Main Index: Albanian Bible

 

Romans 10

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 10:1 Vėllezėr, dėshira e zemrės sime dhe lutja qė i drejtoj Perėndisė pėr Izraelin ėshtė pėr shpėtim tė tij.

ROM 10:2 Sepse unė dėshmoj pėr ta se kanė zell pėr Perėndinė, por jo sipas njohurisė.

ROM 10:3 Sepse duke mos njohur drejtėsinė e Perėndisė dhe duke kėrkuar tė vendosin drejtėsinė e vet, nuk iu nėnshtruan drejtėsisė sė Perėndisė,

ROM 10:4 sepse pėrfundimi i ligjit ėshtė Krishti, pėr shfajėsimin e kujtdo qė beson.

ROM 10:5 Sepse Moisiu kėshtu e pėrshkruan drejtėsinė qė vjen nga ligji: ``Njeriu qė bėn kėto gjėra, do tė rrojė me anė tė tyre``.

ROM 10:6 Por drejtėsia qė vjen nga besimi thotė kėshtu: ``Mos thuaj nė zemrėn tėnde: ``Kush do tė ngjitet nė qiell?``. Kjo do tė thotė qė tė zbresė Krishti.

ROM 10:7 Ose: ``Kush do tė zbresė nė humnerė?``. Kjo do tė thotė qė tė sjellė lart Krishtin prej sė vdekurish.

ROM 10:8 Po ē`thotė, pra? ``Fjala ėshtė pranė teje, nė gojėn tėnde dhe nė zemrėn tėnde``. Kjo ėshtė fjala e besimit, qė ne predikojmė;

ROM 10:9 sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh.

ROM 10:10 Sepse me zemėr, njeriu beson nė drejtėsi dhe me gojė bėhet rrėfim pėr shpėtim,

ROM 10:11 sepse Shkrimi thotė: ``Kushdo qė beson nė tė, nuk do tė turpėrohet``.

ROM 10:12 Sepse nuk ka dallim nė mes Judeut dhe Grekut, sepse njė i vetėm ėshtė Perėndia i tė gjithėve, i pasur ndaj tė gjithė atyre qė e thėrrasin.

ROM 10:13 Nė fakt: ``Kushdo qė do ta thėrrasė emrin e Zotit do tė shpėtohet``.

ROM 10:14 Si do ta thėrrasin, pra, atė, tė cilit nuk i besuan? Dhe si do tė besojnė tek ai pėr tė cilin nuk kanė dėgjuar? Dhe si do tė dėgjojnė, kur s`ka kush predikon?

ROM 10:15 Dhe si do tė predikojnė pa qenė dėrguar? Siē ėshtė shkruar: ``Sa tė bukura janė kėmbėt e atyre qė shpallin paqen, qė shpallin lajme tė mira!``.

ROM 10:16 Por jo tė gjithė iu bindėn ungjillit, sepse Isaia thotė: ``O Perėndi, kush i besoi predikimit tonė?``.

ROM 10:17 Besimi, pra, vjen nga dėgjimi, dhe dėgjimi vjen nga fjala e Perėndisė.

ROM 10:18 Por unė them: Mos nuk dėgjuan? Madje, ``Zėri i tyre mori mbarė dheun dhe fjalėt e tyre shkuan deri nė skajet mė tė largėta tė tokės``.

ROM 10:19 Por unė them: ``Mos nuk e kuptoi Izraeli? Moisiu tha i pari: ``Unė do t`ju shtie nė xhelozi me njė komb qė s`ėshtė fare komb; do t`ju bėj tė zemėroheni me anė tė njė kombi tė marrė``.

ROM 10:20 Dhe Isaia me guxim thotė: ``Unė u gjeta nga ata qė nuk mė kėrkonin, unė iu shfaqa atyre qė nuk pyesnin pėr mua``.

ROM 10:21 Por lidhur me Izraelin ai thotė: ``Gjithė ditėn i shtriva duart e mia drejt njė populli tė pabindur dhe kundėrthėnės``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase