Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 6

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 6:1 ``Mos e jepni lėmoshėn tuaj para njerėzve, me qėllim qė ata t`ju admirojnė; pėrndryshe nuk do tė shpėrbleheni te Ati juaj, qė ėshtė nė qiej.

MT 6:2 Kur do tė japėsh lėmoshė, pra, mos i bjer borisė para teje, ashtu siē bėjnė hipokritėt nė sinagoga dhe nė rrugėt, pėr tė qenė tė nderuar nga njerėzit; nė tė vėrtetė ju them, se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

MT 6:3 Madje kur jep lėmoshė, e majta jote tė mos dijė ē`bėn e djathta,

MT 6:4 qė lėmosha jote tė jepet fshehurazi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė haptas.

MT 6:5 Dhe kur ti lutesh, mos u bėj si hipokritėt, sepse atyre u pėlqen tė luten nė kėmbė nė sinagoga dhe nė sheshet e rrugėve, nė mėnyrė qė njerėzit t`i shohin; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

MT 6:6 Por ti, kur lutesh, futu nė dhomėzėn tėnde, mbylle derėn dhe lutju Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė publikisht.

MT 6:7 Por kur ju luteni, mos pėrdorni pėrsėritje tė kota siē bėjnė paganėt, sepse ata mendojnė se do t`u plotėsohet lutja se kanė pėrdorur shumė fjalė.

MT 6:8 Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t`i kėrkoni.

MT 6:9 Ju, pra, lutuni kėshtu: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt.

MT 6:10 Ardhtė mbretėria jote. U bėftė vullneti yt nė tokė si nė qiell.

MT 6:11 Bukėn tonė tė pėrditshme na e jep sot.

MT 6:12 Dhe na i fal fajet tona, ashtu siē ua falim ne fajtorėve tanė.

MT 6:13 Dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na ēliro nga i ligu, sepse jotja ėshtė mbretėria dhe fuqia dhe lavdia pėrjetė. Amen".

MT 6:14 Sepse nė qoftė se ju ua falni njerėzve gabimet e tyre, Ati juaj qiellor do t`jua falė edhe juve;

MT 6:15 por nė qoftė se ju nuk ua falni njerėzve gabimet e tyre, as Ati juaj nuk do t`ua falė juve gabimet tuaja.

MT 6:16 Dhe kur tė agjėroni, mos u tregoni tė pikėlluar si hipokritėt; sepse ata shfytyrohen pėr t`u treguar njerėzve se agjėrojnė; nė tė vėrtetė ju them se ata tashmė e kanė marrė shpėrblimin e tyre.

MT 6:17 Kurse ti, kur tė agjėrosh, vajose kokėn dhe laje fytyrėn,

MT 6:18 me qėllim qė tė mos u tregosh njerėzve se ti agjėron, por Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, i cili shikon nė fshehtėsi, do ta japė shpėrblimin publikisht.

MT 6:19 Mos mblidhni pėr vete thesare mbi tokė, ku i brejnė tenja dhe ndryshku, dhe ku vjedhėsit shpėrthejnė dhe vjedhin,

MT 6:20 pėrkundrazi mblidhni pėr vete thesare nė qiell, ku as tenja as ndryshku nuk prishin dhe ku vjedhėsit nuk shpėrthejnė dhe nuk vjedhin.

MT 6:21 Sepse ku ėshtė thesari juaj do tė jetė edhe zemra juaj.

MT 6:22 Drita e trupit ėshtė syri; nė qoftė se syri yt ėshtė i pastėr, gjithė trupi yt do tė jetė i ndriēuar,

MT 6:23 por nė qoftė se syri yt ėshtė i lig, gjithė trupi yt do tė jetė nė errėsirė; nė qoftė se drita, pra, qė ėshtė nė ty ėshtė errėsirė, sa e madhe do tė jetė errėsira!

MT 6:24 Askush nuk mund t`u shėrbejė dy zotėrinjve, sepse ose do tė urrejė njėrin dhe do ta dojė tjetrin; ose do t`i qėndrojė besnik njerit dhe do tė pėrēmojė tjetrin; ju nuk mund t`i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit.

MT 6:25 Prandaj po ju them: mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj, pėr atė qė do tė hani ose do tė pini, as pėr trupin tuaj, pėr atė qė do tė vishni. A nuk ėshtė vallė jeta mė me vlerė se ushqimi dhe trupi mė me vlerė se veshja?

MT 6:26 Vini re zogjtė e qiellit: ata nuk mbjellin, nuk korrin dhe nuk mbledhin nė hambare; megjithatė Ati juaj qiellor i ushqen. A nuk vleni ju shumė mė tepėr se sa ata?

MT 6:27 Dhe cili nga ju, me gjithė kujdesin e tij, mund t`i shtojė shtatit tė tij qoftė edhe njė kubit tė vetėm?

MT 6:28 Pse shqetėsoheni pėr veshjen tuaj? Vini re si rriten zambakėt e fushės: ata nuk lodhen dhe nuk tjerrin;

MT 6:29 dhe unė, pra, po ju them se Salomoni vetė, me gjithė lavdinė e tij, nuk ishte veshur si ndonjė nga ata.

MT 6:30 Tani nėse Perėndia e vesh kėshtu barin e fushės, qė sot ėshtė dhe nesėr hidhet nė furrė, vallė nuk do t`ju veshė shumė mė tepėr ju, njerėz besimpakė?

MT 6:31 Mos u shqetėsoni, pra duke thėnė: "Ēfarė do tė hamė ose ēfarė do tė pimė, ose me ēfarė do tė vishemi?".

MT 6:32 Sepse janė paganėt ata qė kėrkojnė tė gjitha kėto gjėra; Ati juaj qiellor, pra, e di mirė se ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto gjėra.

MT 6:33 Por para sė gjithash kėrkoni mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij dhe tė gjitha kėto gjėra do t`ju shtohen.

MT 6:34 Mos u brengosni, pra, pėr tė nesėrmen, sepse e nesėrmja do tė kujdeset vetė pėr vete. Secilės ditė i mjafton pikėllimi i vet``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase