Main Index: Albanian Bible

 

Romans 12

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 12:1 O vėllezėr, po ju bėj thirrje, nėpėrmjet dhembshurisė sė Perėndisė, ta paraqisni trupin tuaj si fli tė gjallė, tė shenjtėruar, tė pėlqyer te Perėndia, qė ėshtė shėrbesa juaj e mėnēur.

ROM 12:2 Dhe mos u konformoni me kėtė botė, por transformohuni me anė tė ripėrtėritjes sė mendjes suaj, qė tė provoni cili ėshtė i miri, i pėlqyeri dhe i pėrsosuri vullnet i Perėndisė.

ROM 12:3 Sepse, pėr hirin qė mė ėshtė dhėnė, unė i them secilit prej jush tė mos e vlerėsojė veten mė shumė se sa duhet ta ēmojė, por tė ketė njė vlerėsim tė pėrkorė, sipas masės sė besimit qė Perėndia i ndau secilit.

ROM 12:4 Sepse, sikurse nė njė trup kemi shumė gjymtyrė dhe tė gjitha gjymtyrėt nuk kanė tė njėjtėn funksion,

ROM 12:5 kėshtu edhe ne, megjithse jemi shumė, jemi njė trup nė Krishtin dhe secili jemi gjymtyrė tė njeri tjetrit.

ROM 12:6 Dhe tani, duke pasur dhunti tė ndryshme sipas hirit qė na u dha, nėse kemi profecinė, tė profetizojmė sipas masės sė besimit;

ROM 12:7 nėse kemi shėrbim, le t`i kushtohemi shėrbimit; po kėshtu mėsuesi tė jepet pas mėsimit;

ROM 12:8 dhe ai qė nxit, le t`i kushtohet nxitjes; ai qė ndan, le ta bėjė me thjeshtėsi; ai qė kryeson le tė kryesojė me zell; ai qė bėn vepra mėshirė, le t`i bėjė me gėzim.

ROM 12:9 Dashuria le tė mos jetė me hipokrizi; urreni tė keqen dhe ngjituni pas sė mirės.

ROM 12:10 Duani njeri tjetrin me dashuri vėllazėrore; nė nderim tregoni kujdes njeri me tjetrin.

ROM 12:11 Mos u tregoni tė pėrtuar nė zell; jini tė zjarrtė nė frymė, shėrbeni Perėndisė,

ROM 12:12 tė gėzuar nė shpresė, tė qėndrueshėm nė shtrėngime, kėmbėngulės nė lutje;

ROM 12:13 ndihmoni pėr nevojat e shenjtorėve, jini mikpritės.

ROM 12:14 Bekoni ata qė ju pėrndjekin, bekoni dhe mos mallkoni.

ROM 12:15 Gėzohuni me ata qė gėzohen, dhe qani me ata qė qajnė.

ROM 12:16 Kini tė njėjtat mendime njeri me tjetrin; mos lakmoni pėr lart, por rrini me tė pėrunjurit; mos e mbani veten pėr tė mėnēur.

ROM 12:17 Mos ia ktheni kurrkujt tė keqen me tė keqe, kėrkoni tė bėni tė mirėn pėrpara gjithė njerėzve.

ROM 12:18 Po tė jetė e mundur dhe aq sa varet prej jush, jetoni nė paqe me gjithė njerėzit.

ROM 12:19 Mos u hakmerrni pėr veten tuaj, o tė dashur, por i jepni vend zemėrimit tė Perėndisė, sepse ėshtė shkruar: ``Mua mė pėrket hakmarrja, unė kam pėr tė shpaguar, thotė Zoti``.

ROM 12:20 ``Nė qoftė se armiku yt, pra, ka uri, jepi tė hajė; nė pastė etje, jepi tė pijė; sepse, duke bėrė kėtė, do tė grumbullosh mbi krye tė tij thėngjij tė ndezur``.

ROM 12:21 Mos u mund nga e keqja, por munde tė keqen me tė mirėn.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase