Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 16

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 16:1 Fjala e Zotit m`u drejtua, duke thėnė:

JER 16:2 "Mos merr grua dhe mos ki bij e bija nė kėtė vend".

JER 16:3 Sepse kėshtu thotė Zoti pėr bijtė dhe bijat qė kanė lindur nė kėtė vend dhe pėr nėnat qė i kanė pjellė dhe pėr etėrit qė i kanė zėnė nė kėtė vend:

JER 16:4 "Ata do tė vdesin nga njė vdekje rrėqethėse; nuk do tė qahen dhe nuk do tė varrosen, por do t`i lėnė si pleh mbi faqen e dheut; do tė shfarosen nga shpata dhe nga uria, dhe kufomat e tyre do tė shėrbejnė si ushqim pėr shpendėt e qiellit dhe pėr kafshėt e tokės".

JER 16:5 Sepse kėshtu thotė Zoti: "Mos hyni nė shtėpinė e zisė dhe mos shkoni pėr ngushėllime dhe pėr t`i vajtuar, sepse unė kam hequr nga ky popull paqen time, mirėsinė time dhe mėshirėn time", thotė Zoti.

JER 16:6 "Tė mėdhenj dhe tė vegjėl do tė vdesin nė kėtė vend; nuk do tė varrosen as do tė mbahet zia pėr ata, nuk do tė bėhen prerje as qethje flokėsh pėr ta.

JER 16:7 Nuk do tė thyhet buka pėr ata qė mbajnė zi pėr t`i ngushėlluar pėr njė tė vdekur dhe nuk do t`u jepet pėr tė pirė gota e ngushėllimit pėr atin e tyre dhe nėnėn e tyre.

JER 16:8 Mos hyni as nė njė shtėpi banketi pėr t`u ulur bashkė me ta pėr tė ngrėnė dhe pėr tė pirė".

JER 16:9 Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ja, unė do tė bėj qė tė pushojė nė kėtė vend, para syve tuaj dhe nė ditėt tuaja, britma e gėzimit dhe britma e ngazėllimit, zėri i dhėndrit dhe zėri i nuses.

JER 16:10 Dhe ka pėr tė ndodhur qė kur t`i shpallėsh kėtij populli tėrė kėto gjėra, do tė tė thonė: "Pse Zoti ka shqiptuar kundėr nesh tėrė kėtė mjerim tė madh? Cila ėshtė paudhėsia jonė? Cili ėshtė mėkati qė kemi kryer kundėr Zotit, Perėndisė tonė?".

JER 16:11 Atėherė ti do t`u pėrgjigjesh atyre: Sepse etėrit tuaj mė kanė braktisur", thotė Zoti, "kanė shkuar pas perėndive tė tjera, u kanė shėrbyer dhe kanė rėnė pėrmbys para tyre, mė kanė braktisur mua dhe nuk kanė respektuar ligjin tim.

JER 16:12 Dhe ju keni vepruar mė keq se etėrit tuaj, sepse ja, secili vepron sipas kryeneēėsisė sė zemrės sė tij tė keqe dhe nuk pranon tė mė dėgjojė.

JER 16:13 Prandaj unė do t`ju dėboj nga ky vend nė njė vend qė as ju, as etėrit tuaj nuk keni njohur dhe atje do t`u shėrbeni perėndive tė tjera ditėn e natėn, sepse unė nuk do t`ju fal".

JER 16:14 "Prandaj ja, po vijnė ditėt", thotė Zoti, "nė tė cilat nuk do tė thuhet mė: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i Egjiptit",

JER 16:15 por: "Pėr Zotin e gjallė qė nxori bijtė e Izraelit nga vendi i veriut dhe nga tėrė vendet ku i kishte shpėrndarė". Dhe unė do t`i ēoj pėrsėri nė vendin qė u kisha dhėnė etėrve tė tyre.

JER 16:16 Ja, unė do tė dėrgoj njė numėr tė madh peshkatarėsh pėr t`i peshkuar", thotė Zoti, "dhe pastaj do tė dėrgoj njė numėr tė madh gjahtarėsh pėr t`i gjuajtur nė ēdo mal, nė ēdo kodėr dhe nė tė ēarat e shkėmbinjve.

JER 16:17 Sepse sytė e mi janė mbi tė gjitha rrugėt e tyre, qė nuk janė tė fshehura nga fytyra ime, dhe paudhėsitė e tyre nuk mbeten tė fshehura para syve tė mi.

JER 16:18 Para sė gjithash do t`i shpaguaj dyfish pėr paudhėsinė dhe mėkatin e tyre, sepse kanė pėrdhosur vendin tim me kufomat e idhujve tė tyre tė neveritshėm dhe e kanė mbushur trashėgiminė time me gjėrat e tyre tė neveritshme".

JER 16:19 O Zot, forca ime, kalaja ime dhe streha ime ditėn e fatkeqėsisė, te ti do tė vijnė kombet nga skajet e tokės dhe do tė thonė: "Etėrit tanė kanė trashėguar vetėm gėnjeshtra, kotėsi dhe gjėra qė nuk vlejnė asgjė".

JER 16:20 "A mundet tė shpikė njeriu perėndi, qė nė tė vėrtetė nuk janė perėndi?

JER 16:21 Prandaj ja, kėtė radhė do t`u bėj tė njohur atyre, do t`u tregoj dorėn time dhe fuqinė time; dhe ata do tė mėsojnė qė emri im ėshtė Zoti".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase