Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 21

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 21:1 Nė kohėn e Davidit pati zi buke pėr tre vjet me radhė; Davidi kėrkoi fytyrėn e Zotit dhe Zoti i tha: "Kjo ndodh pėr shkak tė Saulit dhe tė shtėpisė sė tij gjakatare, sepse ai i ka bėrė tė vdesin Gabaonitėt".

2SAM 21:2 Atėherė mbreti thirri Gabaonitėt dhe u foli atyre. (Gabaonitėt nuk u pėrkisnin bijve tė Izraelit, por ishin mbeturina tė Amorejve; bijtė e Izraelit ishin betuar se do t`i kursenin, por Sauli, nė zellin e tij tė madh pėr bijtė e Izraelit dhe tė Judės, ishte orvatur t`i shfaroste).

2SAM 21:3 Atherė Davidi u tha Gabaonitėve: "Ēfarė duhet tė bėj pėr ju dhe nė ē`mėnyrė duhet tė veproj pėr tė ndrequr gabimin e bėrė, me qėllim qė ju tė bekoni trashėgiminė e Zotit?".

2SAM 21:4 Gabaonitėt u pėrgjigjėn: "Ne nuk na intereson tė kemi ar apo argjend nga Sauli apo nga shtėpia e tij, as duhet tė vrisni pėr ne ndonjė njeri nė Izrael". Mbreti tha: "Atė qė kėrkoni, unė do ta bėj pėr ju".

2SAM 21:5 Ata iu pėrgjigjėn mbretit: "Pėr njeriun qė na ka konsumuar dhe qė ka menduar tė na shfarosė pėr tė na zhdukur nga tėrė territori i Izraelit,

2SAM 21:6 tė na dorėzohen shtatė burra nga trashėgimtarėt e tij dhe ne do t`i varim pėrpara Zotit nė Gibeah tė Saulit, qė ėshtė i zgjedhuri i Zotit". Mbreti tha: "Do t`jua dorėzoj".

2SAM 21:7 Mbreti e kurseu Mefoboshethin, birin e Jonatanit, bir tė Saulit, pėr shkak tė betimit tė Zotit qė ekzistonte midis tyre, midis Davidit dhe Jonathanit, birit tė Saulit.

2SAM 21:8 Por mbreti mori dy bijtė qė Ritspah, bija e Ajahut, i kishte lindur Saulit, Armonin dhe Mefibeshethin, dhe pesė bijtė qė Mikal, e bija e Saulit, i kishte lindur Adrielit nga Mehola, birit tė Barzilait,

2SAM 21:9 dhe ua dorėzoi Gabaonitėve, qė i varėn nė mal, pėrpara Zotit. Kėshtu u vranė nė ditėt e para tė korrjeve, kur filloi korrja e elbit.

2SAM 21:10 Ritspah, e bija e Ajahut, mori njė mbulesė tė ashpėr dhe e shtriu mbi shkėmb, duke qendruar aty nga fillimi i korrjes deri sa mbi ta ra shi nga qielli. Ajo nuk i lejoi shpendėt e qiellit tė zbrisnin

2SAM 21:11 Kur i treguan Davidit atė qė kishte bėrė Ritspah, bija e Ajahut, konkubinė e Saulit,

2SAM 21:12 Davidi shkoi tė marrė eshtrat e Saulit dhe ato tė Jonathanit, birit tė tij, nga banorėt e Jabeshit tė Galaadit, qė i kishin marrė me vete nga sheshi i Beth-Shanit, ku Filistejt i kishin varur kur kishin mundur Saulin nė Gilboa.

2SAM 21:13 Ai solli qė andej eshtrat e Saulit dhe ato tė birit tė tij, Jonatanit, dhe u mblodhėn edhe eshtrat e atyre qė ishin varur.

2SAM 21:14 Eshtrat e Saulit dhe tė Jonatanit, birit tė tij, u varrosėn nė vendin e Beniaminit, nė Tselah, nė varret e Kishit, atit tė Saulit. Kėshtu bėnė tė gjitha ato qė mbreti kishte urdhėruar. Pas kėsaj Perėndia dėgjoi lutjen qė u bė pėr vendin.

2SAM 21:15 Filistejtė i shpallėn pėrsėri luftė Izraelit dhe Davidi zbriti me gjithė shėrbėtorėt e tij pėr tė luftuar kundėr Filistejve; dhe Davidi u lodh;

2SAM 21:16 Ishbi-Benobi, njė nga pasardhėsit e gjigantėve qė kishte njė shtizė qė peshonte treqind sikla bronzi dhe mbante nė brez njė shpatė tė re, kishte ndėr mend tė vriste Davidin;

2SAM 21:17 por Abishai, bir i Tserujahut, shkoi nė ndihmė tė mbretit, goditi Filisteun dhe e vrau. Atėherė njerėzit e Davidit u betuan: "Ti nuk do tė dalėsh mė me ne pėr tė luftuar dhe nuk do ta shuash llambėn e Izraelit".

2SAM 21:18 Pas kėsaj u bė njė betejė tjetėr me Filistejtė nė Gob; atėherė Hushathiti Sibekai vrau Safin, njė nga pasardhėsit e gjigantėve.

2SAM 21:19 U bė njė betejė tjetėr me Filistejtė nė Gob; dhe Elhanani, bir i Jaare-Oregimit nga Betlemi, vrau vėllanė e Goliathit nga Gathi; shkopi i shtizės sė tij ishte shuli i vegjės sė endėsit.

2SAM 21:20 U bė njė betejė tjetėr nė Gath, ku ishte njė njeri me shtat tė lartė, i cili kishte gjashtė gishtėrinj nė ēdo dorė dhe gjashtė gishtėrinj nė ēdo kėmbė, gjithsej njėzet e katėr gishtėrinj; edhe ai ishte njė pasardhės i gjigantėve.

2SAM 21:21 Ai e fyu Izraelin, por Jonathani, bir i Shimeahut, vėlla i Davidit, e vrau.

2SAM 21:22 Kėta tė katėr ishin pasardhėsit e gjigantėve nė Gath. Ata u vranė nga dora e Davidit dhe e shėrbėtorėve tė tij.

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase