Main Index: Albanian Bible

 

Romans 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 14:1 Pranojeni atė qė ėshtė i dobėt nė besim, pa e qortuar pėr mendimet.

ROM 14:2 Dikush mendon se mund tė hajė nga ēdo gjė, ndėrsa ai qė ėshtė i dobėt ha vetėm barishte.

ROM 14:3 Ai qė ha tė mos e pėrbuzė atė qė nuk ha, dhe ai qė nuk ha tė mos gjykojė atė qė ha, sepse Perėndia e ka pranuar.

ROM 14:4 Kush je ti qė gjykon shėrbyesin e tjetrit? A qėndron mbi kėmbė ose rrėzohet, ėshtė punė e zotit tė tij, por ai do tė qėndrojė, sepse Perėndia ėshtė i zoti ta bėjė atė tė qėndrojė nė kėmbė.

ROM 14:5 Sepse dikush e ēmon njė ditė mė shumė se njė tjetėr, dhe tjetri i ēmon tė gjitha ditėt njėlloj; gjithsecili tė jetė plotėsisht i bindur nė mendjen e tij.

ROM 14:6 Ai qė e ēmon ditėn, pėr Zotin e ēmon; ai qė nuk e ēmon ditėn, pėr Zotin nuk e ruan; kush ha, pėr Zotin ha dhe i falet nderit Perėndisė; dhe kush nuk ha, pėr Zotin nuk ha dhe i falet nderit Perėndisė.

ROM 14:7 Sepse asnjė nga ne nuk jeton pėr veten e tij dhe askush nuk vdes pėr veten e tij,

ROM 14:8 sepse, edhe nėse rrojmė, rrojmė pėr Zotin; edhe nėse vdesim, vdesim pėr Zotin; pra, edhe po tė rrojmė ose tė vdesim, tė Zotit jemi.

ROM 14:9 Sepse pėr kėtė edhe vdiq Krishti dhe u ngjall e u kthye nė jetė: qė tė zotėrojė edhe mbi tė vdekurit, edhe mbi tė gjallėt.

ROM 14:10 Por ti, pse e gjykon vėllanė tėnd? Ose pėrse e pėrbuz vėllanė tėnd? Tė gjithė, pra, do tė dalim pėrpara gjykatės sė Krishtit.

ROM 14:11 Sepse ėshtė shkruar: ``Rroj unė, thotė Perėndia, se ēdo gjė do tė ulet para meje, dhe ēdo gjuhė do ta lavdėrojė Perėndinė!``.

ROM 14:12 Kėshtu, pra, secili nga ne do t`i japė llogari Perėndisė pėr veten e vet.

ROM 14:13 Prandaj tė mos e gjykojmė mė njeri tjetrin, por mė tepėr gjykoni kėtė: mos i vini gur pengese ose skandal vėllait.

ROM 14:14 Unė e di dhe jam plotėsisht i bindur nė Zotin Jezus, se asnjė gjė nuk ėshtė e ndyrė nė vetvete, por pėr atė qė ēmon se diēka ėshtė e ndyrė, pėr atė ėshtė e ndyrė.

ROM 14:15 Por nėse vėllai yt trishtohet pėr shkak tė njė ushqimi, ti nuk ecėn mė sipas dashurisė; mos e bėj atė tė humbasė me ushqimin tėnd atė pėr tė cilin Krishti vdiq.

ROM 14:16 Prandaj le tė mos shahet e mira juaj,

ROM 14:17 sepse mbretėria e Perėndisė nuk ėshtė tė ngrėnėt dhe tė pirėt, por drejtėsia, paqja dhe gėzimi nė Frymėn e Shenjtė.

ROM 14:18 Sepse ai qė i shėrben Krishtit nė kėto gjėra, ėshtė i pėlqyer nga Perėndia dhe i miratuar nga njerėzit.

ROM 14:19 Le tė ndjekim, pra, ato qė ndihmojnė pėr paqe dhe pėr ndėrtimin e njėri-tjetrit.

ROM 14:20 Mos e prish veprėn e Perėndisė pėr ushqimin; vėrtet, tė gjitha gjėra janė tė pastra, por bėn keq kur dikush ha diēka qė i ėshtė pengesė.

ROM 14:21 Éshtė mirė tė mos hajė mish njeriu, as tė mos pijė verė, as tė mos bėjė gjė qė mund ta ēojė vėllanė tėnd tė pengohet, ose tė skandalizohet ose tė dobėson.

ROM 14:22 A ke besim ti? Mbaje besimin pėr veten tėnde pėrpara Perėndisė; lum ai qė nuk dėnon veten e tij nė atė qė miraton.

ROM 14:23 Por ai qė ėshtė me dy mendje, edhe sikur tė hajė, ėshtė dėnuar, sepse nuk ha me besim; dhe ēdo gjė qė nuk bėhet me besim, ėshtė mėkat.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase