Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 17:1 "Mėkati i Judės ėshtė shkruar me njė stilo hekuri, ėshtė gėrvishur me njė majė diamanti mbi rrasėn e zemrės sė tyre dhe mbi brirėt e altarėve tuaj.

JER 17:2 Edhe djemtė e tyre mbajnė mend altarėt dhe Asherimėt e tyre pranė drurėve tė gjelbėr mbi kodrat e larta.

JER 17:3 O mali im nė ara, unė do t`ia braktis plaēkitjes pasuritė e tua, tėrė thesaret e tu dhe vendet e tua tė larta, pėr shkak tė mėkatit qė ėshtė i pranishėm nė tėrė territorin tėnd.

JER 17:4 Kėshtu pėr fajin tėnd do tė humbasėsh trashėgiminė qė tė kisha dhėnė dhe do tė bėj qė t`u shėrbesh armiqve tė tu nė njė vend qė ti nuk e njeh, sepse keni ndezur njė zjarr nė zemėrimin tim, qė do tė flakėrojė gjithnjė".

JER 17:5 Kėshtu thotė Zoti: "Mallkuar qoftė njeriu qė ka besim te njeriu dhe e bėn nga mishi krahun e tij, dhe zemra e tė cilit largohet nga Zoti!

JER 17:6 Ai do tė jetė si njė brukė nė shkretėtirė; kur vjen e mira, nuk ka pėr ta parė. Do tė banojė nė vende tė thata nė shkretėtirė, nė njė tokė tė kripur pa banorė.

JER 17:7 Lum ai njeri qė beson te Zoti dhe besimi i tė cilit ėshtė Zoti!

JER 17:8 Ai do tė jetė si njė pemė i mbjellė pranė ujit, qė i shtrin rrėnjėt e tij gjatė lumit. Nuk do ta ndjejė kur vjen vapa dhe gjethet e tij do tė mbeten tė gjelbra; nė vitin e thatėsirės nuk do tė ketė asnjė shqetėsim dhe do tė vazhdojė tė mbajė fryte.

JER 17:9 Zemra gėnjehet mė tepėr se ēdo gjė tjetėr dhe sėmuret nė mėnyrė tė pashėrueshme; kush mund ta njohė atė?

JER 17:10 Unė, Zoti, hetoj zemrėn, vė nė provė mendjen pėr t`i dhėnė secilit sipas rrugėve tė tij, sipas frytit tė veprimeve tė tij.

JER 17:11 Kush fiton pasuri nė mėnyrė tė padrejtė ėshtė si thėllėza qė ngroh vezė qė nuk i ka bėrė vetė; nė mes tė ditėve tė tij ka pėr t`i lėnė dhe nė fund do tė gjendet i shushatur".

JER 17:12 Froni i lavdisė sė shkėlqyer qė nė fillim ėshtė vendi i shenjtėrores sonė.

JER 17:13 O Zot, shpresa e Izraelit, tėrė ata qė tė braktisin do tė turpėrohen. "Ata qė largohen nga unė do tė jenė tė shkruar nė tokė, sepse e kanė braktisur Zotin, burimin e ujit tė gjallė".

JER 17:14 Shėromė, o Zot, dhe do tė shėrohem, shpėtomė dhe do tė shpėtoj, sepse ti je lavdia ime.

JER 17:15 Ja, ata mė thonė: "Ku ėshtė fjala e Zotit? Le tė realizohet tani!"

JER 17:16 Megjithatė unė nuk refuzova tė jem bariu i tyre duke tė ndjekur ty, as dėshirova ditėn e kobshme. Ti e di atė qė doli nga goja ime, sepse bėhej nė praninė tėnde.

JER 17:17 Mos u bėj pėr mua njė frikė; ti je streha ime ditėn e fatkeqėsisė.

JER 17:18 Qofshin tė turpėruar pėrndjekėsit e mi, por mos qofsha unė i turpėruar; qofshin tė turpėruar ata, por mos qofsha i turpėruar unė; sill mbi ta ditėn e fatkeqėsisė dhe shkatėrroji me njė shkatėrrim tė dyfishtė!

JER 17:19 Kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Shko dhe ndalu te porta e bijve tė popullit, nėpėr tė cilėn hyjnė dhe dalin mbretėrit e Judės dhe pranė tė gjitha portave tė Jeruzalemit,

JER 17:20 dhe u thuaj atyre: Dėgjoni fjalėn e Zotit, o mbretėr tė Judės, dhe tėrė Juda dhe ju tė gjithė banorė tė Jeruzalemit, qė hyni nėpėr kėto porta".

JER 17:21 Kėshtu thotė Zoti: "Kujdesuni pėr veten tuaj dhe mos mbartni asnjė peshė dhe mos e futni nėpėr portat e Jeruzalemit ditėn e shtunė.

JER 17:22 Mos mbartni asnjė peshė jashtė shtėpive tuaja dhe mos kryeni asnjė punė ditėn e shtunė, por shenjtėroni ditėn e shtunė, ashtu siē i kam urdhėruar etėrit tuaj.

JER 17:23 Por ata nuk dėgjuan as i vunė veshin, por ngurtėsuan zverkun e tyre pėr tė mos dėgjuar dhe pėr tė mos pranuar mėsime.

JER 17:24 Kėshtu do tė ndodhė qė, nė qoftė se do tė dėgjoni me kujdes", thotė Zoti, "nė rast se bėni qė tė mos hyjė asnjė peshė nėpėr portat e kėtij qyteti ditėn e shtunė, por do ta shenjtėroni ditėn e shtunė dhe nuk do tė bėni asnjė punė gjatė asaj dite,

JER 17:25 atėherė mbretėrit dhe princat qė rrinė ulur mbi fronin e Davidit do tė hyjnė nga portat e kėtij qyteti tė hipur mbi qerre dhe mbi kuaj, ata, princat e tyre, njerėzit e Judės dhe banorėt e Jeruzalemit; dhe ky qytet do tė banohet pėrjetė.

JER 17:26 Do tė vijnė pastaj nga qytetet e Judės, nga rrethinat e Jeruzalemit, nga vendi i Beniaminit, nga ultėsira, nga malet dhe nga Negevi, duke sjellė olokauste, flijime, blatime ushqimore dhe temjan dhe duke ofruar flijime falėnderimi nė shtėpinė e Zotit.

JER 17:27 Por nė rast se nuk do tė mė dėgjoni, duke shenjtėruar ditėn e shtunė: duke mos mbartur pesha dhe duke mos i futur nėpėr portat e Jeruzalemit ditėn e shtunė, unė do tė ndez njė zjarr nė portat e tij; ai do tė pėrpijė pallatet e Jeruzalemit dhe nuk do tė shuhet".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase