Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 52

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 52:1 Sedekia ishte njėzetenjė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi nė Jeruzalem njėmbėdhjetė vjet. E ėma quhej Hamutal, e bija e Jeremias nga Libnahu.

JER 52:2 Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, nė tė gjitha gjėrat ashtu si kishte bėrė Jehojakimi.

JER 52:3 Kjo ndodhi nė Jeruzalem dhe nė Judė pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit, qė mė nė fund i dėboi nga prania e tij. Pastaj Sedekia ngriti krye kundėr mbretit tė Babilonisė.

JER 52:4 Nė vitin e nėntė tė mbretėrimit tė tij, nė muajin e dhjetė, mė dhjetė tė muajit, Nebukadnetsari, mbreti i Babilonisė, erdhi me gjithė ushtrinė e tij kundėr Jeruzalemit, fushoi kundėr tij dhe ndėrtoi rreth e rrotull ledhat.

JER 52:5 Kėshtu qyteti mbeti i rrethuar deri nė vitin e njėmbėdhjetė tė mbretit Sedekia.

JER 52:6 Nė muajin e katėrt, mė nėntė tė muajit, uria ishte aq e rėndė nė qytet, sa qė nuk kishte mė bukė pėr popullin e vendit.

JER 52:7 Atėherė u hap njė e ēarė nė muret dhe tė gjithė luftėtarėt ikėn, duke dalė natėn nga qyteti nėpėr portėn midis dy mureve, e cila ndodhej pranė kopshtit tė mbretit, megjithėse Kaldeasit ishin rreth qytetit. Kėshtu ata morėn rrugėn e Arabahut.

JER 52:8 Por ushtria e Kaldeasve ndoqi mbretin, e arriti Sedekian nė fushėn e Jerikos, ndėrsa tėrė ushtria e tij po shpėrndahej larg tij.

JER 52:9 Kėshtu ata zunė mbretin dhe e ēuan nė Riblah, nė vendin e Hamathit te mbreti i Babilonisė, qė shqiptoi vendimin kundėr tij.

JER 52:10 Mbreti i Babilonisė vrau pastaj bijtė e Sedekias para syve tė tij dhe vrau gjithashtu tėrė princat e Judės nė Riblah;

JER 52:11 pastaj i nxori sytė Sedekias. Mbreti i Babilonisė e lidhi me pranga prej bronzi, e ēoi nė Babiloni dhe e futi nė burg deri ditėn e vdekjes sė tij.

JER 52:12 Muajin e pestė, mė dhjetė tė muajit (qė ishte viti i nėntėmbėdhjetė i Nebukadnetsarit, mbretit tė Babilonisė), Nebuzaradani, komandanti i rojeve personale nė shėrbim tė mbretit tė Babilonisė, arriti nė Jeruzalem.

JER 52:13 Ai dogji shtėpinė e Zotit dhe shtėpinė e mbretit dhe u vuri flakėn tėrė shtėpive tė Jeruzalemit dhe tėrė shtėpive tė fisnikėve.

JER 52:14 Tėrė ushtria e Kaldeasve qė ishte me komandantin e rojeve rrėzoi tė gjitha muret rreth e qark Jeruzalemit.

JER 52:15 Pastaj Nebuzaradani, komandanti i rojeve, internoi pjesėn mė tė varfėr tė popullit; pjesėn e popullit qė kishte mbetur nė qytet, dezertorėt qė kishin kaluar nė shėrbim tė mbretit tė Babilonisė dhe kusurin e popullsisė.

JER 52:16 Por Nebuzaradani, komandanti i rojeve, la disa nga mė tė varfrit e vendit tė punojnė vreshtat dhe arat.

JER 52:17 Kaldeasit i copėtuan shtyllat prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit, qerret dhe detin prej bronzi qė ishin nė shtėpinė e Zotit dhe e ēuan bronzin nė Babiloni.

JER 52:18 Ata morėn edhe tiganėt, kunjat, thikat, legenėt, kupat dhe tė gjitha veglat prej bronzi, qė pėrdoreshin nė shėrbimin e tempullit.

JER 52:19 Komandanti i rojes mori gjithashtu kupat, mangallėt, legenėt, shandanet, tasat dhe kupat, arin e sendet qė ishin prej ari tė kulluar dhe argjendin e kulluar.

JER 52:20 Sa pėr dy kolonat, pėr detin dhe pėr tė dymbėdhjetė qetė prej bronzi qė ishin poshtė tij dhe pėr qerret qė Salomoni kishte bėrė pėr shtėpinė e Zotit, bronzi i tėrė kėtyre sendeve kishte njė peshė qė nuk mund tė llogaritej.

JER 52:21 Pėr sa u pėrket shtyllave, lartėsia e njė shtylle ishte tetėmbėdhjetė kubitė; dhe duhej njė fill prej dymbėdhjetė kubitėsh pėr tė matur rrethin e tyre; trashėsia e saj ishte katėr gishtėrinj; nga brenda ishte bosh.

JER 52:22 Mbi tė ngrihej njė kapitel prej bronzi, lartėsia e njė kapiteli ishte pesė kubitė; rreth e qark kapitelit kishte njė rrjetėz dhe disa shegė, tė gjitha prej bronzi. Shtylla tjetėr me shegė, ishte e njėllojtė me tė.

JER 52:23 Rreth e qark kishte nėntėdhjetė e gjashtė shegė dhe tėrė shegėt rrotull rrjetėzės arrinin nė njėqind.

JER 52:24 Komandanti i rojes mori Serajahun, kryepriftin, Sofonian, priftin e dytė, dhe tre rojtarė tė portės.

JER 52:25 Nga qyteti ai mori edhe njė eunuk qė komandonte luftėtarėt, shtatė burra ndėr kėshilltarėt personalė tė mbretit qė u gjetėn nė qytet, sekretarin e komandantit tė ushtrisė qė rekrutonte popullin e vendit dhe gjashtėdhjetė burra nga populli i vendit qė u gjetėn nė qytet.

JER 52:26 Kėshtu Nebuzaradani, komandanti i rojeve, i mori dhe i ēoi te mbreti i Babilonisė nė Riblah,

JER 52:27 dhe mbreti i Babilonisė i vrau nė Riblah, nė vendin e Hamathit.

JER 52:28 Kėshtu Juda u ēua nė robėri larg vendit tė tij. Ky ėshtė populli qė Nebukadnetsari internoi vitin e shtatė: tremijė e njėzet e tre Judej.

JER 52:29 Nė vitin e tetėmbėdhjetė tė Nebukadnetsarit u shpėrngulėn nga Jeruzalemi tetėqind e tridhjet e dy veta.

JER 52:30 Nė vitin e njėzetė e tretė tė Nebukadnetsarit, Nebuzaradani, komandanti i rojes, internoi shtatėqind e dyzet e pesė Judej: gjithsej katėrmijė e gjashtėqind veta.

JER 52:31 Nė vitin e tridhjetė e shtatė tė robėrisė sė Jehojakimit, mbretit tė Judės, nė muajin e dymbėdhjetė, mė pesė tė muajit, Evil-Merodaku, mbret i Babilonisė, vitin e parė tė mbretėrisė sė tij e fali

JER 52:32 I foli me dashamirėsi dhe vendosi ndenjėsen e tij mbi atė tė mbretėrve qė ishin me tė nė Babiloni.

JER 52:33 Kėshtu Jehojakimi i ndėrroi rrobat e robėrisė sė tij dhe hėngri gjithnjė bukėn nė prani tė mbretit tėrė ditėt e jetės sė tij.

JER 52:34 Pėr ushqimin e tij i jepej rregullisht njė racion ushqimi nga ana e mbretit tė Babilonisė, njė racion ēdo ditė, deri ditėn e vdekjes sė tij, tėrė ditėt e jetės sė tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase