Main Index: Albanian Bible

 

Romans 11

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 11:1 Unė, pra, them: A thua Perėndia e hodhi poshtė popullin e vet? Aspak, sepse edhe unė jam Izraelit, nga pasardhje e Abrahamit, nga fisi i Beniaminit.

ROM 11:2 Perėndia nuk e hodhi poshtė popullin e vet, tė cilin e njohu qė pėrpara. A nuk e dini ju ē`thotė Shkrimi pėr Elian? Si i drejtohet ai Perėndisė kundėr Izraelit, duke thėnė:

ROM 11:3 ``O Zot, profetėt e tu i vranė dhe altarėt e tu i prishėn, dhe unė mbeta i vetėm, dhe ata kėrkojnė jetėn time``.

ROM 11:4 Por, ēfarė i tha zėri hyjnor? ``Kam lėnė pėr veten time shtatė mijė burra, qė nuk kanė rėnė nė gjunjė pėrpara Baalit``.

ROM 11:5 Kėshtu, pra, edhe nė kohėn e tanishme ka mbetur njė mbetje pas zgjedhjes sė hirit.

ROM 11:6 Dhe, po tė jetė prej hirit, nuk ėshtė mė prej veprash, pėrndryshe hiri nuk do tė ishte mė hir, pėrndryshe vepra nuk do tė ishte mė vepėr.

ROM 11:7 E ēfarė, atėherė? Izraeli nuk e mori atė qė kėrkonte, kurse tė zgjedhurit e morėn, dhe tė tjerėt u verbuan,

ROM 11:8 siē ėshtė shkruar: ``Perėndia u dha atyre frymė hutimi, sy qė tė mos shohin dhe veshė qė tė mos dėgjojnė deri nė ditėn e sotme``.

ROM 11:9 Dhe Davidi thotė: ``Tryeza e tyre iu bėftė lak, njė kurth, njė pengesė dhe njė shpagim.

ROM 11:10 Sytė e tyre u errėsofshin qė tė mos shohin, dhe kurrizin e tyre kėrruse pėrgjithnjė``.

ROM 11:11 Unė them, pra: ``Mos u penguan, qė tė rrėzohen? Aspak; por me anė tė rrėzimit tė tyre u erdhi shpėtimi johebrenjve, qė t`i shtjerė ata nė xhelozi.

ROM 11:12 Edhe nėse rrėzimi i tyre ėshtė fitim pėr botėn dhe pakėsimi i tyre ėshtė fitim pėr johebrenjtė, sa mė tepėr do tė jetė mbushullia e tyre?

ROM 11:13 Sepse unė po ju flas juve, johebrenjve, duke qenė se jam apostulli i johebrenjve; dhe unė e nderoj shėrbesėn time,

ROM 11:14 pėr tė provuar se nė ndonjė mėnyrė mund t`i provokoj se mos i shtie nė zili ata qė janė mishi im edhe shpėtoj disa prej tyre.

ROM 11:15 Sepse, nė qoftė se refuzimi i tyre ėshtė pajtim pėr botėn, ē`do tė jetė ripranimi i tyre, pėrveē se kalimi prej vdekjes nė jetė?

ROM 11:16 Edhe po tė jenė pemėt e para tė shenjta, edhe e tėra ėshtė e shenjtė; dhe po tė jetė rrėnja e shenjtė, edhe degėt janė tė shenjta.

ROM 11:17 Edhe sikur tė kėputen disa degė, ti qė ishe ullastėr u shartove nė vend tė tyre dhe u bėre pjestar i rrėnjės dhe i majmėrisė sė drurit tė ullirit,

ROM 11:18 mos u mburr kundėr degėve: por nėse mburresh kundėr tyre, mos harro se nuk e mban ti rrėnjėn, po rrėnja tė mban ty.

ROM 11:19 Do tė thuash, pra: ``Degėt u prenė qė tė shartohem unė``.

ROM 11:20 Mirė, ato u prenė pėr mosbesimin, por ti qėndron pėr shkak tė besimit; mos u kreno, por druaj.

ROM 11:21 Sepse nėse Perėndia nuk i kurseu degėt natyrore, shiko se mos nuk tė kursen edhe ty.

ROM 11:22 Shih, pra, mirėsinė dhe rreptėsinė e Perėndisė: rreptėsinė mbi ata qė u rrėzuan, dhe mirėsinė ndaj teje, nė qoftė se ti do tė ngulmosh nė mirėsi, pėrndryshe edhe ti do tė kėputesh.

ROM 11:23 Kėshtu edhe ata, nėse nuk do tė qėndrojnė nė mosbesim, do tė shartohen; sepse Perėndia ėshtė i fuqishėm t`i shartojė pėrsėri.

ROM 11:24 Sepse, nė qoftė se ti u kėpute nga ulliri i egėr prej natyre dhe u shartove kundėr natyrės nė ulli tė butė, aq mė tepėr kėto, qė janė degė prej natyre, do tė shartohen nė ullirin e vet.

ROM 11:25 Sepse nuk dua, o vėllezėr, qė ju tė jeni tė paditur kėtė tė fshehtė qė tė mos mbaheni me tė madh nė veten tuaj se i ka ndodhur njė ngurtėsim njė pjese tė Izraelit deri sa tė ketė hyrė tėrėsia e johebrenjve,

ROM 11:26 dhe kėshtu mbarė Izraeli do tė shpėtohet, sikurse ėshtė shkruar: ``Nga Sioni do tė vijė Ēlirimtari, dhe do tė largojė pabesinė nga Jakobi.

ROM 11:27 Dhe kjo do tė jetė besėlidhja ime me ta, kur unė t`ju heq mėkatet e tyre``.

ROM 11:28 Pėr sa i pėrket ungjillit ata janė armiq pėr hirin tuaj, por pėr sa i pėrket zgjedhjes, janė tė dashur pėr hir tė etėrve,

ROM 11:29 sepse dhuntitė dhe thirrja e Perėndisė janė tė pakthyeshme.

ROM 11:30 Sepse, sikundėr dhe ju dikur ishit tė pabindur ndaj Perėndisė, por tani fituat mėshirėn pėr shkak tė pabindjes sė tyre,

ROM 11:31 kėshtu edhe kėta tani u bėnė tė padėgjueshėm, qė, me anė tė mėshirės qė u tregua pėr ju, tė fitojnė edhe ata mėshirė.

ROM 11:32 Sepse Perėndia i mbylli tė gjithė nė padėgjesė, qė tė ketė mėshirė pėr tė gjithė.

ROM 11:33 O thellėsi pasurie, urtėsie dhe diturie tė Perėndisė! Sa tė pahulumtueshme janė gjykimet e tij dhe tė pashtershme janė udhėt e tij!

ROM 11:34 ``Sepse kush e njohu mendjen e Zotit? Ose kush u bė kėshilltar i tij?

ROM 11:35 Ose kush i dha atij mė parė, qė tė ketė pėr tė marrė shpagim?``.

ROM 11:36 Sepse prej tij, me anė tė tij dhe pėr tė janė tė gjitha gjėra. Lavdi atij pėrjetė! Amen!

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase