Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 17:1 Mbas gjashtė ditėsh Jezusi mori me vete Pjetrin, Jakobin dhe Gjonin, vėllanė e tij, dhe i ēoi mbi njė mal tė lartė, nė vetmi;

MT 17:2 dhe u shpėrfytyrua pėrpara tyre: fytyra e tij shkėlqeu si dielli dhe rrobat e tij u bėnė tė bardha si drita.

MT 17:3 Dhe ja, iu shfaqėn atyre Moisiu dhe Elia, tė cilėt bisedonin me tė.

MT 17:4 Atėherė Pjetri, duke marrė fjalėn, i tha Jezusit: ``Zot, ėshtė mirė qė ne jemi kėtu; po tė duash, do tė ngremė kėtu tri ēadra: njė pėr ty, njė pėr Moisiun dhe njė pėr Elian``.

MT 17:5 Ndėrsa ai fliste akoma, ja njė re plot dritė i mbuloi; dhe nga reja u dėgjua njė zė qė thoshte: ``Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė jam kėnaqur: dėgjojeni!``.

MT 17:6 Dhe dishepujt, sapo e dėgjuan kėtė, ranė me fytyrė pėr tokė dhe i zuri njė frikė e madhe.

MT 17:7 Por Jezusi u afrua, i preku dhe tha: ``Ēohuni dhe mos kini frikė!``.

MT 17:8 Dhe ata, kur i ēuan sytė, nuk panė njeri, pėrveē Jezusit vetėm.

MT 17:9 Pastaj, kur po zbrisnin nga mali, Jezusi u dha atyre kėtė urdhėr duke thėnė: ``Mos i flisni askujt pėr kėtė vegim, derisa i Biri i njeriut tė jetė ringjallur prej sė vdekuri``.

MT 17:10 Atėherė dishepujt e tij e pyetėn duke thėnė: ``Vallė pse skribėt thonė se duhet tė vijė mė parė Elia?``.

MT 17:11 Dhe Jezusi u pėrgjigj: ``Vėrtetė Elia duhet tė vijė mė parė dhe tė rivendosė ēdo gjė.

MT 17:12 Por unė ju them se Elia ka ardhur dhe ata nuk e kanė njohur, madje u sollėn me tė si deshėn; kėshtu edhe Birit tė njeriut do t`i duhet tė vuajė prej tyre``.

MT 17:13 Atėherė dishepujt e kuptuan se u kishte folur pėr Gjon Pagėzorin.

MT 17:14 Kur arritėn afėr turmės, njė burrė iu afrua dhe, duke u gjunjėzuar para tij,

MT 17:15 tha: ``Zot, ki mėshirė pėr birin tim, sepse ėshtė epileptik dhe vuan shumė; shpesh ai bie nė zjarr dhe shpesh nė ujė.

MT 17:16 Tani unė e solla te dishepujt e tu, por ata nuk mundėn ta shėrojnė``.

MT 17:17 Dhe Jezusi duke u pėrgjigjur tha: ``O brez qė nuk beson dhe i ēoroditur! Deri kur do tė qėndroj midis jush? Deri kur do t`ju duroj? E sillni kėtu tek unė``.

MT 17:18 Atėherė Jezusi e qortoi demonin dhe ky doli nga djali; dhe qė nga ai ēast djali u shėrua.

MT 17:19 Atėherė dishepujt iu afruan Jezusit mėnjanė dhe i thanė: ``Pėrse ne nuk ishim nė gjendje ta dėbonim?``.

MT 17:20 Dhe Jezusi u tha atyre: ``Prej mosbesimit tuaj; sepse nė tė vėrtetė, unė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t`i thoni kėtij mali: "Zhvendosu nga kėtu atje", dhe ai do tė zhvendoset; dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju.

MT 17:21 Por ky lloji demoni nuk del veēse me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit``.

MT 17:22 Por, ndėrsa ata qėndronin nė Galile, Jezusi u tha atyre: ``Biri i njeriut do t`u dorėzohet nė duart e njerėzve,

MT 17:23 dhe ata do ta vrasin; por ditėn e tretė ai do tė ringjallet``. Dhe ata u pikėlluan shumė.

MT 17:24 Kur arritėn nė Kapernaum, vjelėsit e tė drahmeve iu afruan Pjetrit dhe thanė: ``Mėsuesi juaj a e paguan taksėn e tempullit?``.

MT 17:25 Ai tha: ``Po``. Kur hyri nė shtėpi, Jezusi e priti pėrpara duke thėnė: ``Ē`mendon ti, Simon? Prej kujt i marrin haraēet ose taksat mbretėrit e dheut? Prej bijve tė vet apo prej tė huajve?``.

MT 17:26 Pjetri i tha: ``Prej tė huajve``. Jezusi tha: ``Bijtė, pra, pėrjashtohen.

MT 17:27 Megjithatė, pėr tė mos i skandalizuar ata, shko nė det, hidhe grepin dhe merr peshkun e parė qė do vijė lart, hapja gojėn dhe do tė gjesh njė staterė; merre dhe jepjau atyre pėr ty dhe pėr mua``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase