Main Index: Albanian Bible

 

Romans 7

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 7:1 Apo nuk e dini o vėllezėr, (sepse unė po u flas njerėzve qė e njohin ligjin), se ligji ka pushtet mbi njeriun pėr sa kohė ai rron?

ROM 7:2 Sepse gruaja e martuar ėshtė e lidhur nga ligji me burrin deri sa ai rron, por, po i vdiq burri, lirohet nga ligji i burrit.

ROM 7:3 Prandaj, nėse, kur i rron burri, ajo bashkohet me njė burrė tjetėr, do tė quhet shkelėse e kurorės; por kur i vdes burri ajo ėshtė e liruar nga ligji, qė tė mos jetė shkelėse e kurorės, po u bė gruaja e njė burrė tjetėr.

ROM 7:4 Kėshtu, pra, vėllezėr tė mi, edhe ju jeni tė vdekur pėr ligjin me anė tė trupit tė Jezu Krishtit qė tė bashkoheni me njė tjetėr, qė u ringjall prej tė vdekurit, qė t`i japim fryte Perėndisė.

ROM 7:5 Sepse, kur ishim nė mish, pasionet mėkatare qė ishin me anė tė ligjit, vepronin nė gjymtyrėt tona, duke sjellė fryte vdekjeje,

ROM 7:6 por tani jemi zgjidhur nga ligji duke qėnė tė vdekur nga ē`ka na mbante tė lidhur, prandaj shėrbejmė nė risinė e frymės dhe jo nė vjetėrsinė e shkronjės.

ROM 7:7 Ēfarė tė themi, pra? Se ligji ėshtė mėkat? Ashtu mos qoftė! Mėkatin unė nuk do ta kisha njohur, veē se me anė tė ligjit; sepse unė nuk do ta kisha njohur lakminė, po tė mos thoshte ligji: ``Mos lakmo!``.

ROM 7:8 Por mėkati, duke marrė shkas nga ky urdhėrim, ngjalli nė mua ēdo lakmi,

ROM 7:9 sepse, pa ligj, mėkati ėshtė i vdekur. Dikur unė jetoja pa ligj, por, kur erdhi urdhėrimi, mėkati u ngjall dhe unė vdiqa,

ROM 7:10 dhe urdhėrimi qė u dha pėr jetė, mė solli vdekjen.

ROM 7:11 Sepse mėkati, duke gjetur rastin me anė tė urdhėrit, mė mashtrojė dhe me anė tė tij mė vrau.

ROM 7:12 Kėshtu ligji ėshtė i shenjtė, dhe urdhėrimi i shenjtė, i drejtė dhe i mirė.

ROM 7:13 Ajo gjė, pra, qė ėshtė e mirė u bė vdekje pėr mua? Ashtu mos qoftė; por mėkati, qė tė duket mėkat, me anė tė sė mirės mė pruri vdekjen, qė mėkati tė bėhet edhe mė tepėr mėkat nėpėrmjet urdhėrimit.

ROM 7:14 Sepse ne e dimė se ligji ėshtė frymėror, por unė jam i mishė, i shitur mėkatit si skllav.

ROM 7:15 Sepse unė nuk kuptoj atė qė bėj, sepse nuk bėj atė qė dua, por bėj atė qė urrej.

ROM 7:16 Edhe, nėse bėj atė qė nuk dua, unė pranoj qė ligji ėshtė i mirė.

ROM 7:17 Por tani nuk jam mė unė qė veproj, por mėkati qė banon nė mua.

ROM 7:18 Nė fakt unė e di se nė mua domėthėnė nė mishin tim nuk banon asgjė e mirė, sepse, ndonėse e kam dėshirėn pėr tė bėrė tė mirėn, nuk ia gjej mėnyrėn.

ROM 7:19 Nė fakt tė mirėn qė unė e dua nuk e bėj; por tė keqen qė s`dua, atė bėj.

ROM 7:20 Edhe, nė qoftė se bėj atė qė nuk dua, s`jam mė vetė ai qė e bėj, por ėshtė mėkati qė banon nė mua.

ROM 7:21 Unė, pra, po zbuloj kėtė ligj: duke dashur tė bėj tė mirėn, e keqja gjindet nė mua.

ROM 7:22 Nė fakt unė gjej kėnaqėsi nė ligjin e Perėndisė sipas njeriut tė brendshėm,

ROM 7:23 por shoh njė ligj tjetėr nė gjymtyrėt e mia, qė lufton kundėr ligjit tė mendjes sime dhe qė mė bėn skllav tė ligjit tė mėkatit qė ėshtė nė gjymtyrėt e mia.

ROM 7:24 Oh, njeri i mjerė qė jam! Kush do tė mė ēlirojė nga ky trup i vdekjes?

ROM 7:25 I falem nderit Perėndisė me anė tė Jezu Krishtit, Zotit tonė. Unė vetė, pra, me mendjen, i shėrbej ligjit tė Perėndisė, por, me mishin ligjit tė mėkatit.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase