Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 8

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 8:1 Pėr sa u pėrket flijimeve pėr idhujt, ne e dime se tė gjithė kemi njohuri; njohuria krekos, kurse dashuria ndėrton.

1COR 8:2 Nė qoftė se dikush mendon se di diēka, ai nuk di ende asgjė sikundėr duhet tė dijė.

1COR 8:3 Por nė qoftė se dikush e do Perėndinė, ai ėshtė i njohur prej tij.

1COR 8:4 Pra, pėr sa i pėrket tė ngrėnit tė flive qė u bėhen idhujve, ne e dimė se idhulli nuk ėshtė asgjė nė botė dhe se nuk ka Perėndi tjetėr, veē njė.

1COR 8:5 Sepse, ndonėse ka tė ashtuquajtura perėndi nė qiell a nė tokė (sikurse ka shumė perėndi dhe shumė zotėr),

1COR 8:6 pėr ne s`ka veēse njė Perėndi, Ati nga i cili janė tė gjitha gjėrat dhe ne nė tė; dhe njė Zot, Jezu Krishti, me anė tė tė cilit janė tė gjitha gjėrat, dhe ne jetojmė me anė tė tij.

1COR 8:7 Por njohuria nuk ėshtė nė tė gjithė; madje disa, tė ndėrgjegjshėm pėr idhullin, hanė gjėra posi tė flijuara idhujve; dhe ndėrgjegja e tyre, duke qenė e dobėt, pėrlyhet.

1COR 8:8 Por tė ngrėnit nuk na ēon te Perėndia; po tė hamė, nuk fitojmė asgjė mė tepėr dhe, po tė mos hamė, s`kemi gjė mė pak.

1COR 8:9 Por kini mendjen se mos kjo liri qė keni tė bėhet pengesė pėr tė dobėtit.

1COR 8:10 Sepse, nė qoftė se dikush tė sheh ty, qė ke njohuri, tė ulur nė tryezė nė njė tempull idhujsh, ndėrgjegja e tij, qė ėshtė e dobėt, a nuk do tė marrė guxim qė ai tė hajė gjėrat e flijiuara pėr idhujt?

1COR 8:11 Edhe kėshtu, pėr shkak tė njohurisė sate, do tė humbasė vėllai yt i dobėt, pėr tė cilin vdiq Krishti.

1COR 8:12 Dhe, kur mėkatoni kėshtu kundėr vėllezėrve, duke plagosur ndėrgjegjen e tyre tė dobėt, ju mėkatoni kundėr Krishtit.

1COR 8:13 Prandaj, nė qoftė se njė ushqim skandalizon vėllanė tim, unė nuk do tė ha mė kurrė mish, qė tė mos e skandalizoj vėllanė tim.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase