Main Index: Albanian Bible

 

Matthew 18

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28]

MT 18:1 Nė atė orė dishepujt iu afruan Jezusit dhe e pyetėn: ``Kush ėshtė, pra, mė i madhi nė mbretėrinė e qiejve?``.

MT 18:2 Dhe Jezusi, pasi thirri njė fėmijė tė vogėl pranė vetes, e vuri nė mes tyre

MT 18:3 dhe tha: ``Nė tė vėrtetė po ju them: nė qoftė se nuk ktheheni dhe nuk bėheni si fėmijėt e vegjėl, ju nuk do tė hyni fare nė mbretėrinė e qiejve.

MT 18:4 Kush, pra, do tė pėrulet si ky fėmijė i vogėl, do tė jetė mė i madhi nė mbretėrinė e qiejve.

MT 18:5 Dhe kushdo qė e pranon njė fėmijė tė vogėl si ky nė emrin tim, mė pranon mua.

MT 18:6 Por ai qė do tė skandalizojė njė prej kėtyre tė vegjėlve qė besojnė tek unė, do tė jetė mė mirė pėr atė t`i varet nė qafė njė gur mulliri (qė e sjell rrotull gomari) dhe tė zhytet nė thellėsi tė detit.

MT 18:7 Mjerė bota pėr skandalet! Sepse ėshtė nevojshėm tė vijnė skandalėt, por mjerė ai njeri pėr faj tė tė cilit do tė vijė skandali!

MT 18:8 Tani nė qoftė se dora jote ose kėmba jote tė skandalizohet pėr mėkat, preje dhe flake nga vetja; ėshtė mė mirė pėr ty tė hysh nė jetė dorėcung ose i ēalė, se sa tė kesh dy duar dhe dy kėmbė dhe tė hidhesh nė zjarr tė pėrjetshėm.

MT 18:9 Po ashtu, nė qoftė se syri yt tė skandalizohet pėr mėkat, nxirre dhe hidhe larg teje; ėshtė mė mirė pėr ty tė hysh nė jetė vetėm me njė sy se sa t`i kesh tė dy dhe tė tė hedhin nė Gehena tė zjarrit.

MT 18:10 Ruhuni se pėrbuzni ndonjė nga kėta tė vegjėl, sepse unė po ju them se engjėjt e tyre nė qiej shohin vazhdimisht fytyrėn e Atit tim, qė ėshtė nė qiej.

MT 18:11 Sepse Biri i njeriut erdhi pėr tė shpėtuar atė qė qe humbur.

MT 18:12 Si mendoni? Nė qoftė se njė njeri ka njėqind dele dhe njera prej tyre humb rrugėn, a nuk do t`i lėrė ai tė nėntėdhjetė e nėntat mbi male pėr tė kėrkuar atė qė humbi rrugėn?

MT 18:13 Dhe nė se i ndodh ta gjejė, unė ju them nė tė vėrtetė se ai do tė gėzohet mė shumė pėr kėtė, se sa pėr tė nėntėdhjetė e nėntat qė nuk kishin humbur rrugėn.

MT 18:14 Kėshtu ėshtė dėshira e Atit tuaj qė ėshtė nė qiej, qė asnjė nga kėta tė vegjėl tė mos humbasė``.

MT 18:15 ``Por nė qoftė se vėllai yt ka mėkatuar kundėr teje, shko dhe qortoje vetėm pėr vetėm; nė qoftė se tė dėgjon, ti e fitove vėllanė tėnd;

MT 18:16 por nė qoftė se nuk tė dėgjon, merr me vete edhe njė ose dy vetė, qė ēdo fjalė tė vėrtetohet nga goja e dy ose tre dėshmitarėve.

MT 18:17 Nė se pastaj refuzon t`i dėgjojė, thuaja kishės; dhe nė qoftė se refuzon edhe ta dėgjojė kishėn, le tė jetė pėr ty si pagan ose tagrambledhės.

MT 18:18 Nė tė vėrtetė ju them se gjitha gjėrat qė do tė keni lidhur mbi tokė do tė jenė lidhur edhe nė qiell; dhe gjitha gjėrat qė keni zgjidhur mbi tokė do tė jenė zgjidhur edhe nė qiell.

MT 18:19 Po ju them gjithashtu se, nė qoftė se dy prej jush bien nė ujdi mbi tokė tė kėrkojnė ēfarėdo gjėje, kjo do t`u jepet atyre nga Ati im qė ėshtė nė qiej.

MT 18:20 Sepse, kudo qė dy a tre janė bashkuar nė emrin tim, unė jam nė mes tė tyre``.

MT 18:21 Atėherė Pjetri iu afrua dhe tha: ``Zot, nė se vėllai im mėkaton kundėr meje, sa herė duhet ta fal? Deri shtatė herė?``.

MT 18:22 Jezusi i tha: ``Unė nuk tė them deri shtatė herė, por deri shtatėdhjetė herė shtatė.

MT 18:23 Prandaj mbretėria e qiejve i ngjan njė mbreti qė deshi tė bėnte llogaritė me shėrbėtorėt e vet.

MT 18:24 Mbasi filloi t`i bėjė llogaritė, i sollėn njė qė i detyrohej dhjetė mijė talenta.

MT 18:25 Dhe, duke qenė se ky nuk kishte tė paguante, zotėria e tij urdhėroi qė tė shitej ai me gruan e tij, bijtė e tij dhe gjithė ē`kishte, dhe tė shlyejė detyrimin.

MT 18:26 Atėherė ai shėrbėtor i ra ndėr kėmbė e i lutej duke thėnė: "Zot, ki durim me mua dhe unė do t`i paguaj tė gjitha".

MT 18:27 I shtyrė nga dhembshuria, zotėria e atij shėrbėtori e la tė lirė atė dhe ia fali detyrimin.

MT 18:28 Por ai shėrbėtor, si doli, takoi njė nga shėrbėtorėt e tjerė, qė i detyrohej njėqind denarė; dhe, mbasi e zuri pėr fyti, po e mbyste duke thėnė: "Mė paguaj detyrimin qė mė ke".

MT 18:29 Atėherė shėrbėtori shok i tij, i ra ndėr kėmbė dhe iu lut duke thėnė: "Ki durim me mua, dhe do t`i paguaj tė gjitha".

MT 18:30 Por ai nuk deshi, madje shkoi dhe e futi nė burg deri sa ai ta shlyente detyrimin.

MT 18:31 Por shėrbėtorėt e tjerė, kur e panė ngjarjen, u pikėlluan shumė dhe shkuan e i thanė zotėrisė sė tyre gjithēka qė kishte ndodhur.

MT 18:32 Atėherė zotėria e tij e thirri dhe i tha: "Shėrbėtor i lig, unė ta fala gjithė kėtė detyrim, sepse m`u lute.

MT 18:33 A nuk duhej tė kishe mėshirė edhe ti pėr shokun tėnd, ashtu si pata mėshirė unė pėr ty?".

MT 18:34 Dhe zotėria i tij, i zemėruar, ua dorėzoi torturuesve deri sa tė paguante gjithė detyrimin.

MT 18:35 Kėshtu do tė veprojė me ju edhe Ati im qiellor, nė qoftė se secili prej jush nuk e fal me gjithė zemėr vėllanė e vet pėr fajet e tij``.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase