Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 24

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 24:1 Tani kur Jezusi doli nga tempulli dhe po largohej, dishepujt e tij iu afruan pėr t`i treguar ndėrtesat e tempullit.

MT 24:2 Por Jezusi u tha atyre: ``A nuk i shikoni ju tė gjitha kėto? Nė tė vėrtetė po ju them se kėtu nuk do tė mbetet asnjė gur mbi gur qė nuk do tė rrėnohet``.

MT 24:3 Pastaj, kur ai u ul tė rrinte nė malin e Ullinjve, dishepujt e vet iu afruan mėnjanė dhe i thanė: ``Na thuaj, kur do tė ndodhin kėto gjėra? Dhe cila do tė jetė shenja e ardhjes sate dhe e mbarimit tė botės?``.

MT 24:4 Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur u tha atyre: ``Ruhuni se mos ju mashtron ndokush!

MT 24:5 Sepse shumė do tė vijnė nė emrin tim, duke thėnė: "Unė jam Krishti" dhe do tė mashtrojnė shumė njėrėz.

MT 24:6 Atėherė do tė dėgjoni tė flitet pėr lufta dhe pėr ushtima luftash; ruhuni tė mos shqetėsoheni, sepse tė gjitha kėto duhet tė ndodhin, por ende mbarimi nuk do tė ketė ardhur.

MT 24:7 Do tė ngrihet, pra, popull kundėr populli dhe mbretėri kundėr mbretėrie; do tė ketė zi buke, murtajė dhe tėrmete nė vende tė ndryshme.

MT 24:8 Por tė gjitha kėto gjėra do tė jenė vetėm fillimi i dhembjeve tė lindjes.

MT 24:9 Atėherė do t`ju dorėzojnė nė mundime dhe do t`ju vrasin; dhe tė gjithė kombet do t`ju urrejnė pėr shkak tė emrit tim.

MT 24:10 Atėherė shumė do tė skandalizohen, do ta tradhėtojnė njeri tjetrin dhe do tė urrejnė njeri tjetrin.

MT 24:11 Dhe do tė dalin shumė profetė tė rremė, dhe do tė mashtrojnė shumė njerėz.

MT 24:12 Dhe, duke qenė se paudhėsia do tė shumohet, shumėkujt do t`i ftohet dashuria;

MT 24:13 por ai qė do tė ngulmojė deri nė fund do tė shpėtohet.

MT 24:14 Dhe ky ungjill i mbretėrisė do tė predikohet nė gjithė botėn si njė dėshmi pėr gjithė kombet, dhe atėherė do tė vijė mbarimi``.

MT 24:15 ``Kur tė shihni, pra, neverinė e shkretimit, qė ėshtė parathėnė nga profeti Daniel, qė ka zėnė vend nė vendin e shenjtė (kush lexon le ta kuptojė),

MT 24:16 atėherė ata qė janė nė Jude, le tė ikin ndėr male.

MT 24:17 Kush ndodhet mbi taracėn e shtėpisė, tė mos zbresė pėr tė marrė diēka nė shtėpinė e vet;

MT 24:18 dhe kush ėshtė ndėr ara, tė mos kthehet pėr tė marrė mantelin e tij.

MT 24:19 Por mjerė gratė shtatzėna dhe ato qė do t`u japin gji fėmijėve nė ato ditė!

MT 24:20 Dhe lutuni qė ikja juaj tė mos ndodhė nė dimėr, as tė shtunėn,

MT 24:21 sepse atėherė do tė ketė njė mundim aq tė madh, sa nuk ka ndodhur kurrė qė nga krijimi i botės e deri mė sot, dhe as nuk do tė ketė mė kurrė!

MT 24:22 Dhe, po tė mos shkurtoheshin ato ditė, asnjė mish nuk do tė shpėtonte; por pėr shkak tė tė zgjedhurve, ato ditė do tė shkurtohen.

MT 24:23 Atėherė, nė qoftė se dikush do t`ju thotė: "Ja, Krishti ėshtė kėtu", ose "Éshtė atje", mos i besoni.

MT 24:24 Sepse do tė dalin krishtėr tė rremė dhe profetė tė rremė, dhe do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe mrrekulli tė tilla aq sa t`i mashtrojnė, po tė ishte e mundur, edhe tė zgjedhurit.

MT 24:25 Ja, unė ju paralajmėrova.

MT 24:26 Pra, nė qoftė se ju thonė: "Ja, ėshtė nė shkretėtirė", mos shkoni atje: "Ja, ėshtė nė dhomat e fshehta", mos u besoni.

MT 24:27 Sepse, si vetėtima qė del nga lindja dhe flakėron deri nė perėndim, kėshtu do tė jetė ardhja e Birit tė njeriut.

MT 24:28 Sepse ku tė ketė kėrma, aty do tė mblidhen shqiponjat``.

MT 24:29 ``Tani, fill pas pikėllimit tė atyre ditėve, dielli do tė erret dhe hėna nuk do tė japė dritėn e vet, yjet do tė bien nga qielli dhe fuqitė e qiejve do tė tronditen.

MT 24:30 Dhe atėherė do tė duket nė qiell shenja e Birit tė njeriut; dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.

MT 24:31 Ai do t`i dėrgojė engjėjt e vet me tinguj tė fuqishėm borie; dhe ata do t`i mbledhin tė zgjedhurit e tij nga tė katėr erėrat, nga njė skaj i qiellit te tjetri.

MT 24:32 Tani mėsoni nga fiku kėtė shėmbėlltyrė: kur tashmė degėt e tij njomėsohen dhe nxjerrin gjethet, ta dini se vera ėshtė afėr.

MT 24:33 Kėshtu edhe ju, kur t`i shihni tė gjitha kėto gjėra, ta dini se ai ėshtė afėr, madje te dera.

MT 24:34 Nė tė vėrtetė po ju them se ky brez nuk do tė kalojė, pa u realizuar tė gjitha kėto.

MT 24:35 Qielli dhe toka do tė kalojnė, por fjalėt e mia nuk do tė kalojnė.

MT 24:36 Tani sa pėr atė ditė dhe pėr atė orė, askush s`e di, as engjėjt e qieive, por vetėm Ati im.

MT 24:37 Por, ashtu si qe nė ditėt e Noeut, kėshtu do tė jetė edhe nė ardhjen e Birit tė njeriut.

MT 24:38 Sepse, ashtu si nė ditėt pėrpara pėrmbytjes, njerėzit hanin dhe pinin, martoheshin dhe martonin, derisa Noeu hyri nė arkė;

MT 24:39 dhe nuk kuptuan asgjė, deri sa erdhi pėrmbytja dhe i fshiu tė gjithė; kėshtu do tė ndodhė nė ardhjen e Birit tė njeriut.

MT 24:40 Atėherė dy do tė jenė nė arė, njė do tė merret dhe tjetri do tė lihet.

MT 24:41 dy gra do tė bluajnė nė mulli, njė do tė merret dhe tjetra do tė lihet.

MT 24:42 Rrini zgjuar, pra, sepse nuk e dini nė cilėn orė do tė vijė Zoti juaj.

MT 24:43 Por dijeni kėtė, se ta dinte i zoti i shtėpisė nė ēfarė orė tė natės do tė vijė vjedhėsi, do tė rrinte zgjuar dhe nuk do tė lejonte t`i shpėrthehej shtėpia.

MT 24:44 Prandaj edhe ju jini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju nuk mendoni``.

MT 24:45 ``Cili ėshtė, pra, ai shėrbėtor besnik dhe i menēur, qė zotėria e tij e caktoi pėrmbi shtėpiarėt e vet, pėr t`u dhėnė atyre ushqimin nė kohėn e duhur?

MT 24:46 Lum ai shėrbėtor qė, kur tė kthehet zotėria e tij, e gjen duke bėrė kėshtu.

MT 24:47 Nė tė vėrtetė po ju them se ai do t`ia besojė administrimin e gjithė pasurisė sė vet.

MT 24:48 Por, nė qoftė se ky shėrbėtor i mbrapshtė, thotė nė zemėr tė vet: "Zotėria ime vonon tė vijė",

MT 24:49 dhe fillon t`i rrahė shokėt e vet dhe tė hajė e tė pijė me pijanecėt;

MT 24:50 zotėria e kėtij shėrbėtori do tė vijė nė atė ditė kur ai nuk e pret dhe nė atė orė kur ai nuk e di;

MT 24:51 do ta ndėshkojė rėndė dhe do t`i rezervojė fatin e hipokritėve. Atje do tė jetė e qara dhe kėrcėllim dhėmbėsh``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase