Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 43

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 43:1 Ndodhi qė kur Jeremia mbaroi sė njoftuari tėrė popullit tė gjitha fjalėt e Zotit, Perėndisė tė tyre, tėrė fjalėt qė Zoti, Perėndia i tyre, u kishte dėrguar atyre,

JER 43:2 Azaria, bir i Hoshajahut dhe Johanani, bir i Kareahut, dhe tėrė njerėzit krenarė i thanė Jeremias: "Ti flet tė pavėrteta; Zoti, Perėndia ynė, nuk tė ka dėrguar tė thuash: "Mos shkoni nė Egjipt pėr tė banuar atje",

JER 43:3 por Baruku, bir i Neriahut, tė nxit kundėr nesh qė tė na japė nė dorė tė Kaldeasve, qė ne tė vdesim ose tė na ēojnė nė robėri nė Babiloni".

JER 43:4 Kėshtu Johanani, bir i Kareahut, tėrė krerėt e forcave dhe tėrė populli nuk iu bindėn urdhrit tė Zotit qė tė qėndronin nė vendin e Judės.

JER 43:5 Por Johanani, bir i Kareahut, dhe tė gjithė krerėt e forcave morėn tėrė tė mbeturit e Judės qė ishin kthyer nga tė gjitha kombet ku ishin shpėrndarė, pėr tė banuar nė vendin e Judės:

JER 43:6 burrat, gratė, fėmijėt, vajzat e mbretit dhe tė gjithė personat qė Nebuzaradani, komandanti i rojeve, kishte lėnė bashkė me Gedaliahun, birin e Ahikamit, bir i Shafanit, bashkė me profetin Jeremia dhe me Barukun, birin e Neriahut,

JER 43:7 dhe shkuan nė vendin e Egjiptit, sepse nuk iu bindėn zėrit tė Zotit, dhe arritėn deri nė Tahpanhes.

JER 43:8 Atėherė fjala e Zotit iu drejtua Jeremias nė Tahpanhes, duke thėnė:

JER 43:9 "Merr nė duart e tua gurė tė mėdhenj dhe fshihi nė argjilėn e furrės sė tullave qė ndodhet nė hyrje tė shtėpisė sė Faraonit nė Tahpanhes, nė sytė tė njerėzve tė Judės.

JER 43:10 Pastaj do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė do tė dėrgoj tė marr Nebukadnetsarin, mbretin e Babilonisė, shėrbėtorin tim, dhe do tė vendos fronin e tij mbi kėta gurė qė kam fshehur, dhe ai do tė shtrijė shatorren e tij mbretėrore mbi to.

JER 43:11 Ai do tė vijė dhe do tė godasė vendin e Egjiptit, dhe do tė ēojė nė vdekje ata qė janė caktuar tė vdesin, nė robėri ata qė janė caktuar tė jenė robėr dhe nė shpatė ata qė janė caktuar pėr shpatė.

JER 43:12 Unė do t`u vė zjarrin tempujve tė perėndive tė Egjiptit; ai do t`i djegė dhe do t`i ēojė nė robėri dhe do tė mbėshtillet me vendin e Egjiptit ashtu siē mbėshtillet bariu nė veshjen e tij; pastaj do tė niset qė andej nė paqe.

JER 43:13 Do tė copėtojė gjithashtu shtyllat e shenjta tė tempullit tė diellit, qė ndodhen nė vendin e Egjiptit, dhe do t`u vėrė flakėn tempujve tė perėndive tė Egjiptit".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase