Main Index: Albanian Bible

 

Romans 3

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 3:1 Cila ėshtė, pra, pėrparėsia e Judeut, ose cila ėshtė dobia e rrethprerjes?

ROM 3:2 E madhe nė ēdo mėnyrė; para sė gjithash sepse orakujt e Perėndisė iu besuan atyre.

ROM 3:3 Ē`tė thuash atėherė? Nė qoftė se disa nuk besuan, mosbesimi i tyre do ta anulojė, vallė, besnikėrinė e Perėndisė?

ROM 3:4 Kurrė mos qoftė; pėrkundrazi, qoftė Perėndia i vėrtetė dhe ēdo njeri gėnjeshtar, siē ėshtė shkruar: ``Qė ti tė shfajėsohesh nė fjalėt e tua dhe tė ngadhėnjesh kur tė gjykohesh``.

ROM 3:5 Po nė qoftė se padrejtėsia jonė e vė nė pah drejtėsinė e Perėndisė, ē`do tė themi? Perėndia qėnka i padrejtė kur shfren zemėrimin e tij? (Unė flas si njeri).

ROM 3:6 Kurrė mos qoftė! Sepse atėherė, si do ta gjykonte Zoti botėn?

ROM 3:7 Prandaj nė qoftė se me anė tė gėnjeshtrės sime e vėrteta e Perėndisė e lartėson lavdinė e tij, pėrse unė gjykohem akoma si mėkatar?

ROM 3:8 E pėrse tė mos themi si disa qė, duke shpifur, pohojnė se ne themi: ``Tė bėjmė tė keqen qė tė vijė e mira``? Dėnimi i kėtyre ėshtė i drejtė.

ROM 3:9 E ēfarė pra? A kemi ne ndonjė epėrsi? Aspak! E kemi treguar nė fakt qė mė pėrpara se si Judenjtė ashtu edhe Grekėt janė tė gjithė nėn mėkat,

ROM 3:10 siē ėshtė shkruar: ``Nuk ka asnjeri tė drejtė, as edhe njė.

ROM 3:11 Nuk ka asnjeri qė tė kuptojė, nuk ka asnjeri qė tė kėrkojė Perėndinė.

ROM 3:12 Tė gjithė kanė dalė nga udha e tij, qė tė gjithė janė bėrė tė padobishėm, nuk ka asnjė qė tė bėjė tė mirėn, as edhe njė.

ROM 3:13 Gryka e tyre ėshtė njė varr i hapur, me gjuhėt e tyre kanė thurur mashtrime, ka helm gjarpėrinjsh nėn buzėt e tyre;

ROM 3:14 goja e tyre ėshtė plot mallkim dhe hidhėsi;

ROM 3:15 kėmbėt e tyre janė tė shpejta pėr tė derdhur gjak;

ROM 3:16 nė udhėt e tyre ka rrėnim dhe gjėmė,

ROM 3:17 dhe nuk e kanė njohur udhėn e paqes;

ROM 3:18 nuk ka druajtja e Perėndisė para syve tė tyre``.

ROM 3:19 Por ne e dimė se gjithēka qė thotė ligji, e thotė pėr ata qė janė nėn ligj, me qėllim qė ēdo gojė tė heshtė dhe gjithė bota t`i jetė nėnshtruar gjykimit tė Perėndisė,

ROM 3:20 sepse asnjė mish nuk do tė shfajėsohet para tij pėr veprat e ligjit; me anė tė ligjit nė fakt arrihet njohja e mėkatit.

ROM 3:21 Por tani, pavarėsisht nga ligji, ėshtė manifestuar drejtėsia e Perėndisė, pėr tė cilėn dėshmojnė ligji dhe profetėt,

ROM 3:22 madje drejtėsia e Perėndisė nėpėrmjet besimit nė Jezu Krishtin pėr tė gjithė e mbi tė gjithė ata qė besojnė, sepse nuk ka dallim;

ROM 3:23 sepse tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė,

ROM 3:24 por janė shfajėsuar falas me anė tė hirit tė tij, nėpėrmjet shpengimit qė ėshtė nė Krishtin Jezus.

ROM 3:25 Atė ka paracaktuar Perėndia pėr tė bėrė shlyerjen nėpėrmjet besimit nė gjakun e tij, pėr tė treguar kėshtu drejtėsinė e tij pėr faljen e mėkateve, qė janė kryer mė parė gjatė kohės sė durimit tė Perėndisė,

ROM 3:26 pėr tė treguar drejtėsinė e tij nė kohėn e tanishme, me qėllim qė ai tė jetė i drejtė dhe shfajėsues i atij qė ka besimin e Jezusit.

ROM 3:27 Ku ėshtė, pra, mburrja? Éshtė pėrjashtuar. Nga cili ligj? Ai i veprave? Jo, por nga ligji i besimit.

ROM 3:28 Ne, pra, konkludojmė se njeriu ėshtė i shfajėsuar nėpėrmjet besimit pa veprat e ligjit.

ROM 3:29 A ėshtė vallė Perėndia vetėm Perėndia i Judenjve? A nuk ėshtė edhe i johebrenjve? Sigurisht, ėshtė edhe Perėndia i johebrenjve.

ROM 3:30 Sepse ka vetėm njė Perėndi, qė do tė shfajėsojė tė rrethprerin nėpėrmjet besimit, dhe tė parrethprerin me anė tė besimit.

ROM 3:31 Anulojmė ne, pra, ligjin nėpėrmjet besimit? Kėshtu mos qoftė; pėrkundrazi e forcojmė ligjin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase