mbi trupin e vet, por gruaja.

1COR 7:5 Mos ia privoni njėri-tjetrit, rveē nė qoftė se jeni marrė vesh, pėr njė farė kohe, qė t`i kushtoheni agjėrimit dhe lutjes, dhe pėrsėri ejani bashkė qė tė mos ju tundojė Satani pėr shkak tė mungesės sė vetkontrollit tuaj.

1COR 7:6 Dhe kėtė unė e them si leje, jo si urdhėrim,

1COR 7:7 sepse do tė doja qė tė gjithė njerėzit tė ishin si unė; por secili ka dhunti tė veēantė nga Perėndia, njeri kėshtu dhe tjetri ashtu.

1COR 7:8 Por tė pamartuarve dhe grave tė veja po u them se pėr ta ėshtė mirė nėse qėndrojnė si unė,

1COR 7:9 por nė qoftė se s`kanė vetkontroll, le tė martohen, sepse ėshtė mė mirė tė martohesh se tė digjesh.

1COR 7:10 Kurse tė martuarve u urdhėroj, jo unė, por Zoti, qė gruaja tė mos ndahet nga burri,

1COR 7:11 dhe nė qoftė se ndahet, tė mbetet e pamartuar, ose tė pajtohet me burrin e saj. Dhe burri tė mos e lėrė gruan.

1COR 7:12 Dhe tė tjerėve u them unė, jo Zoti: nė qoftė se njė vėlla ka njė grua jobesimtare dhe ajo pranon tė jetojė bashkė me tė, tė mos e lėrė atė.

1COR 7:13 Edhe gruaja, qė ka njė burrė jobesimtar, nė qoftė se ai pranon tė jetojė bashkė me tė, tė mos e lėrė atė,

1COR 7:14 sepse burri jobesimtar ėshtė shenjtėruar me anė tė gruas, dhe gruaja jobesimtare ėshtė shenjtėruar me anė tė burrit, sepse pėrndryshe fėmijėt do tė ishin tė papastėr; kurse kėshtu janė tė shenjtė.

1COR 7:15 Nėse jobesimtari ndahet, le tė ndahet; nė kėto raste vėllai ose motra nuk janė mė tė lidhur; por Perėndia na ka thirrur nė paqe.

1COR 7:16 Sepse ēfarė di ti, o grua, nėse ke pėr ta shpėtuar burrin? Ose ē`di ti, o burrė, nėse ke pėr ta shpėtuar gruan?

1COR 7:17 Gjithsesi secili tė vazhdojė tė jetojė ashtu si ia ka dhėnė Perėndia dhe ashtu sikurse e thirri Zoti; dhe kėshtu urdhėroj nė tė gjitha kishat.

1COR 7:18 A u thirr ndokush kur ishte i rrethprerė? Le tė mos bėhet i parrethprerė. Dikush u thirr kur ishte i parrethprerė? Le tė mos rrethpritet.

1COR 7:19 Rrethprerja nuk ėshtė asgjė dhe parrethprerja nuk ėshtė asgjė, vetėm zbatimi i urdhėrimeve tė Perėndisė ka rėndėsi.

1COR 7:20 Gjithsecili le tė mbetet nė atė gjendje nė tė cilėn ishte thirrur.

1COR 7:21 A je thirrur kur ishe skllav? Mos u pikėllo; por nėse mund tė bėhesh i lirė, mė mirė ta bėsh kėtė.

1COR 7:22 Sepse ai qė ėshtė thirrur nė Zotin kur ishte skllav, ėshtė i liruari i Zotit; po ashtu ai qė ėshtė thirrur kur ishte i liruar, ėshtė skllav i Krishtit.

1COR 7:23 Ju jeni blerė me njė ēmim, mos u bėni skllevėr tė njerėzve.

1COR 7:24 Vėllezėr, secili le tė mbetet te Perėndia nė gjendjen nė tė cilėn ėshtė thirrur.

1COR 7:25 Por pėr sa u takon virgjėreshave, s`kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri qė kam fituar mėshirėn e Zotit pėr tė qenė i besueshėm.

1COR 7:26 Mendoj se ėshtė mirė pėr njeriun tė jetė kėshtu siē ėshtė, pėr shkak tė ngushticės sė tanishme.

1COR 7:27 Je i lidhur me njė grua? Mos kėrko tė zgjidhesh. Je i zgjidhur nga gruaja? Mos kėrko grua.

1COR 7:28 Por, edhe nė qoftė se martohesh, ti nuk mėkaton; edhe nėse njė virgjėreshė martohet, nuk mėkaton; por kėta do tė kenė shtrėngim nė mish; dhe unė dėshiroj t`ju kursej juve.

1COR 7:29 Dhe po ju them kėtė, o vėllezėr, se koha tanimė ėshtė shkurtuar; kėshtu tash e tutje edhe ata qė kanė gra tė jenė si ata qė nuk kanė;

1COR 7:30 dhe ata qė qajnė, sikurse tė mos qanin; dhe ata qė gėzohen, sikurse tė mos gėzoheshin; dhe ata qė blejnė, sikur tė mos kishin gjė nė zotėrim;

1COR 7:31 dhe ata qė pėrdorin nga kjo botė, sikur tė mos e pėrdornin, sepse forma e kėsaj bote po kalon.

1COR 7:32 Dhe unė dėshiroj qė ju tė jeni pa merak. I pamartuari merakoset pėr gjėrat e Zotit, si mund t`i pėlqejė Zotit;

1COR 7:33 por i martuari merakoset pėr gjėrat e botės, si mund t`i pėlqejė gruas sė tij.

1COR 7:34 Ka dallim gruaja nga virgjėresha; e pamartuara kujdeset pėr gjėrat e Zotit qė tė jetė e shenjtė nė trup e nė frymė, kurse e martuara kujdeset pėr gjėrat e botės, si mund t`i pėlqejė burrit.

1COR 7:35 Edhe kėtė unė e them pėr dobinė tuaj, jo qė t`ju vė njė lak, po qė tė jeni tė hijshėm dhe t`i kushtoheni Zotit pa u shkėputur.

1COR 7:36 Por nėqoftėse dikush mendon tė sillet nė mėnyrė tė pahijshme ndaj virgjėreshės sė tij, kur asaj i kalon lulja e kohės, edhe duhet tė bėhet kėshtu, le tė bėjė ēfarė tė dojė; le tė martohen.

1COR 7:37 Por ai qė ėshtė i qėndrueshėm nė zemėr tė vet dhe qė nuk i nėnshtrohet nevojės, por ėshtė zot i vullnetit tė vet dhe e ka vendosur nė zemėr tė vet tė ruajė virgjėreshėn e tij, bėn mirė.

1COR 7:38 Prandaj ai qė marton bėn mirė, ai qė nuk e marton bėn edhe mė mirė.

1COR 7:39 Gruaja ėshtė e lidhur pėr sa kohė rron burri i saj; por, nė qoftė se i vdes burri, ajo ėshtė e lirė tė martohet me cilin tė dojė, veēse kjo punė tė bėhet nė Zotin.

1COR 7:40 Por, sipas gjykimit tim, ajo ėshtė mė e lumtur, po mbeti ashtu; dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase