Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 20

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 20:1 ``Mbretėria e qiejve i ngjan, pra, njė zot shtėpie, qė doli herėt nė mėngjes pėr tė pajtuar me mėditje punėtorė pėr vreshtin e vet.

MT 20:2 Mbasi ra nė ujdi me punėtorėt pėr njė denar nė ditė, i dėrgoi nė vreshtin e vet.

MT 20:3 Pastaj doli rreth orės sė tretė dhe pa tė tjerė qė rrinin nė shesh, tė papunė.

MT 20:4 Dhe u tha atyre: "Shkoni edhe ju nė vresht dhe unė do t`ju jap sa ėshtė e drejtė". Dhe ata shkuan.

MT 20:5 Doli pėrsėri rreth orės sė gjashtė dhe orės sė nėntė dhe bėri po ashtu.

MT 20:6 Kur doli pėrsėri rreth orės njėmbėdhjetė, gjeti disa tė tjerė, tė papunė, dhe u tha: "Pėrse rrini gjithė ditėn kėtu pa bėrė asgjė?".

MT 20:7 Ata i thanė: "Sepse askush nuk na ka marrė me mėditje". Ai u tha atyre: "Shkoni edhe ju nė vresht dhe do tė merrni aq sa ėshtė e drejtė".

MT 20:8 Kur erdhi mbrėmja, i zoti i vreshtit i tha kujdestarit tė vet: "Thirri punėtorėt dhe jepu mėditjen e tyre, duke filluar nga ata tė fundit e deri te tė parėt".

MT 20:9 Dhe kur erdhėn ata tė orės njėmbėdhjetė, morėn nga njė denar secili.

MT 20:10 Kur erdhėn tė parėt, menduan se do tė merrnin mė shumė, por edhe ata morėn nga njė denar secili.

MT 20:11 Duke e marrė, murmurisnin kundėr zotit tė shtėpisė,

MT 20:12 duke thėnė: "Kėta tė fundit punuan vetėm njė orė, dhe ti i trajtove si ne qė hoqėm barrėn dhe vapėn e ditės".

MT 20:13 Por ai duke u pėrgjigjur i tha njerit prej tyre: "Mik, unė nuk po tė ha hakun; a nuk re nė ujdi me mua pėr njė denar?

MT 20:14 Merr atė qė tė takon ty dhe shko; por unė dua t`i jap kėtij tė fundit aq sa ty.

MT 20:15 A nuk mė lejohet tė bėj me timen ē`tė dua? Apo bėhesh sylig, sepse unė jam i mirė?".

MT 20:16 Kėshtu tė fundit do tė jenė tė parėt dhe tė parėt tė fundit, sepse shumė janė tė thirrur, por pak janė tė zgjedhur``.

MT 20:17 Pastaj, kur Jezusi po ngjitej nė Jeruzalem, i mori mėnjanė tė dymbėdhjetė dishepujt gjatė rrugės dhe u tha atyre:

MT 20:18 ``Ja, ne ngjitemi nė Jeruzalem dhe Biri i njeriut do t`u dorėzohet krerėve tė priftėrinjve dhe skribėve, dhe ata do ta dėnojnė me vdekje.

MT 20:19 Do t`ua dorėzojnė pastaj nė duart e paganėve qė ta tallin, ta fshikullojnė dhe ta kryqėzojnė; por ai ditėn e tretė do tė ringjallet``.

MT 20:20 Atėherė nėna e bijve tė Zebedeut iu afrua bashkė me bijtė e vet, ra pėrmbys para tij dhe i kėrkoi diēka.

MT 20:21 Dhe ai i tha: ``Ēfarė do?``. Ajo u pėrgjigj: ``Urdhėro qė kėta dy bijtė e mi tė ulen njeri nė tė djathtėn dhe tjetri nė tė majtėn nė mbretėrinė tėnde``.

MT 20:22 Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur tha: ``Ju nuk dini ēfarė kėrkoni; a mund ta pini ju kupėn qė unė do tė pi dhe tė pagėzoheni me pagėzimin me tė cilin unė do tė pagėzohem? Ata i thanė: ``Po, mundemi``.

MT 20:23 Atėherė ai u tha atyre: ``Ju me tė vėrtetė do ta pini kupėn time dhe do tė pagėzoheni me pagėzimin me tė cilin unė do tė pagėzohem; por nuk ėshtė nė dorėn time qė tė uleni nė tė djathtėn time ose nė tė majtėn time, por u ėshtė rezervuar atyre, tė cilėve u ėshtė pėrgatitur nga Ati im``.

MT 20:24 Kur i dėgjuan kėto fjalė, tė dhjetėt tė tjerėt u indinjuan kundėr tė dy vėllezėrve.

MT 20:25 Dhe Jezusi i thirri ata pranė vetes dhe u tha: ``Ju e dini se tė parėt e kombeve i sundojnė ato dhe tė mėdhenjtė pėrdorin pushtet mbi ato,

MT 20:26 por midis jush kėshtu nuk do tė ndodhė; madje secili prej jush qė do tė dojė tė bėhet i madh, qoftė shėrbėtori juaj;

MT 20:27 dhe kushdo prej jush qė do tė dojė tė jetė i pari, qoftė skllavi juaj.

MT 20:28 Sepse edhe Biri i njeriut nuk erdhi qė t`i shėrbejnė, por pėr tė shėrbyer dhe pėr tė dhėnė jetėn e tij si ēmim pėr shpengimin e shumė vetėve.

MT 20:29 Kur po dilnin nga Jeriko, njė turmė e madhe e ndoqi.

MT 20:30 Dhe ja, dy tė verbėr qė uleshin gjatė rrugės, kur dėgjuan se po kalonte Jezusi, filluan tė bėrtasin duke thėnė: ``Ki mėshirė pėr ne, Zot, Biri i Davidit``.

MT 20:31 Por turma i qortoi qė tė heshtnin; por ata bėrtisnin edhe mė fort duke thėnė: ``Ki mėshirė pėr ne, Zot, Biri i Davidit!``.

MT 20:32 Atėherė Jezusi ndaloi, i thirri dhe tha: ``Ēfarė doni tė bėj pėr ju?``.

MT 20:33 Ata i thanė: ``Zot, tė na hapen sytė!``.

MT 20:34 Dhe Jezusi pati mėshirė pėr ta dhe ua preku sytė e tyre; dhe nė atė ēast u erdhi drita e syve dhe ata e ndiqnin.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase