Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 1

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 1:1 Libri i gjenealogjisė sė Jezu Krishtit, birit tė Davidit, birit tė Abrahamit.

MT 1:2 Abrahamit i lindi Isaku; Isakut i lindi Jakobi; Jakobit i lindi Juda dhe vėllezėrit e tij.

MT 1:3 Judės i lindi nga Tamara Faresi dhe Zara; Faresit i lindi Esromi; Esromit i lindi Arami;

MT 1:4 Aramit i lindi Aminadabi; Aminadabit i lindi Naasoni; Naasonit i lindi Salmoni.

MT 1:5 Salmonit i lindi Boozi nga Rahabi; Boozit i lindi Obedi nga Ruthi; Obedit i lindi Jeseu.

MT 1:6 Jeseut i lindi Davidi mbret; mbretit David i lindi Salomoni nga ajo qė kishte qenė bashkėshortja e Urias.

MT 1:7 Salomonit i lindi Roboami; Roboamit i lindi Abia; Abias i lindi Asai.

MT 1:8 Asait i lindi Jozafati; Jozafatit i lindi Jorami; Joramit i lindi Ozia.

MT 1:9 Ozias i lindi Joatami; Joatamit i lindi Akazi; Akazit i lindi Ezekia.

MT 1:10 Ezekias i lindi Manaseu; Manaseut i lindi Amoni; Amonit i lindi Josia.

MT 1:11 Josias i lindi Jekonia dhe vėllezėrit e tij nė kohėn e internimit nė Babiloni.

MT 1:12 Pas internimit nė Babiloni Jekonias i lindi Salatieli; Salatielit i lindi Zorobabeli.

MT 1:13 Zorobabelit i lindi Abiudi; Abiudit i lindi Eliakimi; Eliakimit i lindi Azori.

MT 1:14 Azorit i lindi Sadoku; Sadokut i lindi Akimi; Akimit i lindi Eliudi.

MT 1:15 Eliudit i lindi Eleazari, Eleazarit i lindi Matthani, Matthanit i lindi Jakobi.

MT 1:16 Jakobit i lindi Jozefi, bashkėshorti i Marisė, nga e cila lindi Jezusi, qė quhet Krisht.

MT 1:17 Kėshtu tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Davidi bėhen katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga Davidi deri te internimi nė Babiloni, katėrmbėdhjetė breza; dhe, nga internimi nė Babiloni deri te Krishti, katėrmbėdhjetė breza.

MT 1:18 Tani lindja e Jezu Krishtit ndodhi nė kėtė mėnyrė: Maria, nėna e tij, i ishte premtuar Jozefit, por para se tė fillonin tė rrinin bashkė, mbeti shtatzėnė nga Frymėn e Shenjtė.

MT 1:19 Atėherė Jozefi, i fejuari i saj, i cili ishte njeri i drejtė dhe nuk donte ta poshtėronte botėrisht, vendosi ta linte fshehtas.

MT 1:20 Por, ndėrsa bluante me vete kėto ēėshtje, ja qė iu shfaq nė ėndėrr njė engjell i Zotit dhe i tha: ``Jozef, bir i Davidit, mos ki frikė ta marrėsh me vete Marinė si gruan tėnde, sepse ē`ėshtė ngjizur nė tė ėshtė vepėr e Frymės sė Shenjtė.

MT 1:21 Dhe ajo do tė lindė njė djalė dhe ti do t`i vėsh emrin Jezus, sepse ai do tė shpėtojė popullin e tij nga mėkatet e tyre``.

MT 1:22 E gjithė kjo ndodhi qė tė pėrmbushej fjala e Zotit, e thėnė me anė tė profetit qė thotė:

MT 1:23 ``Ja, virgjėresha do tė mbetet shtatzėnė dhe do tė lindė njė djalė, tė cilit do t`i venė emrin Emanuel, qė do tė thotė: "Zoti me ne"``.

MT 1:24 Dhe Jozefi, si u zgjua nga gjumi, veproi ashtu siē e kishte urdhėruar engjėlli i Zotit dhe e mori pranė vetės gruan e tij;

MT 1:25 por ai nuk e njohu, derisa ajo lindi djalin e saj tė parėlindur, tė cilit ia vuri emrin Jezus.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase