Main Index: Albanian Bible

 

Romans 2

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16]

ROM 2:1 Prandaj, o njeri, cilido tė jesh ti qė e gjykon, je i pafalshėm sepse nė kėtė qė gjykon tjetrin, dėnon vetveten, sepse ti qė gjykon bėn tė njėjtat gjėra.

ROM 2:2 Por ne e dimė se gjykimi i Perėndisė ėshtė sipas sė vėrtetės mbi ata qė bėjnė gjėra tė tilla.

ROM 2:3 Dhe mendon, vallė, o njeri qė gjykon ata qė bėjnė tė tilla gjėra qė edhe ti i bėn, t`i shpėtosh gjykimit tė Perėndisė?

ROM 2:4 Apo i pėrēmon pasuritė e mirėsisė sė tij, tė durimit dhe zemėrgjerėsisė sė tij, duke mos njohur qė mirėsia e Perėndisė tė prin nė pendim?

ROM 2:5 Por ti, pėr shkak tė ashpėrsisė sate dhe tė zemrės sė papenduar, po mbledh pėr veten tėnde zemėrim pėr ditėn e zemėrimit dhe tė zbulesės sė gjykimit tė drejtė tė Perėndisė,

ROM 2:6 qė do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij:

ROM 2:7 jetė tė pėrjetshme atyre qė kėrkojnė lavdi, nder e pavdekėsi, duke ngulmuar nė veprat e mira;

ROM 2:8 ndėrsa atyre qė kundėrshtojnė e nuk i binden sė vėrtetės, por i binden padrejtėsisė, indinjatė dhe zemėrim.

ROM 2:9 Mundim dhe ankth mbi ēdo shpirt njeriu qė bėn tė ligėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut;

ROM 2:10 por lavdi, nder e paqe cilitdo qė bėn tė mirėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut.

ROM 2:11 Sepse te Perėndia nuk ka anėsi.

ROM 2:12 Nė fakt tė gjithė ata qė kanė mėkatuar pa ligjin, do tė humbasin gjithashtu pa ligj; dhe tė gjithė ata qė kanė mėkatuar nėn ligjin do tė gjykohen sipas ligjit,

ROM 2:13 sepse jo ata qė dėgjojnė ligjin janė tė drejtė para Perėndisė, por ata qė e zbatojnė ligjin do tė shfajėsohen.

ROM 2:14 Nė fakt kur johebrenjtė, qė s`kanė ligjin, nga natyra bėjnė punėt e ligjit, ata, megjithėse s`kanė ligjin, janė ligj pėr vetveten;

ROM 2:15 kėta tregojnė veprėn e ligjit tė shkruar nė zemrat e tyre pėr dėshminė qė jep ndėrgjegja e tyre, dhe sepse mendimet e tyre shfajėsojnė ose edhe akuzojnė njėri-tjetrin,

ROM 2:16 ditėn nė tė cilėn Perėndia do tė gjykojė tė fshehtat e njerėzve me anė tė Jezu Krishtit, sipas ungjillit tim.

ROM 2:17 Ja, ti quhesh Jude, bazohesh mbi ligjin dhe lėvdohesh nė Perėndinė,

ROM 2:18 njeh vullnetin e tij dhe dallon gjėrat e rėndėsishme, duke qenė i mėsuar prej ligjit,

ROM 2:19 dhe je i bindur se je prijėsi i tė verbėrve, drita e atyre qė janė nė errėsirė,

ROM 2:20 udhėzues i tė marrėve, mėsues i tė miturve, sepse ke formėn e njohurisė dhe tė sė vėrtetės nė ligj.

ROM 2:21 Ti, pra, qė mėson tė tjerėt, nuk mėson veten? Ti qė predikon se nuk duhet vjedhur, vjedh?

ROM 2:22 Ti qė thua se nuk duhet shkelur kurora, shkel kurorėn? Ti qė ke neveri pėr idhujt, pse i plaēkit tempujt?

ROM 2:23 Ti qė lėvdohesh me ligjin, e ēnderon Perėndinė duke e shkelur ligjin?

ROM 2:24 Nė fakt, siē ėshtė shkruar: ``Pėr shkakun tuaj, emri i Perėndisė blasfemohet ndėr johebrenj``.

ROM 2:25 Sepse rrethprerja ėshtė e dobishme nė qoftė se ti respekton ligjin, por nė qoftė se je shkelės i ligjit, rrethprerja jote bėhet mosrrethprerje.

ROM 2:26 Prandaj nė qoftė se njė i parrethprerė respekton statutet e ligjit, a nuk do tė ēmohet parrethprerja e tij si rrethprerje?

ROM 2:27 Dhe, nė qoftė se ai qė prej natyrės ėshtė i parrethprerė e plotėson ligjin, a nuk do tė tė gjykojė ai ty qė me shkronjėn dhe me rrethprerjen je shkelės i ligjit?

ROM 2:28 Nė fakt Jude nuk ėshtė ai qė duket i tillė nga jashtė, dhe rrethprerja nuk ėshtė ajo qė duket nė mish;

ROM 2:29 por Jude ėshtė ai qė ėshtė i tillė pėrbrenda, dhe rrethprerja ėshtė ajo e zemrės, nė frymė dhe jo nė shkronjė; dhe pėr njė Jude tė tillė lavdėrimi nuk buron nga njerėzit, por nga Perėndia.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase