Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 12:1 Edhe pėr sa u pėrket dhuntive frymėrore, o vėllezėr, nuk dua tė jeni tė paditur.

1COR 12:2 Ju e dini se, kur ishit paganė, tėrhiqeshit pas idhujve tė pagojė, nėn shtytje tė ēastit.

1COR 12:3 Prandaj ju bėj tė ditur se askush qė flet nė Frymėn e Shenjtė nuk thotė: ``Mallkuar qoftė Jezusi!``; edhe asnjė nuk mund tė thotė: ``Jezusi ėshtė Zot``, veē se nė Frymėn e Shenjtė.

1COR 12:4 Ka larmi dhuntish, por i njėjti Frymė.

1COR 12:5 Ka edhe larmi shėrbimėsh, por i njėjti Zot.

1COR 12:6 Dhe ka larmi veprimtarish por ėshtė i njejti Perėndi i cili i bėn tė gjitha gjėrat nė tė gjithė.

1COR 12:7 Dhe secilit i jepet shfaqja e Frymės pėr dobinė e pėrbashkėt.

1COR 12:8 Dikujt, pra, i jepet, me anė tė Frymės, fjalė diturie; njė tjetri, sipas tė po atij Frymė, fjalė njohurie;

1COR 12:9 njė tjetri besim, nga po ai Frymė; njė tjetri dhuntitė e shėrimeve, nėpėrmjet po atij Frymė; njė tjetri pushtet pėr tė kryer veprime tė fuqishme; njė tjetri profeci; njė tjetri tė dallojė frymėrat;

1COR 12:10 njė tjetri larmi gjuhėsh; njė tjetri interpretimi i gjuhėve.

1COR 12:11 Dhe tė gjitha kėto i bėn i njėjti dhe i vetmi Frymė, duke i ndarė gjithsecilit dhunti veē e veē ashtu si do vetė.

1COR 12:12 Sepse ashtu si trupi ėshtė njė, por ka shumė gjymtyrė, dhe tė gjitha gjymtyrėt e tė njėtit trup, megjithse janė shumė, formojnė njė trup tė vetėm, kėshtu ėshtė edhe Krishti.

1COR 12:13 Sepse tė gjithė ne jemi pagėzuar nė njė Frym tė vetėm nė tė njėjtin trup, qofshin Hebrenjtė apo Grekėt, qofshin skllevėrit a tė liruarit, dhe tė gjithė e kemi jemi uijtur nė tė njėjtin Frymė.

1COR 12:14 Sepse edhe trupi nuk ėshtė njė gjymtyrė e vetme, por shumė.

1COR 12:15 Sikur tė thoshte kėmba: ``Mbasi nuk jam dorė, unė nuk jam pjesė e trupit``, mos pėr kėtė nuk ėshtė pjesė e trupit?

1COR 12:16 Dhe sikur veshi tė thoshte: ``Mbasi nuk jam sy, unė nuk jam pjesė e trupit``, mos pėr kėtė nuk ėshtė pjesė e trupit?

1COR 12:17 Po tė ishte gjithė trupi sy, ku do tė ishte dėgjimi? Po tė ishte gjithė dėgjim, ku do tė ishte tė nuhaturit?

1COR 12:18 Por Perėndia ka vėnė ēdo gjymtyrė tė trupit si ka dashur.

1COR 12:19 Po tė ishin tė gjitha gjymtyrėt njė gjymtyrė e vetme, ku do tė ishte trupi?

1COR 12:20 Kėshtu, pra, janė shumė gjymtyrė, por njė trup i vetėm.

1COR 12:21 Dhe syri nuk mund t`i thotė dorės: ``Unė nuk kam nevojė pėr ty``; dhe po ashtu koka nuk mund t`u thotė kėmbėve: ``Unė nuk kam nevojė pėr ju``.

1COR 12:22 Madje, gjymtyrėt e trupit qė duken se janė mė tė dobėta, janė shumė mė tė nevojshme se tė tjerat;

1COR 12:23 dhe ato qė ne i konsiderojmė mė pak tė nderuara, pikėrisht ata rrethojmė me mė shumė nderim; dhe tė pahijshmet tona kanė mė tepėr hijė.

1COR 12:24 Por gjymtyrėt tona tė hijshme nuk kanė nevojė. Por Perėndia e ndėrtoi trupin duke i dhėnė mė tepėr nder asaj pjese qė e kishte mangut,

1COR 12:25 qė tė mos kishte pėrēarje nė trup, por tė gjitha gjymtyrėt tė kenė tė njėjtin kujdes pėr njera-tjetrėn.

1COR 12:26 Dhe nėse vuan njė gjymtyrė, tė gjitha gjymtyrėt vuajnė; kurse po tė nderohet njė gjymtyrė, tė gjitha gjymtyrėt gėzohen bashkė me tė.

1COR 12:27 Dhe ju jeni trupi i Krishti dhe gjymtyrėt e tij, veē e veē.

1COR 12:28 Dhe Perėndia i vuri disa nė kishė, sė pari apostuj, sė dyti profetė, sė treti mėsues; pastaj vepra tė fuqishme; pastaj dhuntitė e shėrimit, tė ndihmės e tė qeverisjes dhe tė larmive tė gjuhėve.

1COR 12:29 A janė vallė tė gjithė apostuj? Janė tė gjithė profetė? Janė tė gjithė mėsues?

1COR 12:30 A kanė tė gjithė dhuntinė e veprave tė fuqishme? A kanė tė gjithė dhuntitė e shėrimeve? A flasin tė gjithė gjuhė tė ndryshme? A interpretojnė tė gjithė?

1COR 12:31 Por kėrkoni me zemėr tė zjarrtė dhuntitė mė tė mira; dhe unė do t`ju tregoj njė udhė shumė mė tė lartė.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase