Main Index: Albanian Bible

 

2 Samuel 17

[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24]

2SAM 17:1 Pastaj Ahithefeli i tha Absalomit: "Lermė tė zgjedh dymbėdhjetė mijė njerėz, dhe tė nisem qė sonte e ta ndjek Davidin;

2SAM 17:2 duke e sulmuar sa ėshtė i lodhur dhe i dobėt; do ta tremb dhe gjithė njerėzit qė janė me tė do tė ikin; kėshtu do tė mund tė godas vetėm mbretin,

2SAM 17:3 dhe tėrė popullin do ta kthej te ti. Vdekja e njeriut qė ti kėrkon do tė favorizojė kthimin e tė gjithėve; kėshtu tėrė populli do tė jetė nė paqe".

2SAM 17:4 Ky propozim u pėlqeu Absalomit dhe tė gjithė pleqve tė Izraelit.

2SAM 17:5 Megjithatė Absalomi tha: "Thirrni edhe Arkitin Hushai dhe tė dėgjojmė ēfarė ka pėr tė thėnė pėr kėtė ēėshtje".

2SAM 17:6 Kur Hushai erdhi tek Absalomi, ky i tha: "Ahithofeli ka folur nė kėtė mėnyrė; a duhet tė veprojmė si ka thėnė ai? Pėrndryshe, bėj njė propozim ti!".

2SAM 17:7 Hushai iu pėrgjigj Absalomit: "Kėtė radhė kėshilla e dhėnė nga Ahithofeli nuk ėshtė e mirė".

2SAM 17:8 Hushai shtoi: "Ti e njeh atin tėnd dhe njerėzit e tij qė janė trima dhe tė egėrsuar nė kulm, si njė arushė nė fushė sė cilės ia kanė marrė kėlyshėt; pėrveē kėsaj ati yt ėshtė njė luftėtar dhe nuk ka pėr ta kaluar natėn me popullin.

2SAM 17:9 Me siguri nė kėtė orė ai ėshtė fshehur nė ndonjė vrimė ose nė ndonjė vend tjetėr; nė qoftė se nė fillim do tė hidhet mbi disa nga njerėzit e tu, kushdo qė do ta mėsojė ka pėr tė thėnė: "Midis njerėzve qė ndiqnin Absalomin ndodhi njė masakėr".

2SAM 17:10 Atėherė edhe mė trimi, edhe sikur tė kishte zemėr luani, do tė dėshpėrohej shumė, sepse tėrė Izraeli e di qė yt atė ėshtė trim dhe qė njerėzit qė e shoqėrojnė janė trima.

2SAM 17:11 Prandaj kėshilloj qė i tėrė Izraeli nga Dani deri nė Beer-Sheba tė mblidhet rreth teje, i shumtė si rėra qė ndodhet nė bregun e detit, dhe qė ti tė marrėsh pjesė personalisht nė betejė.

2SAM 17:12 Kėshtu do ta arrijmė nė ēdo vend qė tė ndodhet dhe do tė biem mbi tė ashtu si vesa bie mbi tokė; dhe nga gjithė njerėzit qė janė me tė nuk ka pėr tė shpėtuar as edhe njė.

2SAM 17:13 Nė rast se tėrhiqet nė ndonjė qytet, tėrė Izraeli do t`i ēojė litarė atij qyteti dhe ne do ta tėrheqim nė pėrrua, deri sa aty tė mos mbetet asnjė gur".

2SAM 17:14 Absalomi dhe tėrė njerėzit e Izraelit thanė: "Kėshilla e Arkitit Hushai ėshtė mė e mirė se ajo e Ahithofelit". Nė tė vėrtetė Zoti kishte vendosur ta bėnte tė kotė kėshillėn e mirė tė Ahithofelit pėr tė shkatėrruar Absalomin.

2SAM 17:15 Atėherė Hushai u tha priftėrinjve Tsodak dhe Abiathar: "Ahithofeli ka kėshilluar Absalomin dhe pleqtė e Izraelit kėshtu e kėshtu, ndėrsa unė i kėshillova nė kėtė dhe atė mėnyrė.

2SAM 17:16 Prandaj tani dėrgoni me nxitim njeri qė tė informoni Davidin dhe i thoni: "Mos kalo natėn nė fushat e shkretėtirės, por pa tjetėr shko mė tutje, me qėllim qė mbreti dhe gjithė njerėzit qė janė me tė tė mos shfarosen".

2SAM 17:17 Por Jonathani dhe Ahimaatsi mbetėn nė En-Rogel, sepse nuk mund tė dukeshin qė hynin nė qytet; kėshtu njė shėrbėtor do tė shkonte pėr t`i informuar, dhe ata do tė shkonin pėr tė njoftuar mbretin David.

2SAM 17:18 Por njė djalė i pa dhe njoftoi Absalomin. Tė dy u nisėn atėherė me nxitim dhe arritėn nė Bahurim nė shtėpinė e njė njeriu qė kishte nė oborr njė sternė dhe zbritėn nė tė.

2SAM 17:19 Pastaj gruaja mori njė mbulesė, e shtriu mbi grykėn e sternės dhe shpėrndau mbi tė grurė tė bluar, pa u vėnė re nga njeri.

2SAM 17:20 Kur shėrbėtorėt e Absalomit shkuan nė shtėpinė e gruas dhe pyetėn: "Ku janė Ahimatsi dhe Jonathani?", gruaja u pėrgjigj: "Ata e kaluan rrėkenė". Ata filluan t`i kėrkojnė, por nuk i gjetėn dhe u kthyen nė Jeruzalem.

2SAM 17:21 Pas nisjes sė kėtyre tė fundit, tė dy dolėn nga sterna dhe shkuan tė njoftojnė mbretin David. Dhe i thanė Davidit: "Shpejtoni dhe kaloni menjėherė lumin, sepse kjo ėshtė ajo qė Ahithofeli ka kėshilluar kundėr jush".

2SAM 17:22 Atėherė Davidi u ngrit me gjithė njerėzit qė ishin me tė dhe kaloi Jordanin. Nė tė gdhirė nuk kishte mbetur as edhe njė pa e kaluar Jordanin.

2SAM 17:23 Kur Ahithofeli pa qė kėshilla e tij nuk ishte ndjekur, shaloi gomarin dhe shkoi nė shtėpinė e vet nė qytetin e tij. Vuri nė rregull gjėrat e shtėpisė dhe vari veten. Kėshtu vdiq dhe u varros nė varrin e tė atit.

2SAM 17:24 Pastaj Davidi arriti nė Mahanaim; dhe Absalomi kaloi Jordanin me gjithė njerėzit e Izraelit.

2SAM 17:25 Absalomi kishte vėnė nė krye tė ushtrisė Amasan nė vend tė Joabit. Amasan ishte bir i njė burri tė quajtur Jithra Izraeliti, i cili kishte pasur marrėdhėnie seksuale me Abigailin, bijėn e Nahashit, motėr e Tserujahut, nėnė e Joabit.

2SAM 17:26 Kėshtu Izraeli dhe Absalomi e ngritėn kampin e tyre nė vendin e Galaadit.

2SAM 17:27 Kur Davidi arriti nė Mahanaim, Shobi, bir i Nahashit nga Rabahu dhe i bijve tė Amonit, Makiri, bir i Amielit nga Lodebaru dhe Barzilai, Galaaditi nga Rogelimi,

2SAM 17:28 sollėn shtretėr, legena, enė prej dheu, grurė, elb, miell, grurė tė pjekur, bathė, thjerrėza, perime tė pjekura,

2SAM 17:29 miell, gjalpė, dele dhe djathė lope pėr Davidin dhe pėr njerėzit qė ishin me tė, me qėllim qė tė hanin, sepse thonin: "Kėta njerėz kanė vuajtur nga uria, nga lodhja dhe nga etja nė shkretėtirė".

 

Created with HTMLCompiler by BibleDatabase