Main Index: Albanian Bible

 

Romans 9

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 9:1 Unė them tė vėrtetėn nė Krishtin, nuk gėnjej dhe jep dėshmi me mua ndėrgjegja ime me anė tė Frymės sė Shenjtė;

ROM 9:2 kam njė trishtim tė madh dhe njė dhembje tė vazhdueshme nė zemrėn time.

ROM 9:3 Sepse do tė doja tė isha vetė i ma-llkuar, i ndarė nga Krishti, pėr vėllezėrit e mi, pėr farefisin tim sipas mishit,

ROM 9:4 tė cilėt janė Izraelitė dhe atyre u pėrket birėria, lavdia, besėlidhjet, shpallja e ligjit, shėrbimi hyjnor dhe premtimet;

ROM 9:5 tė tyre janė edhe etėrit, prej tė cilėve rrjedh sipas mishit Krishti, i cili ėshtė pėrmbi ēdo gjė Perėndi, i bekuar pėrjetė. Amen.

ROM 9:6 Por kjo nuk do tė thotė se fjala e Perėndisė ra poshtė, sepse jo tė gjithė qė janė nga Izraeli janė Izrael.

ROM 9:7 As sepse janė pasardhės e Abrahamit janė tė gjithė bij; por: ``Nė Isakun do tė quhet pasardhja jote``.

ROM 9:8 Do tė thotė: nuk janė bijtė e Perėndisė ata qė lindin prej mishi, por vetėm bijtė e premtimit numėrohen si pasardhės.

ROM 9:9 Sepse kjo ėshtė fjala e premtimit: ``Nė kėtė kohė do tė vij dhe Sara do tė ketė njė bir``.

ROM 9:10 Dhe jo vetėm kaq, por edhe Rebeka mbeti shtatzėnė nga njė njeri i vetėm, Isakun, atin tonė,

ROM 9:11 (sepse para se t`i lindnin fėmijėt dhe para se tė bėnin ndonjė tė mirė a tė keqe, qė tė mbetej i patundur propozimi i Perėndisė pėr tė zgjedhur jo sipas veprave, po prej atij qė thėrret),

ROM 9:12 iu tha asaj: ``Mė i madhi do t`i shėrbejė mė tė voglit``,

ROM 9:13 siē ėshtė shkruar: ``E desha Jakobin dhe e urreva Ezaun``.

ROM 9:14 Ēfarė tė themi, pra? Mos ka padrejtėsi te Perėndia? Aspak!

ROM 9:15 Ai i thotė nė fakt Moisiut: ``Do tė kem mėshirė pėr atė qė tė kem mėshirė, dhe do tė kem dhembshuri pėr atė qė do tė kem dhembshuri``.

ROM 9:16 Kėshtu, pra, kjo nuk varet as prej atij qė do, as prej atij qė vrapon, por nga Perėndia qė shfaq mėshirė.

ROM 9:17 Sepse Shkrimi i thotė Faraonit: ``Pikėrisht pėr kėtė gjė tė ngrita, qė tė tregoj te ti fuqinė time dhe qė tė shpallet emri im mbi mbarė dheun``.

ROM 9:18 Kėshtu ai ka mėshirė pėr atė qė do dhe e ngurtėson atė qė do.

ROM 9:19 Ti do tė mė thuash, pra: ``Pse vazhdon tė ankohet? Kush mund, nė fakt, t`i rezistojė vullnetit tė tij?``.

ROM 9:20 Po kush je ti, o njeri, qė i kundėrpėrgjigjesh Perėndisė? A mund t`i thotė ena mjeshtrit: ``Pėrse mė bėrė kėshtu?``.

ROM 9:21 A nuk ka vallė fuqi poēari mbi argjitėn pėr tė bėrė nga po ai brumė njė enė pėr nderim, edhe njė tjetėr pėr ēnderim?

ROM 9:22 Dhe ēfarė tė thuash nėse Perėndia, duke dashur tė tregojė zemėrimin e tij dhe tė bėjė tė njohur pushtetin e tij duroi me shumė zemėrgjėrėsi enėt e zemėrimit qė qenė bėrė pėr prishje?

ROM 9:23 Dhe qė tė bėjė tė njohur pasuritė e lavdisė sė tij ndaj enėve tė mėshirės, tė cilat i pėrgatiti pėr lavdi,

ROM 9:24 mbi ne, qė edhe na thirri, jo vetėm nga Judenjtė, por edhe nga johebrenjtė?

ROM 9:25 Ashtu si thotė ai te Osea: ``Unė do ta quaj popullin tim atė qė s`ka qenė populli im dhe tė dashur atė tė mosdashurin.

ROM 9:26 Dhe do tė ndodhė qė atje ku u ėshtė thėnė atyre: "Ju nuk jeni populli im", atje do tė quheni bij tė Perėndisė sė gjallė``.

ROM 9:27 Por Isaia thėrret pėr Izraelin: ``Edhe sikur tė ishte numri i bijve tė Izraelit si rėra e detit, vetėm mbetja e tij do tė shpėtohet``.

ROM 9:28 Nė fakt ai do ta realizojė vendimin e tij me drejtėsi, sepse Zoti do ta realizojė dhe do ta pėrshpejtojė vendimin e tij mbi tokė.

ROM 9:29 Dhe ashtu si profetizoi Isaia: ``Nė qoftė se Perėndia i ushtrive nuk do tė na kishte lėnė farė, do tė ishim bėrė si Sodoma dhe do t`i kishim ngjarė Gomorės``.

ROM 9:30 Ēfarė tė themi, pra? Se johebrenjtė, qė nuk kėrkuan drejtėsinė, e fituan drejtėsinė, por atė drejtėsi qė vjen nga besimi,

ROM 9:31 ndėrsa Izraeli, qė kėrkonte ligjin e drejtėsisė, nuk arriti nė ligjin e drejtėsisė.

ROM 9:32 Pėrse? Sepse e kėrkonte jo me anė tė besimit, por me anė tė veprave tė ligjit; sepse ata u penguan nė gurin e pengesės,

ROM 9:33 ashtu siē ėshtė shkruar: ``Ja, unė po vė nė Sion njė gur pengese dhe njė shkėmb skandali, dhe kushdo qė i beson atij nuk do tė turpėrohet``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase