Main Index: Albanian Bible

 

1 Corinthians 5

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

1COR 5:1 Kudo po dėgjohet se ndėr ju ka kurvėri, madje njė kurvėri tė tillė qė as nuk zihet nė gojė ndėr paganė, saqė njė shkon me gruan e babait tė vet.

1COR 5:2 Dhe ju u krekosėt e madje nuk vajtuat, qė tė hiqet nga mesi juaj ai qė ka kryer njė punė tė tillė.

1COR 5:3 Dhe unė, megjithėse nuk jam aty me trup, me frymė aty jam, dhe, sikur tė isha i pranishėm, kam gjykuar tanimė atė qė bėri kėtė.

1COR 5:4 Nė emėr tė Zotit tonė Jezu Krisht, mbasi tė mblidheni ju bashkė me frymėn time, me fuqinė e Zotit tonė Jezu Krisht,

1COR 5:5 vendosa qė ti dorėzohet ky njeri nė dorė tė Satanit pėr prishjen e mishit, qė t`i shpėtohet fryma nė ditėn e Zotit Jezus.

1COR 5:6 Mburrja juaj nuk ėshtė e mirė. A nuk e dini se pak maja e mbrun gjithė brumin?

1COR 5:7 Hiqni, pra, majanė e vjetėr, qė tė jeni njė brumė i ri, siē jeni pa maja; sepse pashka jonė, qė ėshtė Krishti, u flijua pėr ne.

1COR 5:8 Prandaj le tė kremtojmė festėn jo me maja tė vjetėr, as me maja ligėsie dhe keqėsie, por me bukė pa maja tė sinqeritetit dhe tė sė vėrtetės.

1COR 5:9 Ju kam shkruar nė letėr, tė mos pėrziheni me kurvarė,

1COR 5:10 dhe aspak me kurvarėt e kėsaj bote, ose me lakmuesit ose me cubat, ose me idhujtarėt, sepse atėherė duhet tė dilni nga bota.

1COR 5:11 Por tani ju shkrova tė mos pėrziheni me atė, tė ashtuquajturin vėlla, qė ėshtė kurvar, ose lakmues ose idhujtar, o shpi-fės, o pijanec ose cub; me njė tė tillė bile as tė mos hani bashkė.

1COR 5:12 Sepse a mė takon mua tė gjykoj edhe ata qė janė jashtė? A nuk i gjykoni ju tė brendshmit?

1COR 5:13 Por ata tė jashtmit Perėndia i gjykon. Prandaj nxirreni tė ligun nga vetja juaj.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase