Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 15:1 Tani, o vėllezėr, po ju deklaroj ungjillin qė ju kam shpallur dhe qė ju e keni marrė dhe mbi tė cilin ju qėndroni,

1COR 15:2 dhe me anė tė tė cilit ju jeni shpėtuar, nėse do ta mbani fjalėn qė ju kanė predikuar, veē nėse besuat kot.

1COR 15:3 Sepse unė ju kam transmetuar para sė gjithash ato qė edhe unė vetė i kam marrė, se Krishti vdiq pėr mėkatet tona sipas Shkrimeve,

1COR 15:4 se u varros dhe u ringjall tė tretėn ditė, sipas Shkrimeve,

1COR 15:5 edhe se iu shfaq Kefės dhe pastaj tė dymbėdhjetėve.

1COR 15:6 Pastaj iu shfaq njė herė tė vetme mė shumė se pesėqind vėllezėrve, prej tė cilėve mė tė shumtėt rrojnė edhe sot, kurse disa kanė rėnė nė gjumė.

1COR 15:7 Mė pas iu shfaq Jakobit dhe pastaj tė gjithė apostujve.

1COR 15:8 Mė sė fundi m`u shfaq edhe mua, si nė dėshtimit.

1COR 15:9 Sepse unė jam mė i vogli i apostujve dhe as nuk jam i denjė tė quhem apostull, sepse e kam pėrndjekur kishėn e Perėndisė.

1COR 15:10 Por me hirin e Perėndisė jam ai qė jam; dhe hiri i tij ndaj meje nuk qe i kotė, madje jam munduar mė shumė se gjithė tė tjerėt, jo unė, por hiri i Perėndisė qė ėshtė me mua.

1COR 15:11 Pra, si unė, ashtu edhe ata kėshtu predikojmė dhe ju kėshtu besuat.

1COR 15:12 Por, nė qoftė se predikohet se Krishti u ringjall prej sė vdekurish, si atėherė disa nga ju thonė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve?

1COR 15:13 Nė qoftė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve, as Krishti nuk u ringjall.

1COR 15:14 Por nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, predikimi ynė ėshtė i kotė dhe i kotė ėshtė edhe besimi juaj.

1COR 15:15 Atėherė edhe ne do tė ishim dėshmitarė tė rremė tė Perėndisė, sepse dėshmuam pėr Perėndinė, se ai ringjalli Krishtin, tė cilin ai nuk e paska ringjallur, po tė jetė se me tė vėrtetė tė vdekurit nuk ringjallen.

1COR 15:16 Nė qoftė se tė vdekurit nuk ringjallen, as Krishti nuk ėshtė ringjallur;

1COR 15:17 por nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, i kotė ėshtė besimi juaj; ju jeni ende nė mėkatet tuaja,

1COR 15:18 edhe ata qė fjetėn nė Krishtin janė tė humbur.

1COR 15:19 Nė qoftė se shpresojmė nė Krishtin vetėm nė kėtė jetė, ne jemi mė tė mjerėt e tė gjithė njerėzve.

1COR 15:20 Por tashti Krishti u ringjall prej sė vdekurish, dhe ėshtė fryti i parė i atyre qė kanė fjetur.

1COR 15:21 Sepse, ashtu si erdhi vdekja me anė tė njė njeriu, kėshtu erdhi dhe ringjallja e tė vdekurve me anė tė njė njeriu.

1COR 15:22 Sepse, ashtu sikur tė gjithė vdesin nė Adamin, kėshtu tė gjithė do tė ngjallėn nė Krishtin,

1COR 15:23 por secili sipas radhės sė vet: Krishti, fryti i parė, pastaj ata qė janė tė Krishtit, nė ardhjen e tij

1COR 15:24 Pastaj do tė vijė fundi, kur ai t`ia dorėzojė mbretėrinė Perėndisė Atė, pasi tė ketė asgjėsuar ēfarėdo sundimi, ēdo pushtet e fuqi.

1COR 15:25 Sepse duhet qė ai tė mbretėrojė, derisa t`i vėrė tė gjithė armiqtė e tij nėn kėmbėt e veta.

1COR 15:26 Armiku i fundit qė do tė shkatėrrohet ėshtė vdekja.

1COR 15:27 Sepse Perėndia i vuri tė gjitha nėn kėmbėt e tij. Por, kur thotė se ēdo gjė i ėshtė nėnshtruar, ėshtė e qartė se pėrjashtohet ai qė ia ka nėnshtruar ēdo gjė.

1COR 15:28 Dhe kur t`i ketė nėnshtruar tė gjitha, atėherė Biri vetė do t`i nėnshtrohet Atij qė i nėnshtroi tė gjitha, qė Perėndia tė jetė gjithēka nė tė gjithė.

1COR 15:29 Pėrndryshe ēfarė do tė bėjnė ata qė pagėzohen pėr tė vdekurit? Nė qoftė se me tė vėrtetė tė vdekurit nuk ringjallen, pėrse ata edhe pagėzohen pėr tė vdekurit?

1COR 15:30 Pėrse jemi edhe ne nė rrezik nė ēdo orė?

1COR 15:31 Pėrditė unė po vdes pėr shkak tė mburrjes pėr ju, qė kam nė Krishtin Jezu, Zotin tonė.

1COR 15:32 Nėse u ndesha nė Efes si njeri kundėr bishave, ē`dobi kam? Nė qoftė se tė vdekurit nuk ringjallen, le tė hamė e tė pimė, sepse nesėr do tė vdesim.

1COR 15:33 Mos u gėnjeni; shoqėritė e kėqija prishin zakonet e mira.

1COR 15:34 Zgjohuni pėr drejtėsinė dhe mos mėkatoni, sepse disa nga ju nuk e njohin Perėndinė; pėr turpin tuaj po ua them.

1COR 15:35 Por do tė thotė ndonjė: ``Si ringjallen tė vdekurit, edhe me ē`trup do tė vijnė?``.

1COR 15:36 O i pamend! Atė qė ti mbjell, nuk ngjallet, nėse nuk vdes pėrpara.

1COR 15:37 Dhe atė qė mbjell, ti nuk mbjell trupin qė do tė bėhet, por njė kokėrr tė zhveshur, ndoshta nga grurė ose ndonjė farė tjetėr.

1COR 15:38 Po Perėndia i jep trup si tė dojė, secilės farė trupin e vet.

1COR 15:39 Jo ēdo mish ėshtė i njėjti mish; por tjetėr ėshtė mishi i njerėzve, tjetėr mishi i bagėtive, tjetėr i peshqve dhe tjetėr i shpendėve.

1COR 15:40 Dhe ka trupa qiellorė dhe trupa tokėsorė; por tjetėr ėshtė lavdia e trupave qiellorė e tjetėr e atyreve tė tokės.

1COR 15:41 Tjetėr ėshtė lavdia e diellit dhe tjetėr lavdia e hėnės dhe tjetėr lavdia e yjeve; sepse ndryshon nė lavdi ylli nga ylli.

1COR 15:42 Kėshtu do tė jetė edhe ringjallja e tė vdekurve; trupi mbillet nė prishje dhe ringjallet nė paprishje.

1COR 15:43 Mbillet nė ēnderim dhe ringjallet nė lavdi; mbillet i dobėt dhe ringjallet nė fuqi.

1COR 15:44 Mbillet trup natyror dhe ringjallet trup frymėror. Ka trup natyror, ka edhe trup frymėror.

1COR 15:45 Kėshtu edhe ėshtė shkruar: ``Njeriu i parė, Adami, u bė shpirt i gjallė; por Adami i fundit ėshtė Frymė qė jep jetė.

1COR 15:46 Por frymėrori nuk ėshtė mė parė, por pėrpara ėshtė natyrori, pastaj frymėrori.

1COR 15:47 Njeriu i parė i bėrė prej dheu, ėshtė tokėsor; njeriu i dytė ėshtė Zoti nga qielli.

1COR 15:48 Siē ėshtė tokėsori ashtu janė dhe tokėsorėt; dhe siē ėshtė qiellori, tė tillė do tė jenė edhe qiellorėt.

1COR 15:49 Dhe sikurse mbartėm shėmbėllimin e tokėsorit, do tė mbartim edhe shėmbėllimin e qiellorit.

1COR 15:50 Edhe kėtė po ju them, o vėllezėr, se mishi dhe gjaku nuk mund tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė, as prishja nuk mund tė trashėgojė paprishjen.

1COR 15:51 Ja, unė po ju them njė tė fshehtė: tė gjithė nuk do tė vdesim, por tė gjithė do tė shndėrrohemi nė njė moment,

1COR 15:52 sa hap e mbyll sytė, nė tingullin e burisė sė fundit; sepse do tė bjerė buria, tė vdekurit do tė ringjallen tė paprisshėm dhe ne do tė shndėrrohemi,

1COR 15:53 sepse ky trup qė prishet duhet tė veshė mosprishjen dhe ky ivdekshėm tė veshė pavdekėsinė.

1COR 15:54 Edhe ky trup qė prishet, kur tė veshė mosprishjen, edhe ky i vdekshėm kur tė veshė pavdekėsinė, atėherė do tė realizohet fjala qė ėshtė shkruar: ``Vdekja u pėrpi nė fitore``.

1COR 15:55 O vdekje, ku ėshtė gjėmba jote? O ferr, ku ėshtė fitorja jote?

1COR 15:56 Edhe gjėmba e vdekjes ėshtė mėkati; dhe fuqia e mėkatit ėshtė ligji.

1COR 15:57 Por ta falėnderojmė Perėndinė qė na jep fitoren me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht.

1COR 15:58 Prandaj, o vėllezėrit e mi tė dashur, qėndroni tė fortė e tė patundur, duke tepruar pėrherė nė veprėn e Zotit, duke e ditur se mundi juaj nuk ėshtė i kotė nė Zotin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase