Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 19

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 19:1 Kėshtu ka thėnė Zoti: "Shko e bli njė poē balte pėr ujė; pastaj merr disa pleq nga populli dhe disa pleq nga priftėrinjtė

JER 19:2 dhe dil nė drejtim tė luginės sė birit tė Hinomit qė ndodhet nė hyrje tė Portės sė poēerisė dhe aty shpall fjalėt qė do tė tė them.

JER 19:3 Do tė thuash kėshtu: Dėgjoni fjalėn e Zotit, o mbret i Judės dhe banorė tė Jeruzalemit. Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė do tė sjell mbi kėtė vend njė fatkeqėsi tė tillė qė do tė bėjė tė shungullojnė veshėt e cilitdo qė do ta dėgjojė,

JER 19:4 sepse mė kanė braktisur, kanė pėrdhosur kėtė vend dhe u kanė djegur temjan perėndive tė tjera, qė nuk i njihnin as ata vetė, as etėrit e tyre, as mbretėrit e Judės, dhe e kanė mbushur kėtė vend me gjakun e tė pafajmėve;

JER 19:5 i kanė ndėrtuar vendet e larta Baalit pėr tė djegur bijtė e tyre nė zjarr si olokaust Baalit, gjė qė nuk kisha urdhėruar dhe pėr tė cilėn nuk kisha folur kurrė dhe nuk mė kishte shkuar ndėr mend.

JER 19:6 Prandaj ja, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "kur ky vend nuk do tė quhet mė "Tofet", as "Lugina e birit tė Hinomit", por "Lugina e masakrės".

JER 19:7 Unė do t`i bėj tė kota qėllimet e Judės dhe tė Jeruzalemit nė kėtė vend dhe do tė bėj qė tė rrėzohen nga shpata pėrpara armiqve tė tyre, dhe nga dora e atyre qė kėrkojnė jetėn e tyre, dhe do t`ua jap kufomat e tyre si ushqim shpendėve tė qiellit dhe kafshėve tė tokės.

JER 19:8 Do ta katandis kėtė qytet nė njė shkatėrrim dhe nė njė objekt talljeje; kushdo qė do t`i kalojė pranė do tė mbetet i habitur dhe do tė fillojė tė fishkėllojė pėr tėrė plagėt e tij.

JER 19:9 Do tė bėj tė hanė mishin e bijve tė tyre dhe mishin e bijave tė tyre dhe do tė hanė mishin e njėri tjetrit gjatė rrethimit dhe shtrėngesės nė tė cilat do t`i ngushtojnė armiqtė e tyre dhe ata qė kėrkojnė jetėn e tyre.

JER 19:10 Pastaj do tė thyesh poēin nė prani tė atyre njerėzve qė do tė kenė ardhur me ty

JER 19:11 dhe do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Kėshtu do tė copėtoj kėtė popull dhe kėtė qytet, ashtu si copėtohet njė poē balte, qė nuk mund tė ndreqet mė; atėherė do t`i varrosin tė vdekurit nė Tofet, sepse nuk do tė ketė mė vend pėr t`i varrosur.

JER 19:12 Kėshtu do tė veproj nė kėtė vend, thotė Zoti, dhe me banorėt e tij, duke e bėrė kėtė qytet si Tofeti.

JER 19:13 Shtėpitė e Jeruzalemit dhe shtėpitė e mbretėrve tė Judės do tė jenė tė papastra ashtu si vendi i Tofetit qė janė tė gjitha shtėpitė mbi ēatitė e tė cilave i kanė djegur temjan tėrė ushtrisė sė qiellit dhe u kanė bėrė libacione perėndive tė tjera".

JER 19:14 Pastaj Jeremia u kthye nga Tofeti, ku Zoti e kishte dėrguar tė profetizonte, u ndal tek oborri i shtėpisė tė Zotit dhe i tha tėrė popullit:

JER 19:15 "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė po sjell mbi kėtė qytet dhe mbi tė gjitha lagjet e tij tė jashtme tėrė tė keqen qė shqiptova kundėr tij, sepse kanė fortėsuar qafėn e tyre pėr tė mos dėgjuar fjalėt e mia".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase