Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 14

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 14:1 Nė atė kohė Herodi, tetrarku, mori vesh famėn e Jezusit,

MT 14:2 dhe u tha shėrbėtorėve tė vet: ``Ky ėshtė Gjon Pagėzori; ai u ngjall sė vdekuri dhe prandaj fuqitė e mbinatyrshme veprojnė nė tė``.

MT 14:3 Herodi, nė fakt, e kishte arrestuar Gjonin, i kishte hedhur prangat dhe e kishte futur nė burg, pėr shkak tė Herodiadės, gruas sė Filipit, vėllait tė vet.

MT 14:4 Sepse Gjoni i thoshte: ``Nuk ėshtė e lejueshme tė bashkėjetosh me tė!``.

MT 14:5 Dhe, ndonėse donte ta vriste, Herodi kishte frikė nga populli qė e konsideronte Gjonin profet.

MT 14:6 Kur po festohej ditėlindja e Herodit, e bija e Herodiadės vallėzoi pėrpara tij dhe i pėlqeu Herodit

MT 14:7 aq shumė, sa ai i premtoi asaj me betim se do t`i jepte ēfarėdo qė t`i kėrkonte.

MT 14:8 Dhe ajo, e shtyrė nga e ėma, tha: ``Ma jep kėtu, mbi njė pjatė, kokėn e Gjon Pagėzorit``.

MT 14:9 Mbretit i erdhi keq, po pėr shkak tė betimit dhe tė ftuarve qė ishin me tė nė tryezė, urdhėroi qė t`ia japin.

MT 14:10 Kėshtu dėrgoi dikė pėr t`i prerė kokėn Gjon Pagėzorit nė burg;

MT 14:11 dhe kokėn e tij e prunė mbi njė pjatė dhe ia dhanė vajzės; ajo ia ēoi s`ėmės.

MT 14:12 Pastaj erdhėn dishepujt e tij, e morėn trupin dhe e varrosėn, mandej ata shkuan dhe ia treguan ngjarjen Jezusit.

MT 14:13 Kur Jezusi i dėgjoi kėto, u nis qė andej me njė barkė dhe u tėrhoq nė vetmi, nė njė vend tė shkretė. Dhe turmat, kur e morėn vesh, e ndiqnin nė kėmbė nga qytetet.

MT 14:14 Dhe Jezusi, kur doli nga barka, pa njė turmė tė madhe, pati dhembshuri pėr tė dhe shėroi ata qė ishin tė sėmurė.

MT 14:15 Pastaj nė mbrėmje dishepujt e tij iu afruan dhe i thanė: ``Ky vend ėshtė i shkretė dhe u bė vonė; lejo turmat tė shkojnė nėpėr fshatra pėr tė blerė ushqime``.

MT 14:16 Por Jezusi u tha atyre: ``Nuk ėshtė nevoja tė shkojnė; u jepni juve tė hanė``.

MT 14:17 Dhe ata i thanė: ``Ne kėtu nuk kemi tjetėr pėrveē pesė bukė dhe dy peshq``.

MT 14:18 Dhe ai u tha: ``M`i sillni kėtu``.

MT 14:19 Atėherė i urdhėroi qė turmat tė ulen mbi bar; pastaj i mori pesė bukėt dhe dy peshqit dhe, pasi i ēoi sytė drejt qiellit, i bekoi; i ndau bukėt dhe ua dha dishepujve, dhe dishepujt turmave.

MT 14:20 Dhe tė gjithė hėngrėn dhe u ngopėn; pastaj dishepujt mblodhėn tepricat nė dymbėdhjetė kosha plot.

MT 14:21 Dhe ata qė hėngrėn ishin rreth pesė mijė burra, pa i numėruar gratė dhe fėmijėt.

MT 14:22 Fill pas kėsaj Jezusi i detyroi dishepujt e vet tė hyjnė nė barkė dhe t`i prijnė nė bregun tjetėr, deri sa ai t`i lėshojė turmat.

MT 14:23 Mbasi i nisi ato, u ngjit vetėm mbi mal pėr t`u lutur. Dhe kur u ngrys ai gjėndej aty, i vetėm fare.

MT 14:24 Ndėrkaq barka ndodhej nė mes tė detit; dhe pėrplasej nga valėt sepse era i ishte e kundėrt.

MT 14:25 Nė rojėn e katėrt tė natės, Jezusi shkoi drejt tyre, duke ecur mbi det.

MT 14:26 Dishepujt duke parė atė qė po ecte mbi det, u trembėn dhe thanė: ``Éshtė njė fantazmė!``. Dhe filluan tė bėrtasin nga frika;

MT 14:27 por menjėherė Jezusi u foli atyre duke thėnė: ``Qetėsohuni; jam unė, mos kini frikė!``.

MT 14:28 Dhe Pjetri, duke u pėrgjigjur tha: ``Zot, nėse je ti, mė urdhėro tė vij te ti mbi ujėra``.

MT 14:29 Ai tha: ``Eja!``. Dhe Pjetri zbriti nga barka dhe eci mbi ujėra, pėr tė shkuar te Jezusi.

MT 14:30 Por, duke parė erėn e fortė, kishte frikė, dhe duke filluar tė fundosej, bėrtiti duke thėnė: ``O Zot, shpėtomė!``.

MT 14:31 Dhe Jezusi ia zgjati menjėherė dorėn, e zuri dhe i tha: ``O njeri besimpak, pse dyshove?``.

MT 14:32 Pastaj, kur hynė nė barkė, era pushoi.

MT 14:33 Atėherė ata qė ishin nė barkė erdhėn dhe e adhuruan, duke thėnė: ``Me tė vėrtetė ti je Biri i Perėndisė!``.

MT 14:34 Pastaj, mbasi dolėn nė bregun tjetėr, erdhėn nė krahinėn e Gjenezaretit.

MT 14:35 Dhe njerėzit e atij vendi, sapo e njohėn, e pėrhapėn fjalėn nė gjithė krahinėn pėrreth; dhe i sollėn tė gjithė tė sėmurėt;

MT 14:36 dhe iu lutėn qė tė mund t`i preknin tė paktėn cepin e rrobes sė tij; dhe tė gjithė ata qė e prekėn u shėruan plotėsisht.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase