Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 14:1 Kėrkoni dashurinė dhe lypni me zemėr tė zjarrtė dhuntitė frymėrore, por sidomos qė tė mund tė profetizoni,

1COR 14:2 sepse ai qė flet njė gjuhė tjetėr nuk u flet njerėzve, por Perėndisė; sepse askush nuk e kupton, por ai nė frymė flet mistere.

1COR 14:3 Kurse ai qė profetizon, u flet njerėzve pėr ndėrtim, pėr nxitje e pėrdėllim.

1COR 14:4 Ai qė flet njė gjuhė tjetėr ndėrton veten e tij, por ai qė profetizon, ndėrton kishėn.

1COR 14:5 Unė dua qė tė gjithė ju tė flisnit gjuhėra, por mė tepėr tė profetizonit, sepse ai qė profetizon ėshtė mė i madh nga ai qė flet gjuhėra, veēse nė interpretoftė, qė tė marrė ndėrtim kisha.

1COR 14:6 Dhe tani, o vėllezėr, po tė vija e t`ju flisja nė gjuhė, ē`dobi do tė kishit, po tė mos ju flisja me anė tė zbulesės, a me njohuri, a me profeci, a me mėsim?

1COR 14:7 Edhe gjėrat qė nuk kanė shpirt dhe nxjerrin zė, fyelli ose qestja, po tė mos japin zė tė dallueshėm, si do tė njihet tė rėnit e fyellit ose e qestes?

1COR 14:8 Sepse, po tė japė buria njė tingull tė panjohur, kush do tė pėrgatitet pėr betejė?

1COR 14:9 Kėshtu edhe ju, nė qoftė se me gjuhėn tuaj nuk flisni fjalė tė kuptueshme, si do tė kuptohet ēfarė u tha? Sepse do tė flisnit nė erė.

1COR 14:10 Ka nuk e di se sa lloje zėrash nė botė, dhe asnjė prej tyre nuk ėshtė pa kuptim.

1COR 14:11 Pra, nė qoftė se unė nuk e marr vesh kuptimin e zėrit, do tė jem si njė i huaj pėr atė qė flet, dhe ai qė flet do tė jetė njė i huaj pėr mua.

1COR 14:12 Kėshtu edhe ju, mbasi doni fort tė keni dhunti frymėrore, kėrkoni qė t`i keni tė bollshme pėr ndėrtimin e kishės.

1COR 14:13 Prandaj ai qė flet njė gjuhė tjetėr, le tė lutet qė tė mund ta interpretojė,

1COR 14:14 sepse, nė qoftė se unė lutem nė njė gjuhė tjetėr, fryma im lutet, por mendja ime ėshtė e pafrytshme.

1COR 14:15 Po atėherė? Do tė lutem me frymėn, por do ta bėj edhe me mendjen; do tė kėndoj me frymėn, por do tė kėndoj edhe me mendjen.

1COR 14:16 Me fjalė tė tjera, nė qoftė se ti e lavdėron Perėndinė me frymėn, ai qė zė vendin e profanėt, si do tė thotė "amen" pėr falėnderimin tėnd, kur nuk merr vesh ē`po thua?

1COR 14:17 Sepse ti edhe mund tė falėnderosh mirė, por tjetri nuk ndėrtohet.

1COR 14:18 Unė e falėnderoj Perėndinė time, sepse flas mė shumė nė gjuhė se ju tė gjithė.

1COR 14:19 Por nė asamble parapėlqej tė them pesė fjalė me mėnēurinė time pėr mėsimin e tė tjerėve se dhjetė mijė fjalė nė gjuhė tjetėr.

1COR 14:20 Vėllezėr, mos u bėni kalamaj nga mendja, por bėhuni foshnje pėr tė ligėn, dhe burra tė pjekur nga mendja.

1COR 14:21 Nė ligj ėshtė shkruar: ``Unė do t`i flas kėtij populli nė gjuhė tė huaja dhe me buzė tė tjera, por as kėshtu nuk do tė mė dėgjojnė``, thotė Zoti.

1COR 14:22 Prandaj gjuhėt janė njė shenjė jo pėr ata qė besojnė, por pėr jobesimtarė, kurse profecia nuk ėshtė pėr jobesimtarė, po pėr besimtarė.

1COR 14:23 Pra, nė qoftė se, kur gjithė kisha ėshtė mbledhur nė njė vend, tė gjithė flasin gjuhėra dhe hyjnė profanė ose jobesimtarė, a nuk do tė thonė se ju kanė dalė mendtė?

1COR 14:24 Por, nė qoftė se profetizojnė tė gjithė dhe hyn njė jobesimtar ose njė profan, ai bindet nga tė gjithė dhe gjykohet nga tė gjithė.

1COR 14:25 Dhe kėshtu tė fshehtat e zemrės sė tij zbulohen; edhe kėshtu, duke rėnė me faqe pėrmbys, do tė adhurojė Perėndinė, duke deklaruar se Perėndia ėshtė me tė vėrtetė midis jush.

1COR 14:26 Ē`duhet bėrė, pra, o vėllezėr? Kur tė mblidheni, secili nga ju ka njė psalm, njė mėsim, fjalim nė gjuhė tjetėr, zbulesė, interpretim, ēdo gjė le tė bėhet pėr ndėrtim.

1COR 14:27 Nėse ndonjė flet nė gjuhė tjetėr, le tė bėhet kjo nga dy a mė tė shumtėn tre vetė dhe njeri pas tjetrit, dhe njė le tė interpretojė.

1COR 14:28 Por nėse nuk ka iterpretues, le tė heshtė nė kishė dhe le tė flasė me veten e tij dhe me Perėndinė.

1COR 14:29 Le tė flasin dy a tre profetė, dhe tė tjerėt tė gjykojnė.

1COR 14:30 Por nėse ka njė zbulesė ndonjė tjetėr qė rri ulur, le tė heshtė i pari.

1COR 14:31 Sepse tė gjithė, njeri pas tjetrit, mund tė profetizojnė, qė tė mėsojnė tė gjithė dhe tė inkurajohen tė gjithė.

1COR 14:32 Frymėrat e profetėve u nėnshtrohen profetėve,

1COR 14:33 sepse Perėndia nuk ėshtė Perėndi trazimi, por paqtimi si nė tė gjitha kishat e shenjtorėve.

1COR 14:34 Gratė tuaja tė heshtin nė kishė, sepse nuk u lejohet tė flasin, por duhet tė nėnshtrohen, sikurse thotė edhe ligji.

1COR 14:35 Dhe nė qoftė se duan tė mėsojnė ndonjė gjė, le tė pyesin burrat e tyre nė shtėpi, sepse ėshtė e turpshme pėr gratė tė flasin nė kishė.

1COR 14:36 Prej jush doli fjala e Perėndisė? Apo vetėm te ju arriti?

1COR 14:37 Nė qoftė se dikush mendon se ėshtė profet ose frymėror, le tė njohė se ato qė po ju shkruaj janė urdhėrime tė Zotit.

1COR 14:38 Dhe nėse dikush ėshtė i paditur, le tė jetė i paditur.

1COR 14:39 Prandaj, o vėllezėr tė mi, kėrkoni me zemėr tė zjarrtė tė profetizoni dhe mos ndaloni tė flasin nė gjuhėra.

1COR 14:40 Por tė gjitha tė bėhen sikur ka hije dhe me rregullsi.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase