Main Index: Albanian Bible

 

Jeremiah 42

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52]

JER 42:1 Tėrė krerėt e forcave, Johanani, bir i Kareahut, Jezaniahu, bir i Hoshajahut, dhe tėrė populli, nga mė i vogli deri te mė i madhi, u afruan

JER 42:2 dhe i thanė profetit Jeremia: "Oh, arriftė lutja jonė para teje dhe lutju Zotit, Perėndisė tėnd, pėr ne, pėr tėrė kėtė mbeturinė (sepse nga shumė qė ishim kemi mbetur pak, si po e vė re me sytė e tu),

JER 42:3 me qėllim qė Zoti, Perėndia yt, tė na tregojė udhėn nėpėr tė cilėn duhet tė ecim dhe atė qė duhet tė bėjmė".

JER 42:4 Profeti Jeremia u tha atyre: "E mora vesh! Ja, do t`i lutem Zotit, Perėndisė tuaj, sipas fjalėve tuaja dhe do t`ju bėj tė ditur tėrė ato qė Zoti do t`ju thotė; nuk do t`ju fsheh asgjė".

JER 42:5 Atėherė ata i thanė Jeremias: "Zoti le tė jetė dėshmitar i vėrtetė dhe besnik kundėr nesh, po qe se ne nuk do tė veprojmė sipas ēdo fjale qė Zoti, Perėndia yt, do tė dėrgojė tė na thotė nėpėrmjet teje.

JER 42:6 Qoftė pėrgjigjja e tij e pėlqyer ose e papėlqyer, ne do t`i bindemi zėrit tė Zotit, Perėndisė tonė, tek i cili po tė dėrgojmė me qėllim qė tė na vinė tė mira duke iu bindur zėrit tė Zotit, Perėndisė tonė".

JER 42:7 Pas dhjetė ditėsh ndodhi qė fjala e Zotit iu drejtua Jeremias.

JER 42:8 Atėherė ai thirri Johananin, birin e Kareahut, tėrė krerėt e forcave qė ishin bashkė me tė dhe tėrė popullin, nga mė i vogli deri te mė i madhi,

JER 42:9 dhe u tha atyre: "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit, tek i cili mė dėrguat me qėllim qė t`i paraqitja lutjen tuaj:

JER 42:10 "Nė rast se vazhdoni tė rrini nė kėtė vend, unė do t`ju vendos dhe nuk do t`ju shkatėrroj, do t`ju mbjell dhe nuk do t`ju ērrėnjos, sepse po pendohem pėr mjerimin qė kam sjellė mbi ju.

JER 42:11 Mos kini frikė nga mbreti i Babilonisė, prej tė cilit trembeni; mos kini frikė prej tij", thotė Zoti, "sepse unė jam me ju, pėr t`ju shpėtuar dhe pėr t`ju ēliruar nga dora e tij.

JER 42:12 Unė do tė jem i mėshirshėm me ju me qėllim qė edhe ai tė jetė i mėshirshėm me ju dhe t`ju bėjė tė ktheheni nė vendin tuaj".

JER 42:13 Por nė qoftė se, duke mos iu bindur zėrit tė Zotit, Perėndisė tuaj, ju thoni: "Nuk duam tė qėndrojmė nė kėtė vend",

JER 42:14 dhe thoni: "Jo, duam tė shkojmė nė vendin e Egjiptit, ku nuk do tė shikojmė luftė as nuk do tė dėgjojmė zėrin e burisė dhe as nuk do tė vuajmė mė nga uria pėr bukė, dhe aty do tė banojmė",

JER 42:15 e mirė, pra, dėgjoje atėherė fjalėn e Zotit, o mbetje e Judės! Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Nė rast se me tė vėrtetė keni vendosur tė shkoni nė Egjipt dhe shkoni aty pėr t`u ngulitur,

JER 42:16 shpata nga e cila keni frikė do t`ju arrijė aty, nė vendin e Egjiptit, dhe uria prej sė cilės kishit kaq frikė do t`ju ngjitet nė trup atje nė Egjipt dhe aty do tė vdisni.

JER 42:17 Do tė ndodhė, pra, qė tėrė ata qė kanė vendosur tė shkojnė nė Egjipt pėr tė banuar atje, do tė vdesin nga shpata, nga uria apo nga murtaja. Asnjė prej tyre nuk do tė mbetet gjallė dhe nuk do t`i shpėtojė kėsaj fatkeqėsie qė unė do tė sjell mbi ta".

JER 42:18 Sepse kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: "Ashtu si zemėrimi im dhe tėrbimi im janė derdhur mbi banorėt e Jeruzalemit, kėshtu tėrbimi im do tė derdhet mbi ju, kur tė hyni nė Egjipt, dhe do tė bėheni objekt nėme, habije, mallkimi, turpi dhe nuk do ta shihni mė kėtė vend".

JER 42:19 O mbetje e Judės, Zoti ju thotė: "Mos shkoni nė Egjipt!". Dijeni mirė qė sot ju kam paralajmėruar nė mėnyrė solemne.

JER 42:20 Ju keni pėrdorur mashtrimin kundėr vetes suaj, kur mė dėrguat tek Zoti, Perėndia juaj, duke thėnė: "Lutju pėr ne Zotit, Perėndisė tonė, dhe tėrė ato qė ka pėr tė thėnė Zoti, Perėndia ynė, na i trego me besnikėri, dhe ne do t`i bėjmė".

JER 42:21 Unė ua bėra tė ditur sot; por ju nuk i bindeni zėrit tė Zotit, Perėndisė tuaj, dhe asgjėje nga ato qė ka dėrguar t`ju thotė nėpėrmjet meje.

JER 42:22 Por dijeni mirė, pra, qė ju do tė vdisni nga shpata nga uria dhe nga murtaja nė vendin ku dėshironi tė shkoni pėr tė banuar".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase