Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 15

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 15:1 Atėherė skribėt dhe farisenjtė e Jeruzalemit erdhėn te Jezusi dhe i thanė:

MT 15:2 ``Pėrse dishepujt e tu shkelin traditėn e pleqve? Sepse nuk i lajnė duart para se tė hanė``.

MT 15:3 Por ai u pėrgjigj dhe u tha atyre: ``Dhe ju pėrse shkelni urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj?

MT 15:4 Perėndia, nė fakt, ka urdhėruar kėshtu: "Ndero atin dhe nėnėn"; dhe: "Ai qė e mallkon tė atin ose tė ėmėn tė dėnohet me vdekje".

MT 15:5 Kurse ju thoni: "Kushdo qė i thotė atit ose nėnės: "Gjithēka me tė cilėn mund tė tė mbaja i ėshtė ofruar Perėndisė",

MT 15:6 ai nuk ėshtė mė i detyruar tė nderojė atin e vet dhe nėnėn e vet. Kėshtu ju keni prapėsuar urdhėrimin e Perėndisė pėr shkak tė traditės suaj.

MT 15:7 Hipokritė, mirė profetizoi Isaia pėr ju kur tha:

MT 15:8 "Ky popull po mė afrohet me gojė dhe mė nderon me buzėt; por zemra e tyre rri larg meje.

MT 15:9 Dhe mė kot mė nderojnė, duke i mėsuar doktrina qė janė urdhėrime nga njerėzit"``.

MT 15:10 Pastaj e thirri turmėn pranė tij dhe u tha atyre: ``Dėgjoni dhe kuptoni:

MT 15:11 Njeriun nuk e ndot ēfarė i hyn nė gojė, por ajo qė del nga goja e tij e ndot njeriun``.

MT 15:12 Atėherė dishepujt e tij iu afruan dhe i thanė: ``A e di se farisenjtė, kur i dėgjuan kėto fjalė u skandalizuan?``.

MT 15:13 Por ai duke u pėrgjigjur u tha: ``Ēdo bimė qė Ati im qiellor nuk e ka mbjellė, do tė shkulet me rrėnjė.

MT 15:14 Hiqni dorė prej tyre; ata janė tė verbėr, prijės tė verbėrish; dhe nė qoftė se njė i verbėr i prin njė tė verbėri tjetėr, tė dy do tė bien nė gropė``.

MT 15:15 Atėherė Pjetri iu pėrgjigj dhe i tha: ``Na e shpjego kėtė shėmbėlltyrė``.

MT 15:16 Dhe Jezusi tha: ``As juve s`keni kuptuar akoma?

MT 15:17 A nuk e kuptoni se ēdo gjė qė hyn nė gojė kalon nė bark dhe jashtėqitet nė gjiriz?

MT 15:18 Por gjėrat qė dalin nga goja, dalin nga zemra; dhe ato ndotin njeriun.

MT 15:19 Sepse nga zemra dalin mendimet e mbrapshta, vrasjet, shkeljet e kurorės; kurvėria, vjedhjet, dėshmitė e rreme, blasfemitė.

MT 15:20 Kėto janė gjėrat qė e ndotin njeriun, kurse tė hash pa i larė duart nuk e ndot njeriun``.

MT 15:21 Pastaj Jezusi, pasi u largua qė andej, u nis drejt rrethinave tė Tiros dhe tė Sidonit.

MT 15:22 Dhe ja, njė grua kananease, qė kishte ardhur nga ato anė, filloi tė bėrtasė duke thėnė: ``Ki mėshirė pėr mua, o Zot, o Bir i Davidit! Vajza ime ėshtė tmerrėsisht e pushtuar nga njė demon!``.

MT 15:23 Por ai nuk iu pėrgjigj fare. Dhe dishepujt e tij iu afruan dhe iu lutėn duke thėnė: ``Lėshoje atė, sepse po bėrtet pas nesh``.

MT 15:24 Por ai u pėrgjigj dhe tha: ``Unė nuk jam dėrguar gjetiu, pėrveē te delet e humbura tė shtėpisė sė Izraelit``.

MT 15:25 Por ajo erdhi dhe e adhuroi, duke thėnė: ``O Zot, ndihmomė!``.

MT 15:26 Ai u pėrgjigj, duke thėnė: ``Nuk ėshtė gjė e mirė tė marrėsh bukėn e fėmijėve dhe t`ua hedhėsh kėlyshėve tė qenve``.

MT 15:27 Por ajo tha: ``Éshtė e vėrtetė, Zot, sepse edhe kėlyshėt e qenve hanė thėrrimet qė bien nga tryeza e zotėrinjve tė tyre``.

MT 15:28 Atėherė Jezusi iu pėrgjigj duke thėnė: ``O grua, i madh ėshtė besimi yt! T`u bėftė ashtu si dėshiron``. Dhe qė nė atė ēast e bija u shėrua.

MT 15:29 Pastaj, mbasi u nis qė andej, Jezusi erdhi pranė detit tė Galilesė, u ngjit nė mal dhe u ul atje.

MT 15:30 Dhe iu afruan turma tė mėdha qė sillnin me vete tė ēalė, tė verbėr, memecė, sakatė dhe shumė tė tjerė; i ulėn pėrpara kėmbėve tė Jezusit dhe ai i shėroi.

MT 15:31 Turmat mrrekulloheshin kur shikonin se memecėt flisnin, sakatėt shėroheshin, tė ēalėt ecnin dhe tė verbėrit shihnin; dhe lėvdonin Perėndinė e Izraelit.

MT 15:32 Dhe Jezusi i thirri dishepujt e vet pranė vetes dhe u tha: ``Unė kam mėshirė pėr turmėn, sepse u bėnė tri ditė qė rri me mua dhe nuk ka asgjė pėr tė ngrėnė; nuk dua t`i nis tė pangrėnė, se mos ligėshtohen gjatė rrugės``.

MT 15:33 Dhe dishepujt e tij i thanė: ``Po ku mund tė gjejmė nė kėtė vend tė shkretė aq bukė sa tė ngopim njė turmė kaq tė madhe?``.

MT 15:34 Dhe Jezusi u tha atyre: ``Sa bukė keni?``. Ata thanė: ``Shtatė dhe pak peshq tė vegjėl``.

MT 15:35 Atėherė ai u dha urdhėr turmave qė tė uleshin pėr tokė.

MT 15:36 Pastaj i mori shtatė bukėt dhe peshqit, falėnderoi, i theu dhe ua dha dishepujve tė tij, dhe dishepujt turmės.

MT 15:37 Dhe tė gjithė hėngrėn dhe u ngopėn; dhe ngritėn tepricėn e copave, shtatė kosha plot.

MT 15:38 Dhe ata qė hėngrėn ishin katėr mijė burra, pa i numėruar gratė dhe fėmijėt.

MT 15:39 Pastaj, mbasi e lejoi turmėn, hipi nė barkė dhe u drejtua pėr nė krahinėn e Magdalas.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase