Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 6:1 A guxon ndonjė nga ju, kur ka ndonjė ēėshtje kundėr njė tjetri, tė gjykohet pėrpara tė padrejtėve dhe jo pėrpara shenjtorėve?

1COR 6:2 A nuk e dini ju se shenjtorėt do tė gjykojnė botėn? Dhe nėse bota do tė gjykohet nga ju, a thua nuk jeni tė zotėt tė gjykoni gjėrat mė tė vogla?

1COR 6:3 A nuk e dini ju se ne do tė gjykojmė engjėj? Dhe aq mė tepėr mund tė gjykojmė gjėrat e kėsaj jete!

1COR 6:4 Pra, nė qoftė se keni pėr tė gjykuar ēėshtje tė kėsaj jete, vini gjykatės ata qė ēmohen mė pak nė kishė.

1COR 6:5 Kėtė e them pėr turpin tuaj. Kėshtu midis jush nuk paska asnjė tė urtė, i cili tė jetė i zoti tė gjykojė nė mes tė vėllezėrve tė tij?

1COR 6:6 Por njė vėlla hyn nė gjyq me tė vė-llanė, dhe kjo pėrpara tė pabesėve.

1COR 6:7 Gjithsesi ėshtė njė e keqe qė tė keni gjyqe njėri me tjetrin. Pse nuk lejoni mė mirė qė t`ju bėhet padrejtėsi? Pse nuk lejoni mė mirė qė tė mashtroheni?

1COR 6:8 Po, pėrkundrazi, ju bėni padrejtėsi dhe mashtroni, dhe kėto ua bėni vėllezėrve.

1COR 6:9 A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt,

1COR 6:10 as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.

1COR 6:11 Dhe tė tillė ishit disa nga ju; por u latė, por u shenjtėruat, por u shfajėsuat nė emėr tė Zotit Jezus dhe me anė tė Frymės sė Perėndisė tonė.

1COR 6:12 Ēdo gjė mė lejohet, por jo gjithēka ėshtė e dobishme; ēdo gjė mė lejohet, por unė nuk do tė nėnshtrohem asnjėrės.

1COR 6:13 Gjellėt janė pėr barkun dhe barku pėr gjellėt; por Perėndia do tė shkatėrrojė edhe kėtė edhe atė; por trupi nuk ėshtė pėr kurvėri, po pėr Zotin, dhe Zoti pėr trupin.

1COR 6:14 Tani Perėndia siē e ringjalli Zotin kėshtu do tė na ringjallė edhe ne me fuqinė e tij.

1COR 6:15 A nuk e dini ju se trupat tuaj janė gjymtyrė tė Krishtit? Tė marr, pra, unė gjymtyrėt e Krishtit dhe t`i bėj gjymtyrė tė njė kurve? mos qoftė ashtu!

1COR 6:16 A nuk e dini ju se ai qė bashkohet me njė kurvė bėhet njė trup me tė? Sepse thuhet: ``Do tė jenė tė dy, thotė Zoti, njė mish i vetėm``.

1COR 6:17 Por ai qė bashkohet me Zotin ėshtė njė frymė me tė.

1COR 6:18 Largohuni nga kurvėria! Ēdo mėkat qė kryen njeriu ėshtė jashtė trupit, po ai qė kurvėron mėkaton kundėr trupit tė vet.

1COR 6:19 A nuk e dini se trupi juaj ėshtė tempulli i Frymės sė Shenjtė qė ėshtė nė ju, tė cilin e keni nga Perėndia, dhe se nuk i pėrkitni vetvetes?

1COR 6:20 Sepse u bletė me njė ēmim! Pėrlėvdoni Perėndinė, pra, nė trupin tuaj dhe nė frymėn tuaj, qė i pėrkasin Perėndisė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase